Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Protržená přehrada. Prohlédněte si tohle zákoutí Jizerských hor z ptačí perspektivy

 
středa, 14. srpna 2019, 21:02

Protržená přehrada, které se zkráceně říká také Protrženka, není jen místem katastrofy, ale také krásným zákoutím Jizerských hor. Pokud jste ji ještě nenavštívili, určitě sem zamiřte.

Ještě před pár lety byla Protržená přehrada tak trochu tajemným místem. Od katastrofy v roce 1916 uběhlo už hodně vody. Místo zarostlo stromy a skrylo smutnou minulost. Mezi stromy občas vykoukla šoupátková věž a skoro náhodou člověk občas narazil na zbytky hráze.

K protržení přehrady došlo 18. září 1916. Tehdy přitom neuběhl od dostavby celého díla ani rok. Při katastrofě bylo poničeno mnoho staveb a o život přišlo více než 60 lidí.

Dnes už ale místo, kudy protéká Bílá Desná, vypadá úplně jinak. Od roku 2016 se začalo pracovat na kultivaci místa, které bylo v roce 1996 prohlášeno za kulturní památku, a dnes je oblíbeným turistickým cílem.

Po vykácení celé místo výrazně prokouklo. O historii informují návštěvníky tabule a dokonce je tu i stánek s občerstvením. Místem vás provede Naučná stezka Protržená přehrada nebo žlutá turistická, která vás provede i kolem pomníku obětem tragédie z roku 1916.

Další zajímavostí u Protrženky je štola, dnes již nepřístupná, která propojovala přehradu s vodní nádrží Souš. Nejenže je štola vyhlášeným zimovištěm netopýrů, dříve bylo údajně vidět z jednoho konce štoly světlo vycházející z druhé strany. Dnes už je ale vyústění štoly u Souše poměrně zarostlé.

K Protržence se můžete vydat z mnoha míst. Záleží už jen na tom, zda chcete ťapat pěšky nebo jet na kole či koloběžce. Výlet si můžete naplánovat třeba z Josefova Dolu, Albrechtic v Jizerských horách, Desné, Jizerky nebo třeba od Souše.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto FB/Protržená přehrada
 


 

Kam dál?

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné...

středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

Do základky na náměstí Míru se vrátí školáci, rekonstrukce finišuje

úterý, 13. srpna 2019, 07:02

V Základní škole na náměstí Míru se 2. září opět rozdrnčí zvonek hlásící zahájení výuky. Rekonstrukce, která zde probíhá od...

Policisté kontrolovali cyklisty, zaměřili se hlavně na nošení přilby

pondělí, 12. srpna 2019, 09:02

V rámci akce Na kole jen s přilbou si policisté z Liberce posvítili na cyklisty. Během preventivní akce se zaměřili například na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.