Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Protržená přehrada. Prohlédněte si tohle zákoutí Jizerských hor z ptačí perspektivy

 
středa, 14. srpna 2019, 21:02

Protržená přehrada, které se zkráceně říká také Protrženka, není jen místem katastrofy, ale také krásným zákoutím Jizerských hor. Pokud jste ji ještě nenavštívili, určitě sem zamiřte.

Ještě před pár lety byla Protržená přehrada tak trochu tajemným místem. Od katastrofy v roce 1916 uběhlo už hodně vody. Místo zarostlo stromy a skrylo smutnou minulost. Mezi stromy občas vykoukla šoupátková věž a skoro náhodou člověk občas narazil na zbytky hráze.

K protržení přehrady došlo 18. září 1916. Tehdy přitom neuběhl od dostavby celého díla ani rok. Při katastrofě bylo poničeno mnoho staveb a o život přišlo více než 60 lidí.

Dnes už ale místo, kudy protéká Bílá Desná, vypadá úplně jinak. Od roku 2016 se začalo pracovat na kultivaci místa, které bylo v roce 1996 prohlášeno za kulturní památku, a dnes je oblíbeným turistickým cílem.

Po vykácení celé místo výrazně prokouklo. O historii informují návštěvníky tabule a dokonce je tu i stánek s občerstvením. Místem vás provede Naučná stezka Protržená přehrada nebo žlutá turistická, která vás provede i kolem pomníku obětem tragédie z roku 1916.

Další zajímavostí u Protrženky je štola, dnes již nepřístupná, která propojovala přehradu s vodní nádrží Souš. Nejenže je štola vyhlášeným zimovištěm netopýrů, dříve bylo údajně vidět z jednoho konce štoly světlo vycházející z druhé strany. Dnes už je ale vyústění štoly u Souše poměrně zarostlé.

K Protržence se můžete vydat z mnoha míst. Záleží už jen na tom, zda chcete ťapat pěšky nebo jet na kole či koloběžce. Výlet si můžete naplánovat třeba z Josefova Dolu, Albrechtic v Jizerských horách, Desné, Jizerky nebo třeba od Souše.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto FB/Protržená přehrada
 


 

Kam dál?

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné...

středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

Do základky na náměstí Míru se vrátí školáci, rekonstrukce finišuje

úterý, 13. srpna 2019, 07:02

V Základní škole na náměstí Míru se 2. září opět rozdrnčí zvonek hlásící zahájení výuky. Rekonstrukce, která zde probíhá od...

Policisté kontrolovali cyklisty, zaměřili se hlavně na nošení přilby

pondělí, 12. srpna 2019, 09:02

V rámci akce Na kole jen s přilbou si policisté z Liberce posvítili na cyklisty. Během preventivní akce se zaměřili například na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.