Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odborníci z Libereckého kraje absolvovali výpravu v Maroku

 
neděle, 18. srpna 2019, 13:28

Do Maroka vyrazil ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček, zoolog Lukáš Blažej a Pavel Vonička, entomolog severočeského muzea v Liberci. Celá výprava byla zaměřena na výzkum a dokumentaci marocké fauny a přírodního prostředí.

Výpravu pořádal spolek pro výzkum a ochranu Zoogeos Bohemia. „Odborníci z našich muzeí nepracují jen na území našeho kraje, ale podílejí se i na řadě mezinárodních projektů,“ komentovala radní Květa Vinklátová

Průzkum Maroka mohl expedici přinést zajímavé objevy, jelikož velká část této země je zoologicky jen málo známá a prozkoumaná. „První cesta, které se zúčastnilo celkem osm členů, proběhla v období od 17. května do 3. června,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Během cesty se výprava zaměřila například na oblast masivu Toubkal, průsmyk Tischka nebo okolí Jbel Ajachi. Vedle hor ale zamířili odborníci i do pouště. „Dokumentovali jsme místní faunu a flóru v návaznosti na jejich praktickou ochranu,“ sdělil Zdeněk Vitáček z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Z cest si výprava přivezla nejen spoustu vzpomínek a fotografií, ale také cenný materiál, který zařadí do sbírek muzeí.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Zoogeos Bohemia
 


 

Kam dál?

Mezi osoby se zdravotním postižením rozdělí kraj půl milionu korun

sobota, 17. srpna 2019, 15:04

Letos Liberecký kraj rozdělí v rámci dotačního programu na podporu zdravotně postižených občanů 500 tisíc korun. Peníze jsou...

VIDEO: Protržená přehrada. Prohlédněte si tohle zákoutí Jizerských...

středa, 14. srpna 2019, 21:02

Protržená přehrada, které se zkráceně říká také Protrženka, není jen místem katastrofy, ale také krásným zákoutím Jizerských hor....

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné...

středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.