Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budova podnikatelského inkubátoru v Liberci se do původní ceny nevejde, navíc se výstavba prodlouží

 
středa, 21. srpna 2019, 16:16

Budova, ve které bude podnikatelský inkubátor, měla být hotová v březnu příštího roku. Rekonstrukce ale nabírá zpoždění a hotovo bude nejdříve v červenci. Navíc bude celý projekt stát více, než měl. Do vysoutěžené částky 268,5 milionů se nevejde.

Výstavba podnikatelského inkubátoru, který vzniká v sousedství sídla Libereckého kraje, nabrala zpoždění a bude také dražší. Původní cena, která vzešla ze soutěže, byla 268,5 milionu korun, už teď je ale jasné, že stavba bude nejméně o 30 milionů korun dražší. Účet ale zřejmě ještě není konečný. Důvodem jsou nedostatky projektu a jako při každé rekonstrukci i tady se naráží na věci, s nimiž projekt nepočítal, řekl hejtman Martin Půta. Kraj chce od projektanta vymáhat náhradu části vícenákladů.

Inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Administrativní budovu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Loni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v budově má dlouhodobě pronajaté firma Huntsman, která tam navzdory rekonstrukci dál vyrábí. Mimo podnikatelského inkubátoru se do budovy přesune také jídelna krajského úřadu, která kapacitně nestačí. Bude tam také třeba archiv úřadu. Na stavbu přispěje zhruba 50 milionů korun Evropská unie.

Podle stavbyvedoucího Marka Bahníka ze stavební společnosti CL-EVANS je stavba ve zhruba čtyřměsíčním skluzu, místo v březnu příštího roku bude hotovo až v červenci. Aktuálně se čeká na kompletní přepracování dokumentace ke vzduchotechnice. Nedostatků ale bylo mnohem víc. Chybí úchyty oken, parapety ve všech čtyřech patrech, na které původní projekt zapomněl. Jen tyto vícepráce jsou za 4,5 milionu korun," doplnil Martin Půta. V projektu ale také nebyly třeba podhledy v jídelně, kde by se pak kvůli hluku nedalo vydržet, nebo protipožární obložení ocelové konstrukce.

Projekt dodala brněnská firma Statika - Dynamika, která na jaře sama odstoupila od smlouvy. Od té doby zajišťuje projekční práce liberecká kancelář SIAL, která před lety budovu projektovala. Ukončení spolupráce podle hejtmana nezbavuje brněnskou firmu zodpovědnosti za chyby v projektu. „Podle našeho názoru z těch víceprací jde 28 milionů korun za projektantem,“ řekl Půta. Radní už schválili výzvu firmě, aby náklady uhradila. „Předpokládám, že to skončí u soudu,“ dodal hejtman.

Jednatel společnosti Statika - Dynamika Miroslav Polaček řekl, že se k tomu nemůže vyjádřit, protože žádnou výzvu zatím nedostal. „Vůbec nevím, kde na tu sumu přišli, nemůžu na to nic říct. Jsou to vykonstruované věci, ale uvidíme, až to dostaneme,“ dodal Miroslav Polaček.

Napsal(a) ČTK | Foto Marek Pieter
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Policisté pátrali po převážených migrantech,...

středa, 21. srpna 2019, 14:02

Během měsíce srpna se uskutečnila akce s názvem MIGRANT 1/19, která měla odhalit případné nelegální převážení cizinců. Do...

Na chování řidičů při předjíždění se zaměřili policisté i s vrtulníkem

pondělí, 19. srpna 2019, 13:11

Vedle běžných silničních kontrol si občas vezmou policisté na pomoc i vrtulník. A právě v uplynulých dnech ho využili na silnici...

Do oblasti sportu a tělovýchovy půjde letos z kraje přes 26 milionů...

neděle, 18. srpna 2019, 16:48

Kraj odsouhlasil dotaci ve výši více než 26 milionů, kterými podpoří sportovní aktivity dětí a mládeže. Peníze půjdou na projekty...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.