Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za pomoc při vážné nehodě byl Julius Jano vyhlášen gentlemanem silnic

 
úterý, 10. září 2019, 07:51

Poskytnout první pomoc při dopravní nehodě se jeví jako samozřejmost. Realita je ale jiná. Projekt Gentleman silnic se snaží podpořit, aby k sobě nebyli účastníci provozu lhostejní a pomáhali si, stejně jako Julius Jano.

Ten na konci února letošního roku pomohl při dopravní nehodě, ke které došlo v katastru obce Horní Řasnice. „Tehdy osobní automobil předjížděl kolonu vozidel. Jenže v tu chvíli se rozhodl předjíždět i další automobil, jeh řidič se ale nepřesvědčil, zda už není předjížděn a vjel prvnímu předjíždějícímu vozidlu do dráhy,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Celý řípad i s videem, které nehodu zachytilo, si můžete připomenout níže.

Psali jsme: VIDEO: Policisté pátrají po řidiči škodovky s polskou značkou a modrém Polu. Nezastavili u vážné nehody

A zatímco řidič, který jako druhý začal předjíždět, z místa ujel, Julius Jano přispěhal na pomoc posádce automobilu, které dostalo smyk, několikrát se převrátil a naboural do stromu. A nyní byl v rámci projektu Gentleman silnic oceněn Policií ČR a Českou pojišťovnou.

„Julius Jano neváhal pomoci s vyproštěním zraněné posádky a spolu s dalšími osobami na místě pomáhal,“ sdělil Robovský. Julius Jano se tak zachoval více než příkladně, za to osmašedesátiletý muž, který z místa ujel, se rozhodně nezachoval, jak měl. Když se ho podařilo policistům vypátrat, obvinili ho z přečinu ublížení na zdraví a z neposkytnutí pomoci řidičem dopravní prostředku. „V případě odsouzení mu tak může hrozit trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal mluvčí.

Nyní je tak Julius Jano v pořadí již 189. vyhlášeným gentlemanem silnic. Policisté navíc upozornili, že letos už v Libereckém kraji řešili celkem 948 případu újezdů od dopravních nehod.

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto PČR
 


 

Kam dál?

Policisté připomínají dětem, jak opatrně přecházet silnice

pondělí, 9. září 2019, 07:38

Na začátku školního roku je dobré dětem připomenout, že při cestě do školy je třeba si dávat pozor na spoustu věcí, třeba na...

Hasiči Libereckého kraje patří mezi kynologické špičky, na MČR...

neděle, 8. září 2019, 20:09

O víkendu proběhlo v Mimoni Mistrovství České republiky záchranných psů. A ukázalo se, že kynologové z našeho kraje patří mezi ty...

Hasičské stanice se otevřou veřejnosti. Připravené jsou prohlídky i...

neděle, 8. září 2019, 07:00

V pátek 13. září proběhne Den otevřených dveří stanic HZS Libereckého kraje a zároveň Den požární bezpečnosti. Máte tak...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.