Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Máte zdravé plíce? Můžete si je nechat vyšetřit bez objednání i doporučení od obvoďáka

 
středa, 18. září 2019, 08:34

Už dneska proběhne v rámci Týdne Idiopatické plicní fibrózy (IPF) Den otevřených ambulancí. Využijte této příležitosti a nechte si u libereckých pneumologů vyšetřit své plíce.

Možná nemáte žádné dýchací obtíže, určitě ale neuškodí se o tom přesvědčit. Zítra k tomu navíc nepotřebujete ani objednání ani doporučení praktického lékaře. „Každoročně si v Den otevřených ambulancí nechá plíce vyšetřit asi dvacet nových pacientů,“ konstatovala lékařka Milada Šípková z EUC Kliniky Liberec.

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je onemocnění, které postihuje plicní sklípky. Jemná plicní tkáň se postupně mění na vazivo a plíce tak postupně tuhnou. V Česku trpí tímto smrtelným onemocněním přibližně 2000 lidí.

Preventivní vyšetření může odhalit celou řadu více či méně závažných onemocnění. Jedním z nich je i idiopatická plicní fibróza. Ta se sice nedá vyléčit, včasné rozpoznání je ale často klíčové. „Díky včasnému podání léků jsme schopni zpomalit úbytek plicních funkcí a život pacienta se tak může až o polovinu prodloužit,“ uvedla lékařka Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.

Pokud se nemocní lidé s IPF neléčí, bohužel zpravidla do tří let umírají. Proto je důležité, aby lidé jakékoliv dýchací potíže nepodceňovali. Loni bylo v Libereckém kraji v rámci Dne otevřených ambulancí vyšetřeno na osm desítek osob. Přehled ambulancí, kde se můžete nechat vyšetřit najdete na webu www.plicnifibroza.cz.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zajištění pachatele, práce psovodů i jízdní policie. To vše nabídne...

úterý, 17. září 2019, 09:52

Zajímají vás ukázky techniky, se kterými pracují nejen policisté, a chcete vidět některé simulace zásahů? Pak si nenechte ujít...

Jizerky odhalily svá geologická tajemství. Rozhodně nejde o prostý...

úterý, 10. září 2019, 16:15

Jizerky ukrývají řadu krásných zákoutí a nádherných výhledů. Mimo to jsou ale také významné po geologické stránce. Do hor...

Nejčastější prohřešky motorkářů i řidičů aut? Překročení rychlosti

úterý, 10. září 2019, 14:46

O víkendu si policisté počíhali zejména na motorkáře, kontrole ale neunikli i řidiči osobáků. A i když počasí jízdám na motocyklu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.