Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ochránci přírody chtějí nedaleko Sedmihorek obnovit mokřady

 
čtvrtek, 10. října 2019, 07:41

Vzácná území nedaleko Sedmihorek by se měla opět proměnit v mokřady, které jsou zázemím pro mnoho živočichů. Projekt pod vedením Českého svazu ochránců přírody

Rozsáhlý projekt obnovy vodního režimu v oblasti Sedmihorských mokřadů v Českém ráji připravuje Český svaz ochránců přírody. Několik pozemků v cenné lokalitě, kterou v minulosti zničily z velké části meliorace a snahy o odvodnění a zúrodnění půdy, vykoupil teď díky podpoře z Nadačního fondu Veolias, informoval Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu z Českého svazu ochránců přírody.

Sedmihorské mokřady se rozkládají při pravém břehu říčky Libuňky západně od Sedmihorek, na dohled turisticky oblíbeného Hruboskalska. Z kdysi rozlehlého území zbyl jen zlomek. Ve střední části jsou tak silná prameniště, že tam mokřad přežil dodnes a nyní je území oázou ptáků. Za posledních deset let tam bylo podle ochránců přírody pozorováno přes 120 druhů, mimo jiné i takové vzácnosti, jako slavík modráček a jeřáb popelavý, bekasina otavní či dva druhy chřástalů.

Severozápadní část mokřadu v minulosti silně poškodily meliorace, ale stejně se podle ekologů nepovedlo pozemky zúrodnit a dnes jsou porostlé souvislou rákosinou, proti původním koseným loukám se tedy stav lokality výrazně zhoršil. Právě na tuto oblast se proto chtějí ochránci přírody zaměřit. Pozemkový spolek, který letos vznikl při místní organizaci Českého svazu ochránců přírody Bukovina, chce ve spolupráci s dalšími partnery vrátit do lokality vodu a vytvořit i tam plnohodnotný mokřad.

„To v lokalitě s více než stovkou vlastníků není po administrativní stránce žádná legrace,“ poznamenal Moravec. Členové spolku proto už několik měsíců jednají s vlastníky, kdo je ochotný se do projektu zapojit, případně kdo by chtěl své pozemky ve prospěch realizace projektu prodat. „Zatím se Českému svazu ochránců přírody z prostředků Místa pro přírodu podařilo odkoupit první čtvrthektar (0,28 ha) a spoluvlastnický podíl na dalším tři čtvrtě hektaru pozemků. Další výkupy se připravují,“ uvedl Moravec. Náklady na projekt se odhadují na osm milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Brněnská Drbna
 


 

Kam dál?

Hasiči získali za svůj zásah u požáru dojemný dopis

středa, 9. října 2019, 17:46

Práci hasičů bereme někdy jako záslužnou věc ale často také jako samozřejmost. Přesto se občas najde někdo, kdo hasičům za jejich...

Začíná topná sezona. Hasiči vyjíždějí k prvním požárům kvůli sazím a...

pondělí, 7. října 2019, 19:02

S podzimem přichází nejen zbarvené listí ale i chladné noci a s tím samozřejmě i chuť si domov řádně vytopit. Jenže taková idylka...

TIP NA VÝLET: Švýcarská vyhlídka s pohledem na Ještěd i Bezděz

neděle, 29. září 2019, 12:10

Že vám Švýcarská vyhlídka ani Zelený vrch nic neříkají? Nevadí. Je to ale moc hezký i když trochu zapomenutý místo u Cvikova....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.