Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šel fotit jeleny a narazil na vlky. Jedinečné setkání zažil fotograf v Lužických horách

 
čtvrtek, 10. října 2019, 13:14

Potkat vlka ve volné přírodě zůstává stále velkou vzácností. Přestože spatřit pobytové znaky těchto šelem se vám může poštěstit, setkání s vlkem tváří v tvář je opravdovou výjimkou. A právě to se povedlo fotografovi Aleši Chmelíčkovi.

O svůj zážitek se podělil s Hnutím DUHA Olomouc, které se v Česku dlouhodobě věnuje monitoringu velkých šelem. Fotograf popisoval, jak k celému setkání došlo. Na konci září vyrazil do Lužických hor s cílem ulovit pár pěkných snímků jelenů.

Netušil, že štěstí mu bude přát a vedle paroháčů zažije i setkání s vlkem, tedy rovnou se dvěma. „Scéna tak, jak se stala, se mi navždy vryje do paměti. Při focení jelenů v Lužických horách jsem při výstupu do svahu zaregistroval pohyb a v němém úžasu jsem zjistil, že asi 40 metrů ode mne prochází vlk. Byl jsem mimo jeho zorné pole,“ popisuje Chmelíček.

Poprvé v životě spatřit vlka, to asi musí být věc. Není dovu, že fotograf na chvíli zcela zamrzl. „Hned co se vzpamatuji … poklekám, zaměřuji vlka do hledáčku a spouštím sekvenci fotoaparátu. Odkláním zrak od hledáčku a spolu s prvním registruji druhého vlka (byli asi 6 metrů od sebe), který musel v době focení vystoupit z protilehlé rokle, tento už mě odhalil. V poklusu dohnal svého druha a oba zmizeli v členitém terénu. Usedl jsem ke stromu a s úsměvem na tváři si vychutnával tento nevšední zážitek," dodává fotograf.

V Lužických horách probíhá monitoring od roku 2016. Teprve ale loni v lednu se zde podařilo přítomnost vlků potvrdit. Dobrovolníci tehdy zdokumentovali první stopní dráhy, vlčí trus a strženou kořist.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto selmy.cz/ Aleš Chmelíček
 


 

Kam dál?

Ochránci přírody chtějí nedaleko Sedmihorek obnovit mokřady

čtvrtek, 10. října 2019, 07:41

Vzácná území nedaleko Sedmihorek by se měla opět proměnit v mokřady, které jsou zázemím pro mnoho živočichů. Projekt pod vedením...

Hasiči získali za svůj zásah u požáru dojemný dopis

středa, 9. října 2019, 17:46

Práci hasičů bereme někdy jako záslužnou věc ale často také jako samozřejmost. Přesto se občas najde někdo, kdo hasičům za jejich...

Začíná topná sezona. Hasiči vyjíždějí k prvním požárům kvůli sazím a...

pondělí, 7. října 2019, 19:02

S podzimem přichází nejen zbarvené listí ale i chladné noci a s tím samozřejmě i chuť si domov řádně vytopit. Jenže taková idylka...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.