Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová posila České pošty? Zásilky nově třídí vězni ze Stráže pod Ralskem

 
pátek, 11. října 2019, 06:00

Zásilky, které putují do Česka až z Číny pomáhají nově třídit i vězni na Českolipsku. Denně jich musí roztřídit před 33 tisíc.

Vězni ze Stráže pod Ralskem na Českolipsku začali pro Českou poštu třídit zásilky z Číny. Denně musí 22 odsouzených zpracovat asi 33.500 zásilek. Zneužití osobních údajů uvedených na obálkách se ředitel věznice Ladislav Blahník neobává.

„Každý odsouzený má udělat několik stovek zásilek za hodinu, takže tady není prostor k nějakému zneužití,“ řekl dnes Ladislav Blahník. Podle něj navíc každý vězeň při odchodu z práce prochází důkladnou kontrolou, zda u sebe nemá nějakou zásilku. Česká pošta každý pracovní den do věznice dopravuje 160 pytlů. Nemělo by se ale stát ani to, že by někdo dokázal propašovat v pytli do věznice něco nezákonného. „Máme tady rentgenový přístroj, který nám zásilky prohlíží, takže bychom viděli, kdyby tam byla nějaká zakázaná věc,“ dodal Bahník.

Do věznice pošta posílá zahraniční zásilky z Číny, které se musí ručně zpracovat. Spolupráce mezi státním podnikem a Vězeňskou službou ČR by se měla do budoucna prohloubit, zástupci obou institucí to dnes stvrdili podpisem memoranda. Zásilky pro poštu už třídí i 18 vězňů z věznice Bělušice na Mostecku. „Hledáme minimálně další dvě věznice, kde obdobná spolupráce bude pokračovat,“ uvedl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Za zásadní u dohody s Českou poštou považuje to, že bude možné zaměstnávat více vězňů uvnitř areálů věznic. „Protože u vězňů, které můžeme pustit mimo věznici, tam jsme kapacitně vyčerpaní, ale máme poměrně významné rezervy pro práci s vězněnými osobami právě uvnitř věznic, což Česká pošta garantuje,“ dodal Dohnal.

Pošta se chce v rámci projektu podílet i na začleňování vězňů do společnosti po vypršení jejich trestu. „Chceme těm, kteří se osvědčili, kteří práci u nás našli jako zajímavou, aby mohli pracovat pro nás i potom,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap. Zvažuje to například už nyní Tomáš Macháček, kterému ve Stráži vyprší čtrnáctiměsíční trest v únoru příštího roku.

„Venku nemám domluvenou žádnou jinou práci,“ řekl dnes novinářům. Mimo areál věznice pracovat jako vězeň nemůže, za tuto možnost je rád. „Je to lepší, člověk se na tom baráku nudí, tady zabije čas a nemyslí tolik na to, že je ve vězení. A také si něco vydělá,“ dodal. Tato práce podle něj není náročná fyzicky, ani psychicky. V pracovních dnech vězni dělají od 7:00 do 14:00 až 14:30, podle toho, jak rychle zásilky roztřídí. „Počítáme s rozšířením na odpolední směnu,“ dodal ředitel strážské věznice.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Šel fotit jeleny a narazil na vlky. Jedinečné setkání zažil fotograf...

čtvrtek, 10. října 2019, 13:14

Potkat vlka ve volné přírodě zůstává stále velkou vzácností. Přestože spatřit pobytové znaky těchto šelem se vám může poštěstit,...

Ochránci přírody chtějí nedaleko Sedmihorek obnovit mokřady

čtvrtek, 10. října 2019, 07:41

Vzácná území nedaleko Sedmihorek by se měla opět proměnit v mokřady, které jsou zázemím pro mnoho živočichů. Projekt pod vedením...

Hasiči získali za svůj zásah u požáru dojemný dopis

středa, 9. října 2019, 17:46

Práci hasičů bereme někdy jako záslužnou věc ale často také jako samozřejmost. Přesto se občas najde někdo, kdo hasičům za jejich...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.