Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sedmnáct mrtvých na nádraží kvůli pochodu smrti. Květnovou událost si v České Lípě každoročně připomínají

 
neděle, 21. dubna 2019, 09:42

Událost z 6. května 1945 si v České Lípě připomínají každý rok. Tehdy bylo na českolipském nádraží vyneseno z vagonu hned sedmnáct těl. Těl židovských obětí, které zaplatily tu nejvyšší cenu při pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína.

Město i v letošním roce uctí památku těchto obětí v rámci pietní akce Česká Lípa židovská, která se uskuteční 3. května. „Pietní akce proběhne u sochy ženy na náměstíčku v Městském parku,“ uvedla mluvčí města Martina Petrášková. U sochy vystoupí žáci ZUŠky a dojde i na sázení květin. Sedmnáct žlutých květin bude symbolicky připomínat osudy již zmíněných obětí pochodu smrti.

Pietní akt bude pokračovat u pomníku válečných obětí, který se nachází ve stejném parku. „Událost bude pokračovat prohlídkou starého židovského hřbitova na Střelnici,“ doplnila mluvčí. O odborný výklad se postará historik Ladislav Smejkal.

Pochod smrti ze Schwarzheide do Terezína započal 18. dubna 1945. Během tohoto pochodu stejně jako u jiných zaplatilo svým životem mnoho obětí. K uctění jejich památky byl v České Lípě vytvořen i památník u Základní školy Špičák.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Nesmířlivé baby sousedky i opilá manželka. I to musí strážníci řešit

sobota, 20. dubna 2019, 18:36

Někdy až neuvěřitelné historky mají strážníci, kteří slouží u Městské policie v České Lípě. Třeba jako tyhle dva případy.

Hasiči neváhali nasadit život pro záchranu pejska, ten spadl ze...

sobota, 20. dubna 2019, 17:23

Včera odpoledne vyrazili hasiči k záchraně chlupáče. Ten spadl na římsu zříceniny hradu Fredevald na Českolipsku.

Zastaralé lampy nahradí v České Lípě moderní osvětlení

sobota, 20. dubna 2019, 07:19

Sami obyvatelé České Lípy si rozhodli, že by nové osvětlení uvítali a město jim vyšlo vstříc. Nové osvětlení bude u sportovní...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.

FOTO: Nové sochy před radnicí. Do Liberce se po půl století vrací dílo Olbrama Zoubka

Na nároží radnice už stojí nové sochařské dílo. A je rovnou od jednoho z nejznámějších sochařů Olbrama Zoubka. Liberečáci tak budou příštích dvanáct měsíců procházet mezi charakteristickými postavami soch Kúra, Klytaimnéstry, Jidáše a Ifigénie.