Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sedmnáct mrtvých na nádraží kvůli pochodu smrti. Květnovou událost si v České Lípě každoročně připomínají

 
neděle, 21. dubna 2019, 09:42

Událost z 6. května 1945 si v České Lípě připomínají každý rok. Tehdy bylo na českolipském nádraží vyneseno z vagonu hned sedmnáct těl. Těl židovských obětí, které zaplatily tu nejvyšší cenu při pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína.

Město i v letošním roce uctí památku těchto obětí v rámci pietní akce Česká Lípa židovská, která se uskuteční 3. května. „Pietní akce proběhne u sochy ženy na náměstíčku v Městském parku,“ uvedla mluvčí města Martina Petrášková. U sochy vystoupí žáci ZUŠky a dojde i na sázení květin. Sedmnáct žlutých květin bude symbolicky připomínat osudy již zmíněných obětí pochodu smrti.

Pietní akt bude pokračovat u pomníku válečných obětí, který se nachází ve stejném parku. „Událost bude pokračovat prohlídkou starého židovského hřbitova na Střelnici,“ doplnila mluvčí. O odborný výklad se postará historik Ladislav Smejkal.

Pochod smrti ze Schwarzheide do Terezína započal 18. dubna 1945. Během tohoto pochodu stejně jako u jiných zaplatilo svým životem mnoho obětí. K uctění jejich památky byl v České Lípě vytvořen i památník u Základní školy Špičák.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Nesmířlivé baby sousedky i opilá manželka. I to musí strážníci řešit

sobota, 20. dubna 2019, 18:36

Někdy až neuvěřitelné historky mají strážníci, kteří slouží u Městské policie v České Lípě. Třeba jako tyhle dva případy.

Hasiči neváhali nasadit život pro záchranu pejska, ten spadl ze...

sobota, 20. dubna 2019, 17:23

Včera odpoledne vyrazili hasiči k záchraně chlupáče. Ten spadl na římsu zříceniny hradu Fredevald na Českolipsku.

Zastaralé lampy nahradí v České Lípě moderní osvětlení

sobota, 20. dubna 2019, 07:19

Sami obyvatelé České Lípy si rozhodli, že by nové osvětlení uvítali a město jim vyšlo vstříc. Nové osvětlení bude u sportovní...

Hořelo v přízemí českolipského paneláku. Dítě si hrálo se zapalovačem

úterý, 16. dubna 2019, 08:54

Všechny složky integrovaného systému zasahovaly v pondělí po půl jedenácté při požáru v přízemním bytě paneláku v českolipské...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.