Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce Jiráskova divadla by se měla rozběhnout příští rok

 
neděle, 7. července 2019, 06:30

Jiráskovo divadlo by se mohlo už příští rok dočkat zahájení rekonstrukce. Pokud půjde vše dobře, mohlo by se začít na podzim. Aktuálně vzniká projektová dokumentace na interiéry.

Příští rok by chtěli v České Lípě zahájit dlouho připravovanou rekonstrukci Jiráskova divadla. Bývalá tělocvična už moderním potřebám nevyhovuje, proto ji čeká nákladná modernizace. Radnice teď nechává dopracovat projektovou dokumentaci na interiéry, aby bylo možné vyhlásit soutěž na dodavatele. Pokud vše dobře půjde, mohly by práce začít příští rok na podzim, řekl místostarosta Martin Brož.

Na místě dnešního Jiráskova divadla byla roce 1907 vybudována městská tělocvična, kterou změnili v divadlo ve 30. letech minulého století. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku a nárokům moderního divadla nevyhovuje. O obnově divadla se ve městě diskutuje už 20 let. Radnice původně chtěla postavit divadlo nové, na projekt, který měl přijít na 300 až 400 milionů korun, se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do Kulturního domu Crystal. Nakonec se ale město vrátilo k myšlence budovu zrekonstruovat.

Novou podobu Jiráskova divadla představil loni v létě architekt Adam Rujbr. Náklady se předběžně odhadují na 180 milionů korun. Projekt počítá s orchestřištěm a forbínou, prostorným hledištěm, ale i s kavárnou, bary, prostornými šatnami a toaletami a moderním zázemím pro divadelníky. Díky nově navrženému balkonu by mělo být v sále místo pro 360 diváků. Budova bude bez bariér. „Projekt sloužil pro získání stavebního povolení. Jde ale o složitou stavbu, je proto třeba ho rozpracovat podrobněji, aby bylo možné vybrat dodavatele,“ řekla starostka Jitka Volfová.

Výsledkem rekonstrukce by podle Volfové mělo být moderní, komfortní divadlo, které bude odpovídat současným požadavkům na kulturní představení. Kromě hlavního divadelního sálu vznikne v novém Jiráskově divadle několik dalších prostor pro pořádání menších či alternativních akcí. Hlavní vstup se přesune do Panské ulice v sousedství radnice, kde je dnes zadní vchod. „Divadlo je na vhodném místě v centru města. Věříme, že se nám i díky tomu podaří ještě více oživit centrum, ve kterém rozhodně nechceme další opuštěnou a chátrající budovu,“ dodala Volfová.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Česká Lípa
 


 

Kam dál?

V České Lípě se na náměstí nyní připojíte na bezplatnou wifi

pátek, 5. července 2019, 18:59

Nově se obyvatelé České Lípy i turisté, kteří do místa zamíří, mohou na náměstí zdarma připojit k wifi. Sloužit by měla zejména k...

V Novém Boru si mohou lidé rozhodnout o výstavbě bazénu, terminálu...

čtvrtek, 4. července 2019, 08:12

Obyvatelé Nového Boru mohou prostřednictvím ankety rozhodnout o budoucí podobě města, ve kterém žijí. Město připravilo anketu, ve...

Cizinec osahával personál v herně. Strážníci se snaží odhalit jeho...

středa, 3. července 2019, 14:40

Českolipští strážníci museli ve dvě ráno vyjíždět na sídliště Špičák, kde měli zaměstnanci místní herny problémy s jedním...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.