Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krásná secesní kavárna Union má novou střechu, dočká se ještě opravy fasády

 
pondělí, 9. září 2019, 21:05

Kavárna Union patří mezi nejkrásnější secesní stavby v České Lípě. A město pracuje na její rekonstrukci. Aktuálně skončila oprava střechy, v plánu je ještě nová fasáda.

V České Lípě skončily práce na rekonstrukci střechy secesní kavárny Union, radnice za ni zaplatila přes 2,5 milionu korun. Příští rok čeká památkově chráněnou budovu v centru města ještě obnova fasády, jejíž náklady se odhadují na další zhruba dva miliony korun. Práce by měly začít na jaře, řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Jedna z nejkrásnějších secesních staveb v České Lípě je v majetku města od 90. let minulého století, kdy prošla nákladnou rekonstrukcí.

Po více než 20 letech provozu už ale Unionka opravu nutně potřebovala. Střechou zatékalo a narušená je kvůli tomu i fasáda v nejvyšších patrech, proto ji bylo nutné zajistit sítěmi. „Poškození v tomto místě je už takové, že omítka před zajištěním bezpečnostní sítí opadávala dolů a ohrožovala chodce. Městu se však dlouhodobě nedařilo vysoutěžit dodavatele, který by fasádu opravil. Tuto veřejnou zakázku proto soutěžíme s velkým předstihem, který dává naději, že budeme moci v příštím roce opravu Unionky dokončit,“ uvedl místostarosta Martin Brož.

Kavárnu Union postavila v letech 1906-1907 ve stylu florální secese místní firma Otto John & Josef Jisba. Za projekt získala zlatou medailí na prvním libereckém veletrhu. Budova s bohatou secesní štukovou výzdobou vyrostla na rohu tehdejší Poštovní a Dlouhé ulice na místě dvou starších domů a někdejší městské brány. V přízemí byly původně obchody a v patře kavárna, dnes slouží jako kavárna přízemí a prostory původní kavárny v patře by měly sloužit krátkodobým akcím. Radnice se prostor rozhodla pronajímat maximálně na měsíc.

„V České Lípě je nedostatek reprezentativních prostor, s čímž se potýkáme i my na městském úřadě. Rozhodli jsme se tedy, že necháme prostory v prvním patře Unionky volné pro krátkodobé pronájmy. Jsou vhodné pro uspořádání debat s občany, slavnostních křtů, rautů, předávání ocenění. Místo je však vhodné také například pro přednášky, besedy, malé koncerty, autorská čtení, takže jej směle mohou využívat i příspěvkové organizace města nebo spolky,“ řekl Brož. Cena je odstupňovaná podle délky pronájmu od 600 korun na hodinu až po 2000 Kč za den při pronájmu od šesti do 30 dnů.

Napsal(a) ČTK | Foto mucl.cz
 


 

Kam dál?

Strážníci v České Lípě mají novou posilu, čtyřnohého Lancelota

pondělí, 9. září 2019, 13:05

Nově se tým českolipské Městské policie rozrostl o nového člena. Nově bude do terénu vyrážet a dohlížet na pořádek se strážníky i...

Aktualizováno 8. září 2019, 16:11

DOPRAVNÍ SITUACE: V Hamrech havaroval osobák, v Liberci se tvoří...

neděle, 8. září 2019, 14:48

Ani nedělní odpoledne se neobešlo bez dopravních nehod. Složky IZS právě zasahují na dvou místech.

Silnice v Lindavě se dočká opravy, je to největší letošní akce a...

neděle, 8. září 2019, 09:45

Ačkoli se kraji nepodařilo získat na opravu silnice v Lindavě žádnou dotaci, přesto na opravu dojde. Liberecký kraj ji...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.