Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hasiči z Doks by se měli za rok přesunout z kontejnerů do nové hasičárny

 
čtvrtek, 10. října 2019, 16:15

Teprve od loňského roku působí v Doksech profesionální hasiči. Na pořádné zázemí zatím ale ještě čekají. Dočkat by se měli příští rok v listopadu, kdy by měla být hotová nová hasičárna za více než 60 milionů korun.

Novou stanici pro hasiče staví v Doksech na Českolipsku. Profesionální jednotka tam funguje od poloviny loňského roku v provizoriu z kontejnerů. Nová stanice v těsném sousedství frekventované silnice 38 má být hotova příští rok v listopadu. Její výstavba přijde na zhruba 61 milionů korun, řekl při dnešním zahájení stavby generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.

V Doksech bývali jen dobrovolní hasiči, o zřízení profesionální jednotky se začalo mluvit na konci 80. let. „Nejprve se uvažovalo o poloprofesionální, to znamená stanici složené z profesionálních i dobrovolných hasičů, to se nepovedlo. Pak tady byl režim náhradní vojenské služby,“ popsal cestu k profesionální jednotce v Doksech Drahoslav Ryba. Jednotka se začala připravovat v roce 2016, od 1. června loňského roku byla stanice zřízena a o dva měsíce později začala pracovat ve 24hodinovém režimu.

Jednotka v Doksech má 15 výjezdových hasičů a velitele, střídají se tu tři směny po pěti lidech. Zdejší hasiči nejsou podle Ryby jedinou jednotkou v provizoriu. "V provizorních podmínkách máme hasiče třeba v Praze v Holešovicích," řekl. Tamní stanice byla podle něj v havarijním stavu, nová vznikne na jejím místě. Technika zatím zůstala v garážích.

Také základnu V Doksech zatím tvoří sedm buněk. „Je to náročné, problémy bývají, když jsou velká vedra a také když mrzne. Udržet přijatelnou teplotu v těch buňkách je obtížné,“ řekl velitel dokských hasičů Jan Soušek. S novou stanicí získají hasiči podle Souška nejen novou základnu a garáže s veškerým komfortem, ale i hřiště a věž pro přípravu, v areálu bude i podzemní nádrž s vodou pro rychlé doplnění cisteren. Součástí projektu je výjezdová komunikace na silnici 38, kde budou semafory.

Na Českolipsku byla v minulosti profesionální jednotka jen v České Lípě, odkud cesta do Doks trvá zhruba 20 minut. Kolem Máchova jezera je přitom turistická oblast, navíc hustě porostlá lesy, často tam hasiči vyjížděli i k dopravním nehodám. Za první rok provozu zasahovali hasiči z Doks u více než 300 událostí, z toho v 88 případech šlo o dopravní nehody, přes 70 bylo požárů. „V kraji máme ještě místa, která nejsou zcela zabezpečena jednotkami požární ochrany, nejbolavějším je oblast Českého Dubu,“ řekl liberecký krajský ředitel hasičů Luděk Prudil. Lidé jsou tam podle něj odkázaní hlavně na dobrovolné jednotky.

Napsal(a) ČTK | Foto HZS LK
 


 

Kam dál?

Přítelkyni po hádce vyhodil z bytu jen v bačkorách. Otevřít odmítl i...

čtvrtek, 10. října 2019, 06:01

Třicetiletá žena se během chvíle ocitla na ulici v České Lípě. Vyvrcholila tím hádka s přítelem, který ji prostě vystrčil na...

Zažijte opravdové peklo. Do České Lípy přijedou Krampusáci

středa, 9. října 2019, 20:02

Divocí, strašidelní a děsiví alpští čerti dorazí letos do České Lípy. Pokud tak toužíte spatřit tyhle pekelníky, nenechte si ujít...

Život seniorovi nezachránila ani rychlá pomoc, zemřel na okraji lesa

středa, 9. října 2019, 13:14

Českolipští strážníci byli v uplynulých dnech přivolání prostřednictvím linky 156 k osmasedmdesátiletému muži, kterého postihla...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší.Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.