Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Lukášově vznikne replika historického pomníku, který připomíná oběti první světové války

 
středa, 19. června 2019, 10:56

Málokdo si asi všimne, že v malém zarostlém parčíku v Lukášově nedaleko nové silnice do Liberce se nachází zbytky památníku. Nyní by ale mělo celé místo prokouknout. Právě místo památníku se teď těší velké pozornosti a probíhá jeho kompletní obnova.

Zhruba za dva měsíce by měla být obnova hotová. Pomník, jehož zbytky se nachází na křižovatce ulic Lukášovská a Československé armády, je věnován obětem 1. světové války. Náklady na jeho opravu se pohybují okolo 330 tisíc korun, naprostou většinu ale pokryje dotace. 

Zajímavostí je, že pomník nestál vždy na tomto místě. „Původně se nacházel na kraji dnešní Československé ulice. Odtud byl přenesen na dnešní místo,“ informoval Ivan Rous ze Severočeského muzea. Ani na současném místě ale nezůstal pomník celý. Jeho část se nachází v dnešním parku Generála Mrázka v centru Jablonce.

Nyní tak v Lukášově vznikne replika původního pomníku, která bude usazena na zachovalé základy. „Kopie bude provedena podle původní dokumentace, zhotovitelem bude Jakub Jurek,“ sdělila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Hajná. Památník by tak měl mít i původní velikost, tedy 2,8 metru. Součástí památníku budou i původní nápisy- Na památku našich synů, kteří padli za vlast ve světové válce 1914-1918, dále jména padlých a dodatek se jmény obětí z let 1939-1945.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Jablonecký skatepark je zavřený. Město slibuje nový, ale zatím neví...

úterý, 18. června 2019, 06:52

Jablonečtí skajťáci i bikeři, kteří rádi využívali skatepark u bazénu, teď asi moc nadšení nejsou. Město totiž rozhodlo, že ho...

Šel si zaplavat a z batohu mu mezitím zmizely věci, pozor na to,...

pondělí, 17. června 2019, 14:44

Vyrazit v horkém pařáku k vodě a zchladit uvařené tělo je slast. Jenže shodit ze sebe oblečení a všechny věci nechat bez dozoru...

FOTO: Jel příliš rychle a skončil na střeše, v autě měl přitom syna

pondělí, 17. června 2019, 10:10

Řidič, který včera jel ve své Mazdě, nezvládl v zatáčce řízení a skončil se svým autem na střeše. V autě s sebou přitom měl...

V tramvaji do Jablonce jí ukradli pěněženku, seniorka přišla o peníze...

pondělí, 17. června 2019, 07:01

Policisté vyšetřují krádež peněženky v tramvaji nedaleko zastávky Kyselka. Přišla o ni osmašedesátiletá žena, když zloděj využil...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".