Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podle výzkumu se podmínky pro život v Železném Brodě rapidně zhoršily

 
středa, 14. srpna 2019, 07:04

Podle Indexu kvality života se za poslední měsíce podmínky pro život v Železném Brodě výrazně zhoršily a to dokonce nejvíce v celé republice. Město se v tabulce propadlo o téměř 80 příček.

Podmínky k životu v Železném Brodu na Jablonecku se za poslední rok výrazně zhoršily. Vyplývá to alespoň z Indexu kvality života 2019, který sestavuje společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Ještě loni bylo město mezi více než dvěma sty hodnocenými na 46. příčce. Letos se propadlo na 125. místo, což bylo největší zaznamenané zhoršení v ČR. Důvody pro takové změny ale vedení města nevidí, řekl starosta František Lufinka (Za rozvoj města).

Podle Deloitte si Železný Brod pohoršil v ukazatelích hazardu, stěhování mladých, dětských lékařů a v nezaměstnanosti. „Tenhle výzkum jde mimo nás, nikdy se nás nikdo na nic neptal. Neumím říct, kde se tyhle statistiky berou. Pokud jde o herny, máme to omezené vyhláškou, během posledních dvou let nám skončily dvě herny, takže v tomto směru se to zlepšuje,“ řekl.

Lufinka také nepozoruje, že by město opouštěli mladí lidé. „Je tu práce i možnost bydlení,“ poznamenal. Připustil ale, že se zhoršila dostupnost dětského lékaře. „Jedna ze dvou lékařek skončila a zatím se ji nepodařilo nahradit,“ dodal starosta. Třeba nezaměstnanost se meziročně snížila, na konci července dosahovala 3,4 procenta.

Index porovnává dostupná data ve všech 206 obcích s rozšířenou působností v Česku. Zahrnuje 29 parametrů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělání, dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi, například ve formě spolkového života. Analytici podle Deloitte obce subjektivně nehodnotí, pracují s využitím metodik OSN a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nejlépe se v Česku žije v Říčanech a nejhůř v Orlové.

U všech deseti sledovaných měst v Libereckém kraji se kvalita života podle výzkumu zhoršila. Nejlépe je na tom v kraji Turnov, který se ale z loňské desáté příčky posunul na 11. místo. Krajské město Liberec se z 68. místa propadlo na 91. příčku. Jablonec je na tom o něco lépe, když se posunul z 67. místa na 83. Nejhorší podmínky k životu má z měst v kraji Tanvald, který se posunul ze 180. místa na 183.

Podle výzkumu skončila města v Libereckém kraji v pořadí Turnov, Jilemnice, Semily, poté Jablonec nad Nisou, Liberec, potom Nový Bor, Železný Brod, Česká Lípa a jako poslední Frýdlant a Tanvald.

Napsal(a) ČTK | Foto flyfoto.cz
 


 

Kam dál?

Vandal poničil a posprejoval odpadkové koše u jablonecké přehrady....

úterý, 13. srpna 2019, 16:00

Jablonečtí policisté od začátku srpna řeší případ vandalismu, ke kterému došlo někdy na přelomu července a srpna na stezce u...

Rozpadne se koalice v Jablonci? Partnerům ANO vadí primátorův střet...

úterý, 13. srpna 2019, 15:43

V Jablonci hrozí rozpad vládnoucí koalice ANO s Piráty a Společně pro Jablonec. Důvodem je střet zájmů primátora Milana Kroupy...

Pozor na porouchaný kamion, který komplikuje provoz v Jablonci

úterý, 13. srpna 2019, 08:09

Pokud se chystáte jet někam přes Jablonec, dejte si pozor na porouchané vozidlo v podobě kamionu, který zůstal stát v ulici Nová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.