Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jablonecké radnici je nová pamětní deska, připomíná architekta Karla Wintera

 
sobota, 17. srpna 2019, 11:32

Ve vestibulu jablonecké radnice je nové pamětní deska věnována architektu Karlu Winterovi. Vytvořena byla z kamene a bronzu.

Funkcionalistická budova ze 30. let minulého století je nejvýznamnější a nejznámější Winterovou stavbou. Architekt nestojí jen za podobou samotné budovy a jejím řešením, ale navrhoval radnici do posledního detailu včetně osvětlení nebo klik. Město budovu postupně vrací do původní podoby, do její obnovy investovalo už přes 50 milionů korun.

Při odhalení pamětní desky byla dnes i Winterova vnučka Daniela Schejbalová z Hrádku nad Nisou. „Moc se mi to líbí, já sama jsem ho ale už moc nezažila, bylo mi čtyři a půl roku, když dědeček zemřel. Pak už jsem ho znala jen ze vzpomínek, z vyprávění,“ řekla. Winter podle ní projektoval hodně drobnějších staveb a také školy. „Například základní škola v Rynolticích je jeho dílo. Hodně se taky zaměřoval na výstavbu průmyslových objektů, továren,“ dodala.

Nejznámější Winterovou stavbou je ale jablonecká radnice, která patří k významným stavbám československé meziválečné architektury. „Moc se mi na tom líbí, že to byla komunitní stavba, že to mělo sloužit nejen tomu klasickému úřadování, bouchání razítek a jednání orgánů města, ale bylo tady kino, restaurace, obchody, kavárna, noční bar, tančírna,“ řekl při odhalení desky tajemník magistrátu Marek Řeháček. Winterovy návrhy byly velmi podrobné, v průběhu realizace vytvořil architekt kolem tisícovky výkresů.

Podle Řeháčka je výhodou, že se dochovala kompletní dokumentace a tak není potřeba, aby někdo původní interiéry dotvářel. „Když potřebujeme udělat lustr, tak sáhneme a máme Winterův lustr, když potřebujeme dveře včetně kliky, tak je to rozkreslené do posledního detailu. S jeho výkresy pracujeme do dneška,“ řekl. Podle původních výkresů tak nechávala radnice při rekonstrukci sálů vyrobit třeba nový nábytek nebo lustry. Vestibul zdobí nové lampy vyrobené podle původních Winterových návrhů, při stavbě ve 30. letech na ně nezbyly peníze.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jablonec
 


 

Kam dál?

Agendy po odvolaných radních převezme Kroupa, vznik nové koalice...

pátek, 16. srpna 2019, 20:05

Jablonecký primátor Milan Kroupa převezme agendu za radní, které vedení města odvolalo. Všechny záležitosti týkající se možného...

6 + 1 důvodů, proč strávit poslední prázdninový víkend na letní...

pátek, 16. srpna 2019, 12:55

V zimě na běžkách, v létě po svých. Už 31. srpna proběhne v Bedřichově závod Běhej lesy Jizerská. Ještě nemáte jasno, co s...

Bouřlivé zastupitelstvo v Jablonci. Primátor přislíbil, že kamerový...

pátek, 16. srpna 2019, 06:00

Při včerejším mimořádném jednání jabloneckého zastupitelstva bylo jasné, že na programu bude zejména kamerový systém, firma Grepa...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.