Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak budou vypadat jablonecká Slunka? Rozhodne architektonická soutěž

 
čtvrtek, 5. září 2019, 07:56

Sluneční lázně u Jablonecké přehrady jsou oblíbeným a hojně navštěvovaných místem. Celý areál by si už dlouho zasloužil rekonstrukci. Přestože se již několikrát diskutovalo o možné opravě tohoto místa, zatím k žádné rekonstrukci nedošlo. Město proto chce vyhlásit architektonickou soutěž.

O budoucí podobě Slunečních lázní u přehrady v Jablonci nad Nisou rozhodne otevřená architektonická soutěž, řekla mluvčí magistrátu Jana Hajná. Vítěz soutěže dostane možnost navrhnout i další objekty potřebného zázemí v rekreačním areálu, kam hlavně v létě míří tisíce lidí. Přehrada a její okolí je jedním z nejcennějších veřejných prostranství Jablonce, chybí mu ale základní vybavení, jako jsou převlékárny nebo sprchy.

Lidé také často kritizují vzhled a okolí některých stánků a mobiliář kolem vodní nádrže. V minulosti už vzniklo několik projektů, žádný se ale nerealizoval. „Některé návrhy zestárly a ztratily platnost, některé jsou stále aktuální, jiné vzbudily silnou veřejnou diskusi a rozdělily obyvatele na dva tábory,“ řekl městský architekt David Pavlišta. Kontroverzní je hlavně budoucnost Slunečních lázní. Jedni chtějí zachovat jejich historickou podobu, jiní žádají radikálnější řešení.

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízejí sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dá jen přes převlékací kabiny. Areál patří městu, jeho stav je ale žalostný. Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralý areál Slunečních lázní nahradit.

Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy. Atriový dům přístupný ze tří stran ale vyvolal vlnu nevole. Část veřejnosti kritizovala, že tím zmizí duch prvorepublikových Slunečních lázní. Architekt navíc nepočítal s pořádáním drobných kulturních a společenských akcí, které tam bývají.

„Proto jsme se rozhodli pro vyhlášení otevřené architektonické soutěže, která je nejlepším způsobem výběru zpracovatele projektu jednotlivých objektů na březích vodní nádrže,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj města Jakub Chuchlík. Soutěž město vypíše ještě na podzim podle řádu České komory architektů. Jejím předmětem bude řešení prostoru Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou a vymezeného nejbližšího okolí.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jablonec
 


 

Kam dál?

Policisté kontrolovali popíjení mladistvých. Jedna dívka nadýchala...

středa, 4. září 2019, 12:08

Policisté se v letošním roce chtějí posvítit na alkohol v rukou mladistvých a dětí. V rámci celorepublikové akce HAD 2019...

FOTO, VIDEO: V zimě na běžkách, v létě po svých. Jizerská přilákala 2...

pondělí, 2. září 2019, 14:49

Rekordní ročník letní Jizerské 50 je za námi. Letní počasí přilákalo do srdce Jizerských hor, do Bedřichova, téměř dva a půl...

Školáci z Liberecké v Jablonci zahájí školu o dva týdny později

sobota, 31. srpna 2019, 09:23

S dvoutýdenním zpožděním zahájí výuku v Základní škole Liberecká v Jablonci nad Nisou. Důvodem je modernizace dílen a učeben...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.