Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Svatá cesta v Liberci. Tři sakrální památky ve městě se dostaly na turistickou stezku

 
sobota, 30. června 2018, 11:00

Via Sacra, tedy svatá cesta, to je název turistické stezky, která propojuje významné sakrální památky v Horní Lužici, Dolním Slezsku a severních Čechách. Nyní se k ní připojil i Liberec s kostelem Nalezení svatého Kříže s morovým sloupem, návštěvníky zavede i na židovský hřbitov s památníkem obětem šoa a na náměstí Českých bratří, kde stával evangelický kostel.

„Největší ohlas jistě bude mít restaurovaný barokní morový sloup z dílny M. B. Brauna, ale jako podstatné vidím třeba i důstojné připomenutí již bývalého novorománského evangelického kostela z dílny slavného Gustava Sacherse, který byl předchozím režimem zbourán v 70. letech a patří přitom neodmyslitelně k naší historii,“ uvedl Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu.

Součástí stezky jsou významné památky. Mezi nimi například postní plátna v Žitavě, chrám sv. Petra v Bautzenu, kostel v Karpaczi nebo hejnický bazilika.

Už 3. července bude na magistrátu zahájena putovní výstava Via Sacra. V Liberci bude do konce srpna a pak se přes Žitavu přesune do dalších evropských měst. Na patnácti panelech se návštěvníci budou moci těšit zejména na představení unikátních Žitavských postních pláten a pokladu epitafů.

O týden později, 10. července, proběhne exkurze po žitavských a libereckých zastaveních, doprovázená odborným výkladem. Zájemci se musí registrovat v městském informačním centru do 6. července.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto MML
 


 

Kam dál?

Zloděj okradl ženu na zastávce u nádraží. Z ruky ji vytrhl mobil a...

sobota, 30. června 2018, 06:01

Hned tři případy krádeží během posledních dnů se odehrály na libereckém nádraží. Mladou dívku okradl kapsář, když seděla na...

Jak ulehčit Šalďáku? Město chce prodloužit Pastýřskou až k bazénu

pátek, 29. června 2018, 18:30

Denně projede Šaldovým náměstím přes dvacet tisíc aut. Centrum města tak trpí nepřiměřenou dopravou, místo, aby se zklidnilo. To...

Liberecké léto na náměstí začalo. Opět s pláží a kulturním programem

pátek, 29. června 2018, 15:00

Také letos budou prázdniny před libereckou radnicí plné zajímavého programu. A vrací se i pláž, která každý rok budí rozporuplné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.