Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z kostela zmizely varhany, čeká je oprava za osm milionů

 
úterý, 14. srpna 2018, 08:29

V kostele sv. Antonína v Liberci pokračuje rozsáhlá rekonstrukce, aktuálně se dotkla varhan z 19. století. Na podporu připravuje církev sbírku, kam bude moci přispět každý.

Hlavní kostel sv. Antonína Velikého v Liberci zůstane deset měsíců bez varhan. Cenný nástroj z 19. století byl ve velmi špatném stavu a opravu už nutně potřeboval. Restaurátoři včera varhany rozebrali, jejich generální oprava přijde na osm milionů korun.

Bez hudby ale bohoslužby nezůstanou, doprovodí je malý nástroj, řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Vekou část peněz na opravu získalo děkanství z evropských fondů, z vlastního musí dát milion, připravuje proto sbírku. Kostel sv.

Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy kamenný kostel nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali. Poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století, kdy získal současnou podobu a také 70,5 metru vysokou věž, která je nejvyšší ve městě.

Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru. Na obnově kostela se pracuje už několik let. Renovace varhan ze druhé poloviny 19. století je jednou z nejnákladnějších oprav. Varhany jsou kovové, převážně cínové.

„Jeden manuál už nehraje vůbec a z druhého manuálu hraje tak asi menší polovina a několik spojek už je také nefunkčních. Nástroj má nějakých 130 roků bez větších zásahů, na několika místech je proděravělý i měch, motor už pomalu taky dosluhuje, takže generální oprava je opravdu za pět minut 12,“ dodal arciděkan Radek Jurnečka.

Nástroj by měl po opravě sloužit jako koncertní. „Abychom mohli pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě,“ doplnil Jurnečka. Arciděkanství připravuje na záchranu varhan podobnou sbírku, jaká pomohla jiným kostelům. „Bude možné posílat peníze na transparentní účet a dárcům budeme rozdávat dřevěné píšťaly různých velikostí a přidáme jim certifikáty, aby za to ti lidé také něco malého měli, když už nějaké peníze dají,“ dodal arciděkan.

Napsal(a) ČTK | Foto Římskokatolická církev v Liberci
 


 

Kam dál?

Kvůli vose naboural do stromu, test na drogy měl pozitivní

úterý, 14. srpna 2018, 07:02

Havárii rozptýleného řidiče právě řeší policie České republiky. Ten naboural s čtyřčlennou posádkou vozu do stromu, s sebou vezl...

Druhý ročník Létofestu přiveze do Liberce dva dny té nejlepší...

pondělí, 13. srpna 2018, 19:35

Velkolepé show Kabátů nebo Chinaski se vším komfortem města a další koncertní vystoupení “Wanastowek”, Marka Ztraceného, No Name...

Neovládl své chování, na sousedy vytasil nůž

pondělí, 13. srpna 2018, 15:56

Že sousedské vztahy bývají komplikované, je dobře známá věc. Své o tom zjistil i osmadvacetiletý muž z Frýdlantu, kterému spolu s...

Chtěl ukrást škvarky za třicet korun, hrozí mu vězení

neděle, 12. srpna 2018, 14:28

Kvůli neochotě zaplatit třicet korun, čelí jednatřicetiletý muž z Liberecka podezření ze spáchání přečinu krádež. Pokud by byl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.