Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z kostela zmizely varhany, čeká je oprava za osm milionů

 
úterý, 14. srpna 2018, 08:29

V kostele sv. Antonína v Liberci pokračuje rozsáhlá rekonstrukce, aktuálně se dotkla varhan z 19. století. Na podporu připravuje církev sbírku, kam bude moci přispět každý.

Hlavní kostel sv. Antonína Velikého v Liberci zůstane deset měsíců bez varhan. Cenný nástroj z 19. století byl ve velmi špatném stavu a opravu už nutně potřeboval. Restaurátoři včera varhany rozebrali, jejich generální oprava přijde na osm milionů korun.

Bez hudby ale bohoslužby nezůstanou, doprovodí je malý nástroj, řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Vekou část peněz na opravu získalo děkanství z evropských fondů, z vlastního musí dát milion, připravuje proto sbírku. Kostel sv.

Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy kamenný kostel nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali. Poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století, kdy získal současnou podobu a také 70,5 metru vysokou věž, která je nejvyšší ve městě.

Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru. Na obnově kostela se pracuje už několik let. Renovace varhan ze druhé poloviny 19. století je jednou z nejnákladnějších oprav. Varhany jsou kovové, převážně cínové.

„Jeden manuál už nehraje vůbec a z druhého manuálu hraje tak asi menší polovina a několik spojek už je také nefunkčních. Nástroj má nějakých 130 roků bez větších zásahů, na několika místech je proděravělý i měch, motor už pomalu taky dosluhuje, takže generální oprava je opravdu za pět minut 12,“ dodal arciděkan Radek Jurnečka.

Nástroj by měl po opravě sloužit jako koncertní. „Abychom mohli pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě,“ doplnil Jurnečka. Arciděkanství připravuje na záchranu varhan podobnou sbírku, jaká pomohla jiným kostelům. „Bude možné posílat peníze na transparentní účet a dárcům budeme rozdávat dřevěné píšťaly různých velikostí a přidáme jim certifikáty, aby za to ti lidé také něco malého měli, když už nějaké peníze dají,“ dodal arciděkan.

Napsal(a) ČTK | Foto Římskokatolická církev v Liberci
 


 

Kam dál?

FOTO: Fotbal ve Vratislavicích pomáhá plnit životní sny

sobota, 11. srpna 2018, 19:45

Ve Vratislavicích nad Nisou dnes proběhlo benefiční fotbalové utkání s názvem Jiskra pro Markétu. Akce se konala již po druhé,...

Vandal poničil kaštanovou alej. Stromy mají šanci na záchranu

středa, 8. srpna 2018, 12:18

U Černous na Frýdlantsku poničil neznámý pachatel stromy kaštanové aleje. Krajská správa silnic Libereckého kraje zde minulý...

Lesní koupaliště se plní pitnou vodou, příští rok by měl pomoci...

pondělí, 6. srpna 2018, 20:13

Z nově zrekonstruovaného Lesního koupaliště se Liberečáci radovali předčasně. Prosakující vana a nedostatečný přítok způsobili,...

FOTO: Pomník slavnému architektovi před lety zmizel. Našel se na...

neděle, 5. srpna 2018, 15:45

Architekt světového významu Adolf Loos strávil v Liberci několik let svého života. Studoval tu stavební průmyslovku. Nevěděli...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.