Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z kostela zmizely varhany, čeká je oprava za osm milionů

 
úterý, 14. srpna 2018, 08:29

V kostele sv. Antonína v Liberci pokračuje rozsáhlá rekonstrukce, aktuálně se dotkla varhan z 19. století. Na podporu připravuje církev sbírku, kam bude moci přispět každý.

Hlavní kostel sv. Antonína Velikého v Liberci zůstane deset měsíců bez varhan. Cenný nástroj z 19. století byl ve velmi špatném stavu a opravu už nutně potřeboval. Restaurátoři včera varhany rozebrali, jejich generální oprava přijde na osm milionů korun.

Bez hudby ale bohoslužby nezůstanou, doprovodí je malý nástroj, řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Vekou část peněz na opravu získalo děkanství z evropských fondů, z vlastního musí dát milion, připravuje proto sbírku. Kostel sv.

Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy kamenný kostel nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali. Poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století, kdy získal současnou podobu a také 70,5 metru vysokou věž, která je nejvyšší ve městě.

Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru. Na obnově kostela se pracuje už několik let. Renovace varhan ze druhé poloviny 19. století je jednou z nejnákladnějších oprav. Varhany jsou kovové, převážně cínové.

„Jeden manuál už nehraje vůbec a z druhého manuálu hraje tak asi menší polovina a několik spojek už je také nefunkčních. Nástroj má nějakých 130 roků bez větších zásahů, na několika místech je proděravělý i měch, motor už pomalu taky dosluhuje, takže generální oprava je opravdu za pět minut 12,“ dodal arciděkan Radek Jurnečka.

Nástroj by měl po opravě sloužit jako koncertní. „Abychom mohli pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě,“ doplnil Jurnečka. Arciděkanství připravuje na záchranu varhan podobnou sbírku, jaká pomohla jiným kostelům. „Bude možné posílat peníze na transparentní účet a dárcům budeme rozdávat dřevěné píšťaly různých velikostí a přidáme jim certifikáty, aby za to ti lidé také něco malého měli, když už nějaké peníze dají,“ dodal arciděkan.

Napsal(a) ČTK | Foto Římskokatolická církev v Liberci
 


 

Kam dál?

FOTO: Fotbal ve Vratislavicích pomáhá plnit životní sny

sobota, 11. srpna 2018, 19:45

Ve Vratislavicích nad Nisou dnes proběhlo benefiční fotbalové utkání s názvem Jiskra pro Markétu. Akce se konala již po druhé,...

Vandal poničil kaštanovou alej. Stromy mají šanci na záchranu

středa, 8. srpna 2018, 12:18

U Černous na Frýdlantsku poničil neznámý pachatel stromy kaštanové aleje. Krajská správa silnic Libereckého kraje zde minulý...

Lesní koupaliště se plní pitnou vodou, příští rok by měl pomoci...

pondělí, 6. srpna 2018, 20:13

Z nově zrekonstruovaného Lesního koupaliště se Liberečáci radovali předčasně. Prosakující vana a nedostatečný přítok způsobili,...

FOTO: Pomník slavnému architektovi před lety zmizel. Našel se na...

neděle, 5. srpna 2018, 15:45

Architekt světového významu Adolf Loos strávil v Liberci několik let svého života. Studoval tu stavební průmyslovku. Nevěděli...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.

Houbař na Ostravsku měl v krvi 8,83 promile. Před výletem do lesa prý jen posnídal dvě pivečka

Houbaře z Ostravska s 8,83 promile alkoholu v krvi ošetřovali v sobotu v nemocnici v Krnově na Bruntálsku. Muž, který si v tamních lesích zlomil kotník, je tak zřejmě novým českým rekordmanem v množství alkoholu v krvi. Případ překvapil i zkušené lékaře. Novináře o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Za první místo na kandidátce SPD 100 tisíc, za třetí 25. Povinné platby dokládají dary i bývalí členové

Tomio Okamura je oblíbeným hostem „alternativního“ internetového rádia Svobodný vysílač. Nedávno se tam při jednom ze svých vystoupení velmi rozzlobil na ty, kdo tvrdí, že se v jeho SPD musely (či stále musí) platit pevné taxy za umístění na kandidátní listině – přinejmenším na prvních třech místech.