Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z kostela zmizely varhany, čeká je oprava za osm milionů

 
úterý, 14. srpna 2018, 08:29

V kostele sv. Antonína v Liberci pokračuje rozsáhlá rekonstrukce, aktuálně se dotkla varhan z 19. století. Na podporu připravuje církev sbírku, kam bude moci přispět každý.

Hlavní kostel sv. Antonína Velikého v Liberci zůstane deset měsíců bez varhan. Cenný nástroj z 19. století byl ve velmi špatném stavu a opravu už nutně potřeboval. Restaurátoři včera varhany rozebrali, jejich generální oprava přijde na osm milionů korun.

Bez hudby ale bohoslužby nezůstanou, doprovodí je malý nástroj, řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Vekou část peněz na opravu získalo děkanství z evropských fondů, z vlastního musí dát milion, připravuje proto sbírku. Kostel sv.

Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy kamenný kostel nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali. Poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století, kdy získal současnou podobu a také 70,5 metru vysokou věž, která je nejvyšší ve městě.

Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru. Na obnově kostela se pracuje už několik let. Renovace varhan ze druhé poloviny 19. století je jednou z nejnákladnějších oprav. Varhany jsou kovové, převážně cínové.

„Jeden manuál už nehraje vůbec a z druhého manuálu hraje tak asi menší polovina a několik spojek už je také nefunkčních. Nástroj má nějakých 130 roků bez větších zásahů, na několika místech je proděravělý i měch, motor už pomalu taky dosluhuje, takže generální oprava je opravdu za pět minut 12,“ dodal arciděkan Radek Jurnečka.

Nástroj by měl po opravě sloužit jako koncertní. „Abychom mohli pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě,“ doplnil Jurnečka. Arciděkanství připravuje na záchranu varhan podobnou sbírku, jaká pomohla jiným kostelům. „Bude možné posílat peníze na transparentní účet a dárcům budeme rozdávat dřevěné píšťaly různých velikostí a přidáme jim certifikáty, aby za to ti lidé také něco malého měli, když už nějaké peníze dají,“ dodal arciděkan.

Napsal(a) ČTK | Foto Římskokatolická církev v Liberci
 


 

Kam dál?

FOTO: Fotbal ve Vratislavicích pomáhá plnit životní sny

sobota, 11. srpna 2018, 19:45

Ve Vratislavicích nad Nisou dnes proběhlo benefiční fotbalové utkání s názvem Jiskra pro Markétu. Akce se konala již po druhé,...

Vandal poničil kaštanovou alej. Stromy mají šanci na záchranu

středa, 8. srpna 2018, 12:18

U Černous na Frýdlantsku poničil neznámý pachatel stromy kaštanové aleje. Krajská správa silnic Libereckého kraje zde minulý...

Lesní koupaliště se plní pitnou vodou, příští rok by měl pomoci...

pondělí, 6. srpna 2018, 20:13

Z nově zrekonstruovaného Lesního koupaliště se Liberečáci radovali předčasně. Prosakující vana a nedostatečný přítok způsobili,...

FOTO: Pomník slavnému architektovi před lety zmizel. Našel se na...

neděle, 5. srpna 2018, 15:45

Architekt světového významu Adolf Loos strávil v Liberci několik let svého života. Studoval tu stavební průmyslovku. Nevěděli...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé...

  • Čelní srážku aut nepřežil čtyřiadvacetiletý...

  • Na Šalďáku srazila tramvaj mladou dívku,...

  • Liberec chystá loučení s tramvajemi, jež...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rádio Svoboda: Babišovi mladšímu hrozí postih ukrajinských úřadů

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to dnes oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby. Babiš mladší tvrdí, že byl na Krym unesen a dopraven tranzitem přes Moskvu. Jeho otec únos popírá. Podle dostupných informací z českých médií ale Babiš mladší z Krymu cestoval i dál na jih Ukrajiny.

Studenti na libereckých kolejích se opět nesmějí sprchovat, na vině je bakterie legionella

Před dvěma lety se na kolejích Technické univerzity v Liberci potýkali s bakterií legionellou, kvůli které nemohli studenti do sprch. Nyní se problém vrací.

Policie se zatím bez odezvy pokouší kontaktovat Babiše mladšího

Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je zatím bez odezvy, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Když se letos dříve policie zabývala údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO), nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, dodal.