Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Referendum v Liberci bude společně s volbami, radnice proti soudu podává stížnost

 
úterý, 18. září 2018, 17:02

Liberecká radnice podá stížnost proti krajskému soudu. Ten se přiklonil k argumentaci přípravného výboru ohledně vyškrtnutých podpisů, nutných pro uskutečnění referenda. Záležitostí se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Liberec podá kasační stížnost na postup krajského soudu, který rozhodl o konání místního referenda v Liberci spolu s komunálními volbami 5. a 6. října. Na termín hlasování to ale zřejmě nebude mít vliv.

Kasační stížnost nemá odkladný účinek, řekla dnes mluvčí radnice Jana Kodymová. V referendu budou voliči v Liberci odpovídat na pět otázek, které se týkají například koupě zámku či MHD zdarma pro děti a seniory.

„Pokud město neuspěje se stížností u Nejvyššího správního soudu, chce věc předložit i soudu Ústavnímu, aby ten rozhodl, zda postup a výklad zákona o místním referendu správními soudy je v souladu s ústavními principy. To je důležité pro další případy i v jiných obcích,“ uvedla Kodymová.

Přípravný výbor referenda se na soud obrátil, protože nesouhlasil s postupem libereckého magistrátu, kam návrh na konání referenda podal. Úředníci města při kontrole vyškrtli z různých důvodů zhruba 3183 z 8652 získaných podpisů. Potřeba bylo 7977 platných. „U 233 podpisů šlo o duplicitu, dále 56 podpisů nezletilých osob, 550 osob s trvalým pobytem mimo Liberec, jiný trvalý pobyt uvedlo 769 lidí. Chybné jméno bylo uvedeno u 275 osob a chybné příjmení u 273. Chybné datum narození napsalo 267 podepsaných, 89 podepsaných byli cizinci, 172 nečitelných, 498 osob neexistovalo vůbec a dokonce byl jeden podpis osoby, která je pět let po smrti,“ uvedl tajemník úřadu Martin Čech.

Přípravný výbor u soudu argumentoval tím, že neví, které konkrétní podpisy byly chybné a co je třeba opravit. Soud dal přípravnému výboru za pravdu. Město s tímto výkladem nesouhlasí, podle něj přípravný výbor nedoplnil žádné podpisy a tuto vadu ignoroval. „Vzhledem k počtu a povaze chyb by to ani při kvalifikované výzvě nebylo možné odstranit,“ uvedl tajemník. Magistrát má nyní necelé tři týdny na to, aby referendum zabezpečil a sestavil potřebné komise. I to úředníkům města vadí.

„Soud vyhlásil termín konání místního referenda bez ohledu na zákonem stanovené lhůty. Provozní a organizační příprava referenda je stejně náročná jako příprava voleb, které se připravují několik měsíců,“ uvedla vedoucí správního odboru města Jitka Štíchová. Náklady na referendum radnice předběžně odhadla na zhruba dva miliony korun. „Vzhledem ke krátké lhůtě bude velmi obtížné sehnat volební místnosti, protože sčítání výsledků voleb a referenda v jedné místnosti oba zákony vylučují,“ dodala Štíchová. Liberečané budou v referendu odpovídat na pět otázek. Kromě zámku a MHD jsou tématy i regulace hazardu, obnova bývalého lesního amfiteátru a odkup hráze Veseckého rybníka.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Mocňák
 


 

Kam dál?

Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se zranili čtyři lidé

úterý, 18. září 2018, 16:30

K dopravní nehodě došlo v úterý před 16. hodinou v Sousedské ulici mezi dvěma kruhovými objezdy u Decathlonu a výpadovky. Čelně...

Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž, odřízla ho policie

pondělí, 17. září 2018, 09:55

Včera večer se pokusil na libereckém nádraží spáchat sebevraždu mladý muž. Skoncovat se životem se rozhodl oběšením v příjezdové...

FOTO: Pardubice zahnaly Tygry do klece, do brány jim poslaly hned dva...

neděle, 16. září 2018, 16:39

Ani druhé kolo Tipsport extraligy neskončilo pro Bílé Tygry výhrou. Tým HC Dynamo Pardubice uhrál dva góly a domů si tak dováží...

ANKETA: Konec bílých tygrů v ZOO? Nikdo je teď odtud určitě nebude...

středa, 12. září 2018, 15:19

Velké haló se strhlo ohledně budoucnosti bílých tygrů v liberecké ZOO. Skončí jejich chov? Nebo bude normálně pokračovat? V...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval...

  • Nechcete se dívat v cirkusech na medvědy a...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník Andrej Vítek

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své kolegy.