Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Liberci by měla vzniknout první bezdoplatková zóna

 
čtvrtek, 20. září 2018, 06:00

Město chce přijít s novou bezdoplatkovou zónou. Ta první by měla vyřešit problémy ve Františkově. Cela záležitost je ovšem teprve na začátku.

Liberec chce zavést první takzvanou bezdoplatkovou zónu, v níž nově příchozí nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Problematický je jeden dům ve Vojanově ulici ve Františkově. Novinářům to řekl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr.

„Oblast nazývám jakýmsi migrujícím sociálním vyloučením. Protože to je jedno z míst, kde obvykle lidé, když přijedou do Liberce, začínají. Je to transferní místo, odkud pak za několik měsíců pokračují do jiných objektů,“ uvedl Langr. V problematickém domě žije v průměru kolem 20 lidí v sedmi bytech.

Sociální pracovníci poukazují na nevhodné prostředí pro děti, nedostatečnou péči o ně, výchovné problémy, trestnou činnost i narušování veřejného pořádku. Časté jsou na toto místo výjezdy strážníků. Loni jich bylo za celý rok 26, v letošním roce už 19.

V domě aktuálně neteče voda. „Majitel dluží dodavateli,“ uvedl náměstek. Úřad práce už také pozastavil pro obyvatele domu výplatu dávek na bydlení. Vyhlášením bezdoplatkové zóny chce město podle Langra tento stav zafixovat. „Aby nezačal dávku zpětně doplácet,“ uvedl.

Podle náměstka jsou na začátku procesu, radní města v úterý teprve schválili podání žádosti ke správnímu úřadu. „Aby vytvořil návrh obecné povahy, nechal ho veřejně námitkovat, jak ukládá zákon, a případně ho pak vyhlásil,“ dodal Langr. Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti, či jsou lidé často pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. „Považuji to za mimořádný nástroj, když běžné selhávají,“ uvedl Langr. Podle něj jsou v Liberci ještě minimálně dvě lokality, u kterých město o vyhlášení bezdoplatkové zóny uvažuje.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Nový majitel Textilany chce místo využít pro výstavbu bytů

středa, 19. září 2018, 15:00

Textilana má nového majitele. Ten zde plánuje vybudovat přibližně tisícovku nových bytů, z toho více jak ve dvou seti případech...

Práce v ulici České mládeže finišují, silnice se na tři dny uzavře

středa, 19. září 2018, 09:52

Rozsáhlá rekonstrukce vozovky v ulici České mládeže se chýlí ke konci. Nejpozději 13. října bude stavba dokončena. Místní si tak...

Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se zranili čtyři lidé

úterý, 18. září 2018, 16:30

K dopravní nehodě došlo v úterý před 16. hodinou v Sousedské ulici mezi dvěma kruhovými objezdy u Decathlonu a výpadovky. Čelně...

Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž, odřízla ho policie

pondělí, 17. září 2018, 09:55

Včera večer se pokusil na libereckém nádraží spáchat sebevraždu mladý muž. Skoncovat se životem se rozhodl oběšením v příjezdové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.