Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Liberci by měla vzniknout první bezdoplatková zóna

 
čtvrtek, 20. září 2018, 06:00

Město chce přijít s novou bezdoplatkovou zónou. Ta první by měla vyřešit problémy ve Františkově. Cela záležitost je ovšem teprve na začátku.

Liberec chce zavést první takzvanou bezdoplatkovou zónu, v níž nově příchozí nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Problematický je jeden dům ve Vojanově ulici ve Františkově. Novinářům to řekl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr.

„Oblast nazývám jakýmsi migrujícím sociálním vyloučením. Protože to je jedno z míst, kde obvykle lidé, když přijedou do Liberce, začínají. Je to transferní místo, odkud pak za několik měsíců pokračují do jiných objektů,“ uvedl Langr. V problematickém domě žije v průměru kolem 20 lidí v sedmi bytech.

Sociální pracovníci poukazují na nevhodné prostředí pro děti, nedostatečnou péči o ně, výchovné problémy, trestnou činnost i narušování veřejného pořádku. Časté jsou na toto místo výjezdy strážníků. Loni jich bylo za celý rok 26, v letošním roce už 19.

V domě aktuálně neteče voda. „Majitel dluží dodavateli,“ uvedl náměstek. Úřad práce už také pozastavil pro obyvatele domu výplatu dávek na bydlení. Vyhlášením bezdoplatkové zóny chce město podle Langra tento stav zafixovat. „Aby nezačal dávku zpětně doplácet,“ uvedl.

Podle náměstka jsou na začátku procesu, radní města v úterý teprve schválili podání žádosti ke správnímu úřadu. „Aby vytvořil návrh obecné povahy, nechal ho veřejně námitkovat, jak ukládá zákon, a případně ho pak vyhlásil,“ dodal Langr. Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti, či jsou lidé často pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. „Považuji to za mimořádný nástroj, když běžné selhávají,“ uvedl Langr. Podle něj jsou v Liberci ještě minimálně dvě lokality, u kterých město o vyhlášení bezdoplatkové zóny uvažuje.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Nový majitel Textilany chce místo využít pro výstavbu bytů

středa, 19. září 2018, 15:00

Textilana má nového majitele. Ten zde plánuje vybudovat přibližně tisícovku nových bytů, z toho více jak ve dvou seti případech...

Práce v ulici České mládeže finišují, silnice se na tři dny uzavře

středa, 19. září 2018, 09:52

Rozsáhlá rekonstrukce vozovky v ulici České mládeže se chýlí ke konci. Nejpozději 13. října bude stavba dokončena. Místní si tak...

Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se zranili čtyři lidé

úterý, 18. září 2018, 16:30

K dopravní nehodě došlo v úterý před 16. hodinou v Sousedské ulici mezi dvěma kruhovými objezdy u Decathlonu a výpadovky. Čelně...

Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž, odřízla ho policie

pondělí, 17. září 2018, 09:55

Včera večer se pokusil na libereckém nádraží spáchat sebevraždu mladý muž. Skoncovat se životem se rozhodl oběšením v příjezdové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.