Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lyžaři můžou za dopravní kolaps u Smědavy, řešením jsou jedině skibusy

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 13:36

Víkendové dny lákají do stopy tisíce lyžařů. Ti ale mají na svědomí dopravní komplikace, kvůli kterým se uzavřela například obec Bedřichov. Nápor běžkařů ale pociťují i u horské chaty pod Smědavskou horou.

Zdejší parkoviště totiž zejména o víkendech doslova praská ve švech. Kapacita je omezená a na mnohé přijíždějící lyžaře tak čeká rozhořčení a zklamíní, protože jim nezbývá než své auto otočit a odjet. Opakující se situace navíc plně zaměstnává místní policisty, kteří po přivolání na místo musí řešit dopravu a na ostatní záležitosti jim nezbývá čas. „Samozřejmě je to velký problém. Rok od roku se tato situace zhoršuje,“ sdělil za policisty nadporučík Milan Porubský z Obvodního oddělení Hejnice.

Skibus vyjíždí o víkendu z Hejnic na Smědavu v 9:25, 10:25, 13:25 a 16:25. Zároveň tento spoj (kromě času 10:25) jede z Frýdlantu s napojením na vlaky z Liberce.

Řešení se přitom podle starosty Hejnic přímo nabízí. Lyžaři mohou využít pro přepravu na Smědavu skibus, který je až ke stopě doveze. Nemusíte se tak bát, že z lyžování kvůli plnému parkovišti nakonec nic mít nebudou, „Autobus vyjíždí z Hejnic a jízdné stojí 25 korun.Navíc do budoucna jednáme s KORIDEM LK o navýšení autobusových spojů v dopoledních hodinách, které by všechny milovníky lyžování na místo přepravily,“ komentoval starosta Hejnic Jaroslav Demčák

Kolony uvězní autobus, policisty i případnou záchranku

Aktuální komplikovaná situace se navíc dotýká právě i zmíněných autobusů. Dlouhá kolona aut táhnoucích se od Bílého Potoka často uvězní i skibus. Bohatá sněhová nadílka navíc celou komunikaci ještě více zúžila. Někteří arogantní nebo otrlí řidiči vyřeší parkování po svém, zkrátka cestou ze Smědavy přibrzdí u kraje silnice a svůj vůz zde nechají, zákaz nezákaz. „Tím se samozřejmě vystavují možnému postihu v podobě pokuty a mohou bránit v průjezdu dalším vozům včetně autobusu i pluhu,“ vysvětloval starosta.

Podle policisty Milana Porubského si řidiči ani neuvědomují, že kolonou i parkováním po stranách komunikace nejenže porušují zákaz, ale ohrožují i průjezd složek Integrovaného záchranného systému. „Našim cílem samozřejmě není za každé okolnosti řidiče pokutovat, zde nám ale bohužel nic jiného nezbývá. I tento víkend bude na místě naše hlídka,“ upozornil policista a dodal, že jediným řešením je autobusová kyvadlová doprava. Rozšiřovat zdejší parkoviště není možné a protažení cesty dál na Souš by bylo zřejmě technicky i finančně náročné, a navíc by ukrojilo lyžařům kousek stop.

Na Smědavu mířil karavan i kamion

Není prý výjimkou, že kromě lyžařů zabloudí ke Smědavě i mnozí zahraniční řidiči, kteří mají namířeno do Krkonoš a navigace je vede tudy. „To pak přijedou, kroutí hlavou, nevěří svým očím a magistrálu si i fotí. Po cestě je přitom hned několik upozornění o uzavření silnice v zimě. Přesto jsme tu už řešili mimo jiné auto s karavanem a dokonce i kamion,“ řekl Porubský.

Starosta Hejnic apeluje na řidiče osobních automobilů, aby alespoň mysleli na spolujízdu a sdílené cestování. Do auta mohou nabrat více lyžařů, podělí se o náklady a ušetří i místo pro další vozy. 

Kapacita smědavského parkoviště je omezená

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Michael Daněk, Jaroslav Demčák
 


 

Kam dál?

Dívka spáchala sebevraždu i kvůli šikaně. Liberec teď představil...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 10:14

Besedy s dětmi, divadelní představení, proškolování učitelů či předávání informací školákům přes sociální sítě. To chystá Liberec...

Zloděj asi záviděl snadný úklid sněhu, ze stodoly si odnesl frézu

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:13

Doposud neznámý zloděj si vyhlédl dům v Šimonovicích, kde se rozhodl propátrat stodoly. Z nezvané návštěvy ale neodešel s...

Překážíte s autem při odklízení sněhu? Dostanete nálepku, pak vás...

středa, 16. ledna 2019, 16:00

Především na libereckých sídlištích je to v těchto dnech velmi časté. Množství nahrnutého sněhu ještě zúžilo už tak úzké cesty a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřela

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila provoz. Podle serveru SeznamZprávy.cz, který dnes na uzavření restaurace upozornil, se luxusní podnik potýkal s vážnými finančními problémy a skepsí ohledně kvality. Počátkem letošního roku přišel o jednu ze dvou michelinských hvězd, které oceňují úroveň podniku.

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena ČTK v prestižní soutěži Czech Press Photo, která se uděluje za zpravodajskou fotografii, která má výjimečné novinářské kvality – aktuálnost, pohotovost a výstižnost. Vítězná série fotek s vojáky vznikla letos 21. září v rámci oslav 100 let libereckého chemického vojska.

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové demonstraci hnutí SPD. Závozník z Kladna odmítal, že by zdviženou pravicí vyjadřoval své sympatie k neonacismu. Tvrdil, že pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.