Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lyžaři můžou za dopravní kolaps u Smědavy, řešením jsou jedině skibusy

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 13:36

Víkendové dny lákají do stopy tisíce lyžařů. Ti ale mají na svědomí dopravní komplikace, kvůli kterým se uzavřela například obec Bedřichov. Nápor běžkařů ale pociťují i u horské chaty pod Smědavskou horou.

Zdejší parkoviště totiž zejména o víkendech doslova praská ve švech. Kapacita je omezená a na mnohé přijíždějící lyžaře tak čeká rozhořčení a zklamíní, protože jim nezbývá než své auto otočit a odjet. Opakující se situace navíc plně zaměstnává místní policisty, kteří po přivolání na místo musí řešit dopravu a na ostatní záležitosti jim nezbývá čas. „Samozřejmě je to velký problém. Rok od roku se tato situace zhoršuje,“ sdělil za policisty nadporučík Milan Porubský z Obvodního oddělení Hejnice.

Skibus vyjíždí o víkendu z Hejnic na Smědavu v 9:25, 10:25, 13:25 a 16:25. Zároveň tento spoj (kromě času 10:25) jede z Frýdlantu s napojením na vlaky z Liberce.

Řešení se přitom podle starosty Hejnic přímo nabízí. Lyžaři mohou využít pro přepravu na Smědavu skibus, který je až ke stopě doveze. Nemusíte se tak bát, že z lyžování kvůli plnému parkovišti nakonec nic mít nebudou, „Autobus vyjíždí z Hejnic a jízdné stojí 25 korun.Navíc do budoucna jednáme s KORIDEM LK o navýšení autobusových spojů v dopoledních hodinách, které by všechny milovníky lyžování na místo přepravily,“ komentoval starosta Hejnic Jaroslav Demčák

Kolony uvězní autobus, policisty i případnou záchranku

Aktuální komplikovaná situace se navíc dotýká právě i zmíněných autobusů. Dlouhá kolona aut táhnoucích se od Bílého Potoka často uvězní i skibus. Bohatá sněhová nadílka navíc celou komunikaci ještě více zúžila. Někteří arogantní nebo otrlí řidiči vyřeší parkování po svém, zkrátka cestou ze Smědavy přibrzdí u kraje silnice a svůj vůz zde nechají, zákaz nezákaz. „Tím se samozřejmě vystavují možnému postihu v podobě pokuty a mohou bránit v průjezdu dalším vozům včetně autobusu i pluhu,“ vysvětloval starosta.

Podle policisty Milana Porubského si řidiči ani neuvědomují, že kolonou i parkováním po stranách komunikace nejenže porušují zákaz, ale ohrožují i průjezd složek Integrovaného záchranného systému. „Našim cílem samozřejmě není za každé okolnosti řidiče pokutovat, zde nám ale bohužel nic jiného nezbývá. I tento víkend bude na místě naše hlídka,“ upozornil policista a dodal, že jediným řešením je autobusová kyvadlová doprava. Rozšiřovat zdejší parkoviště není možné a protažení cesty dál na Souš by bylo zřejmě technicky i finančně náročné, a navíc by ukrojilo lyžařům kousek stop.

Na Smědavu mířil karavan i kamion

Není prý výjimkou, že kromě lyžařů zabloudí ke Smědavě i mnozí zahraniční řidiči, kteří mají namířeno do Krkonoš a navigace je vede tudy. „To pak přijedou, kroutí hlavou, nevěří svým očím a magistrálu si i fotí. Po cestě je přitom hned několik upozornění o uzavření silnice v zimě. Přesto jsme tu už řešili mimo jiné auto s karavanem a dokonce i kamion,“ řekl Porubský.

Starosta Hejnic apeluje na řidiče osobních automobilů, aby alespoň mysleli na spolujízdu a sdílené cestování. Do auta mohou nabrat více lyžařů, podělí se o náklady a ušetří i místo pro další vozy. 

Kapacita smědavského parkoviště je omezená

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Michael Daněk, Jaroslav Demčák
 


 

Kam dál?

Dívka spáchala sebevraždu i kvůli šikaně. Liberec teď představil...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 10:14

Besedy s dětmi, divadelní představení, proškolování učitelů či předávání informací školákům přes sociální sítě. To chystá Liberec...

Zloděj asi záviděl snadný úklid sněhu, ze stodoly si odnesl frézu

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:13

Doposud neznámý zloděj si vyhlédl dům v Šimonovicích, kde se rozhodl propátrat stodoly. Z nezvané návštěvy ale neodešel s...

Překážíte s autem při odklízení sněhu? Dostanete nálepku, pak vás...

středa, 16. ledna 2019, 16:00

Především na libereckých sídlištích je to v těchto dnech velmi časté. Množství nahrnutého sněhu ještě zúžilo už tak úzké cesty a...

Řidič nedaleko Poštovního náměstí přerazil závory a ujel. Pátrá po...

středa, 16. ledna 2019, 12:45

Dopravní policisté šetří nehodu, která se stala v pondělí 14. ledna 2019 krátce před šestou hodinou večer v liberecké vesecké...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.