Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divadlo uvede Dostojevského Běsi. Herci si s diváky vymění místa

 
středa, 30. ledna 2019, 16:34

Liberecké divadlo F. X. Šaldy chystá k uvedení vlastní adaptaci Dostojevského románu Běsi. Půjde o netradiční představení, kdy na jeviště usednou diváci a hlediště bude patřit hercům. Důvodů pro to je více, řekl dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka.

Jedním z nich je podle něj to, že prázdné hlediště koresponduje s tématem Dostojevského románu. "A to je obraz světa, který nemá nějaký jednotící princip. Světa bez Boha, světa, kde životy nemají smysl, a myslím, že takový svět připomíná právě prázdné hlediště," řekl dramaturg.

Svět, kam se publikum nedostane

Podle režiséra inscenace Doda Gombára je publikum vpuštěné do světa, kam se běžně nedostane. „Když bych byl divák, tak by mě to strašně zajímalo. Absolvovat ten zážitek, kdy se stanu součástí nějakého prostoru, který se mě na 99 procent netýká," řekl.

Inscenace podle něj klade větší nároky na herectví. To potvrdila i herečka Barbora Bezáková, představitelka postavy Lizavety Nikolajevny Drozdovové. „Je to technicky dost náročné, jak na hlas, tak i artikulaci, protože zvuk se nese tím divadlem a nemá se od čeho pořádně odrazit," uvedla. Jiný je i pohyb v nezvyklém prostoru pro hraní. "Je to daleko složitější pro vnímání celkově, pro koncentraci," dodala.

Představení bude mít premiéru tento pátek. Liberecké divadlo se k slavnému románu vrací po více než 50 letech. Na jaře roku 1967 se stalo první československou scénou, na jejímž jevišti se po válce objevily Dostojevského Běsi, a to ve známé adaptaci Alberta Camuse. Tentokrát jde o vlastní dramatizaci, jejím autorem je režisér Gombár. „Myslím, že se nám podařilo z těch stovek stran dostat do dramatizace vše podstatné, všechny důležité postavy, situace, všechna důležitá témata," uvedl Syrovátka.

Všechny složky divadla

Od předlohy se podle něj liší tím, že inscenace není o Rusku, politice a revoluci. Zůstaly v ní ale postavy typické pro Dostojevského. „Ať to jsou různí lidé uražení, ponížení, různí vizionáři, destruktivní nebo sebedestruktivní, oběti, viníci, lidé, kteří vedou dialog s Bohem nebo pro změnu s ďáblem," řekl dramaturg. Do inscenace podle něj zapojili všechny divadelní složky, včetně hudebníků i tanečníků a jsou tam také figuríny v životní velikosti.

Napsal(a) ČTK | Foto DFXŠ
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na nedělní zápas Tygrů proti Chomutovu

středa, 30. ledna 2019, 14:13

Libereckým Bílým Tygrům se v posledních týdnech především doma velmi daří, přesvědčit se o jejich formě můžete i vy. Pro tři...

Bazénová hala v liberecké galerii má špatnou akustiku. Dostane nové...

středa, 30. ledna 2019, 12:28

Problémy s akustikou takzvané bazénové haly v Oblastní galerii Liberec by ještě letos mělo vyřešit nové ozvučení. Liberecký kraj...

FOTO: Hasiči z Růžodolu pomáhají po celé republice, s vrtulníkem...

středa, 30. ledna 2019, 09:42

Dobrovolní hasiči z libereckého Růžodolu I. se dokáží porvat nejen s požáry a popadanými stromy, ale i s transportováním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.