Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové našli v Jablonném středověkou bránu i ostatky mladého býčka

 
čtvrtek, 21. února 2019, 17:24

Jablonné v Podještědí se stalo nalezištěm vzácných pozůstatků, které připomínají zdejší historii. Nejvýznamnějším nálezem jsou základy severní brány.

Zapomenutou středověkou bránu, vzácný trám, zbytky keramiky ze 13. století, trativod nebo obětinu mladého býčka objevili archeologové v Jablonném v Podještědí na Liberecku, informoval archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. Archeologický výzkum ve městě, které je spojeno se životem svaté Zdislavy, provází rekonstrukci krajské silnice 270. Práce budou pokračovat i v letošním roce, stejně jako archeologický výzkum.

Jablonné je poutním místem a v Libereckém kraji patří k nejcennějším místům s městským osídlením doloženým už z poloviny 13. století. Celé staré město bylo uzavřeno v hradbách a jeho plocha je několikanásobně větší než v posledních letech zkoumaná města Frýdlant nebo Český Dub. Stavebně-historický průzkum odhalil v minulosti v barokní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy románsko-gotické jádro z roku 1250 - pozůstatky starého kostela sv. Kříže. Průzkumy zhruba 70 parcel kolem náměstí také podle Brestovanského ukázaly, že jsou zřejmě nejstaršími známými měšťanskými parcelami v zemi.

Nejzajímavějším nálezem z loňského roku je podle Brestovanského objevení základů severní brány v ulici Zdislavy z Lemberka. Jde o mimořádné odkrytí části kamenných základů dosud neznámé severní brány středověkého městského opevnění, které bylo přes dva metry silné. V jámě před branou našli dokonce archeologové obětinu v podobě kostry býčka. „Jablonné patří k nejdůležitějším středověkým opevněným sídlům v Čechách a jeho rozvoj souvisel s královskou cestou na Žitavu. Je to vůbec první plošný archeologický výzkum tohoto města,“ řekl Brestovanský, který chce v budoucnu objevy představit obyvatelům města i jeho návštěvníkům.

Archeologický výzkum financuje Liberecký kraj, který na něj v posledních dvou letech dal 4,4 milionu korun, zhruba půl milionu přidala Severočeská vodárenská společnost. „V Jablonném jsme předpokládali významné nálezy, proto jsme uvolnili na archeologický výzkum poměrně mimořádnou částku,“ řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. Výzkum provází rekonstrukci frekventované silnice, na kterou získal Liberecký kraj dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Akce za více než 43 milionů bude pokračovat letos, kdy je třeba dokončit úsek přes náměstí.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Hodkovice zbrojí proti výstavbě skladové haly, připravily podpisové...

čtvrtek, 21. února 2019, 16:03

Jak již dříve upozornilo vedení Hodkovic nad Mohelkou, město se bude proti záměru vybudovat zde obchodní areál bránit. Dokonce...

FOTO, VIDEO: Na konečné dvaadvacítky v Americké ulici shořel autobus

středa, 20. února 2019, 20:10

Autobus linky 22 v liberecké Americké ulici ve středu kolem půl osmé kompletně shořel. Plameny se hasičům nakonec podařilo...

VIDEO: Nemocnice vychází vstříc zaměstnancům. Z bývalé ubytovny bude...

středa, 20. února 2019, 14:12

Až 88 dětí pojme školka, kterou chystá od příštího školního roku otevřít liberecká nemocnice. Vzniká v budově bývalé nemocniční...

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce,...

pondělí, 18. února 2019, 14:44

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Dnes oni. Zítra kdokoliv

Stačí jen poslouchat a člověka mrazí. Není to přitom mrazení ze strachu nebo hrůzy něčeho nebezpečného a dosud nepoznaného. Naopak. Je to zděšení z poznání něčeho, o čem víme, že je v nás, ve všech. Temná a upřímná nenávist, která sílí pokaždé, když strach vytlačí rozum a nahradí ho ještě silnější a ještě zanícenější nenávistí.

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 17 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.