Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové našli v Jablonném středověkou bránu i ostatky mladého býčka

 
čtvrtek, 21. února 2019, 17:24

Jablonné v Podještědí se stalo nalezištěm vzácných pozůstatků, které připomínají zdejší historii. Nejvýznamnějším nálezem jsou základy severní brány.

Zapomenutou středověkou bránu, vzácný trám, zbytky keramiky ze 13. století, trativod nebo obětinu mladého býčka objevili archeologové v Jablonném v Podještědí na Liberecku, informoval archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. Archeologický výzkum ve městě, které je spojeno se životem svaté Zdislavy, provází rekonstrukci krajské silnice 270. Práce budou pokračovat i v letošním roce, stejně jako archeologický výzkum.

Jablonné je poutním místem a v Libereckém kraji patří k nejcennějším místům s městským osídlením doloženým už z poloviny 13. století. Celé staré město bylo uzavřeno v hradbách a jeho plocha je několikanásobně větší než v posledních letech zkoumaná města Frýdlant nebo Český Dub. Stavebně-historický průzkum odhalil v minulosti v barokní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy románsko-gotické jádro z roku 1250 - pozůstatky starého kostela sv. Kříže. Průzkumy zhruba 70 parcel kolem náměstí také podle Brestovanského ukázaly, že jsou zřejmě nejstaršími známými měšťanskými parcelami v zemi.

Nejzajímavějším nálezem z loňského roku je podle Brestovanského objevení základů severní brány v ulici Zdislavy z Lemberka. Jde o mimořádné odkrytí části kamenných základů dosud neznámé severní brány středověkého městského opevnění, které bylo přes dva metry silné. V jámě před branou našli dokonce archeologové obětinu v podobě kostry býčka. „Jablonné patří k nejdůležitějším středověkým opevněným sídlům v Čechách a jeho rozvoj souvisel s královskou cestou na Žitavu. Je to vůbec první plošný archeologický výzkum tohoto města,“ řekl Brestovanský, který chce v budoucnu objevy představit obyvatelům města i jeho návštěvníkům.

Archeologický výzkum financuje Liberecký kraj, který na něj v posledních dvou letech dal 4,4 milionu korun, zhruba půl milionu přidala Severočeská vodárenská společnost. „V Jablonném jsme předpokládali významné nálezy, proto jsme uvolnili na archeologický výzkum poměrně mimořádnou částku,“ řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. Výzkum provází rekonstrukci frekventované silnice, na kterou získal Liberecký kraj dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Akce za více než 43 milionů bude pokračovat letos, kdy je třeba dokončit úsek přes náměstí.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Hodkovice zbrojí proti výstavbě skladové haly, připravily podpisové...

čtvrtek, 21. února 2019, 16:03

Jak již dříve upozornilo vedení Hodkovic nad Mohelkou, město se bude proti záměru vybudovat zde obchodní areál bránit. Dokonce...

Nový pavilon urgentní medicíny bude objemnější a dražší, nemocnice...

čtvrtek, 21. února 2019, 12:43

Objemnější a dražší bude nový pavilon urgentní péče v Krajské nemocnici v Liberci, jehož výstavba by měla začít na přelomu...

Slévačům se dařilo na fotbale

čtvrtek, 21. února 2019, 12:00

Ze slévárny rovnou na pažit! Jak jde dohromady práce v liberecké DGS a fotbal? O tom se tamní zaměstnanci přesvědčili v pátek 8....

FOTO, VIDEO: Na konečné dvaadvacítky v Americké ulici shořel autobus

středa, 20. února 2019, 20:10

Autobus linky 22 v liberecké Americké ulici ve středu kolem půl osmé kompletně shořel. Plameny se hasičům nakonec podařilo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.