Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dokumentace k vybudování nové sjezdovky Skalka neprošla, má vážné nedostatky

 
sobota, 18. května 2019, 08:23

Dokumentace na vytvoření nové sjezdovky na Ještědu u Krajského úřadu neprošla. Ten ji vrátil s připomínkami k dopracování. Naději na vybudování nové široké sjezdovky ale ředitel střediska neztrácí.

Vybudování nové páteřní sjezdovky ve skiareálu Ještěd v Liberci ještě v letošním roce se zkomplikovalo. Krajský úřad Libereckého kraje vrátil k dopracování dokumentaci EIA, v níž se posuzuje vliv na přírodu. Důvodů pro vrácení bylo podle mluvčího kraje Filipa Trdly více, potřeba je předložit návrh kompenzačních opatření či detailněji vyhodnotit vliv na krajinný ráz.

Ředitel střediska Jakub Hanuš dnes v tiskové zprávě uvedl, že požadavky od krajského úřadu již obdrželi. „Nyní se musíme poprat s úředním vyjádřením, což nám časově komplikuje samotnou realizaci chystané investice. Lyžařům mohu vzkázat, nic nevzdáváme a věříme, že i přesto se brzy dočkáme tolik očekávané nové sjezdovky Skalka,“ uvedl Hanuš.

Vybudování nové sjezdovky a částečně rozšíření dvou stávajících tratí si vyžádá asi 150 milionů korun. Úpravy by měly přispět k větší bezpečnosti lyžařů. Slabinou areálu jsou totiž úzké sjezdovky, v některých místech mají na šířku jen 12 metrů. Sjezdovka Nová Skalka by měla být dlouhá přes 1,5 kilometru, široká od 40 do 50 metrů a pro večerní lyžování osvětlená v celé délce.

Kvůli vybudování nové sjezdovky a rozšiřování současných by mělo být vykáceno skoro sedm hektarů lesa. Okraj lesa by neměl do vzniklého bezlesí přecházet zprudka, ale bude členitější. V záměru se počítá se zemními pracemi v objemu 21.000 metrů krychlových. Na jiném místě než dnes by měl být i skalní biotop, který je uprostřed plánované trasy nové sjezdovky. Odtěžený kámen by se měl přesunout na okraj sjezdovky. Aby zůstala na kopci voda i po odlesnění, na nové sjezdovce budou svodnice, které budou vodu odvádět do vsakovacích jam.

Podle úředníků kraje je ale v dokumentaci nesoulad s metodickým pokynem ministerstva životního prostředí k problematice klimatických změn. „Za prvé vyhodnocení vlivu záměru na cíle a zájmy spojené se zmírňováním dopadů změny klimatu a adaptace na ně. A za druhé vyhodnocení zranitelnosti samotného záměru vůči změnám klimatu,“ uvedl Trdla. V dokumentaci je podle úředníků potřeba doplnit komplexnějšího vyhodnocení nároků na spotřebu vody pro zasněžování a vydatnosti dostupných zdrojů vody. Požadují také detailnější a ucelenější vyhodnocení vlivu na krajinný ráz s fotodokumentací a vizualizací záměru.

„V rámci doplnění má být podrobněji přehodnocen vliv osvětlení na večerní scenérii Ještědského hřebene,“ uvedl Trdla. Úředníci také projektu vytýkají, že dokumentace neobsahuje návrh kompenzačních opatření za odklon od původní podoby záměru, která počítala se zalesněním horního úseku současné trati Skalka.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

V areálu nemocnice bourala řidička. Skončila s autem na boku

pátek, 17. května 2019, 19:05

Hasiči v pátek odpoledne zamířili do liberecké nemocnice. Havarovala zde řidička a nemohla se dostat ze svého vozu. Auto totiž...

K liberecké nemocnici a plánovanému centru pohodlně, doveze vás tam...

pátek, 17. května 2019, 18:45

Na vyšetření nebo na návštěvu do nemocnice vás v budoucnu doveze autobus městské hromadné dopravy. Nebude to ale zítra. Vedení...

Ještěd dočasně přišel o Rohanský kámen, nebezpečně se nakláněl

pátek, 17. května 2019, 15:45

Vrchol Ještědu v Liberci dnes dočasně přišel o jednu ze svých turistických atrakcí, Rohanský kámen. Stalo se tak zřejmě poprvé za...

Stadion Slovanu projde úpravami. Chystá se prosvětlená střecha i nová...

pátek, 17. května 2019, 14:10

Hned několik úprav čeká stadion Slovanu Liberec. Vzniknout by měla nová lávka, která propojí hlavní tribunu se vstupem od...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.