Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

K zemi asi půjde nejen bývalý Berlín ale i další restaurace na Ještědu

 
pondělí, 20. května 2019, 17:03

Demolice asi nečeká jen bývalou restaurace Berlín, kterou by měly nahradit apartmánové domy. K zemi půjde zřejmě i bývalé občerstvení Mošner u dolní stanice lanovky.

Dvě bývalé restaurace na Ještědu v Liberci asi čeká demolice. Obě stavby byly před zhruba 15 lety součástí směn mezi společností města a soukromými vlastníky, kvůli kterým jsou obžalovaní dva bývalí komunální politici. Budovu Berlín zřejmě nahradí apartmány a pro Mošner není využití, vyplývá z údajů z liberecké radnice.

Soud v Liberci se už několik let zabývá případem údajných machinací s pozemky a budovami v městských areálech na Ještědu a ve Vesci. Obžalovaní jsou bývalý náměstek primátora Pavel Krenk za ODS a někdejší tajemník Sportovního areálu Ještěd (SAJ) a zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik. Podle spisu způsobili v pěti nevýhodných směnách z let 2003 až 2006 škodu za 13 milionů korun. Oba vinu odmítají. Hájí se i tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu, což tehdy nemohl nikdo předvídat. Podle obžalovaných existovalo několik projektů a záměrů, jak sportoviště zatraktivnit. Když ale v roce 2006 získala Ještěd do pronájmu firma Snowhill, neuskutečnily se.

Psali jsme: Legendární Berlín pod Ještědem ustoupí nové výstavbě. Vyrostou tu dva apartmánové domy

Nenaplněné plány souvisí jak s restaurací Berlín, tak i Mošner. Budova Berlína v části Bucharka s dětským vlekem jako restaurace řadu let nefunguje. Je z ní ruina viditelná ze silnice při cestě na Ještěd. „Jezdím tam týden co týden a pokaždé se za ni stydím,“ uvedl náměstek primátora Jiří Němeček. Městské společnosti budova více než deset let nepatří, vlastní ji švédský majitel. Němeček se zástupci vlastníka jednal a podle něj dospěli k dohodě. „Je naděje, že ta ruina zmizí,“ řekl. Letos by se měl podle něj projekt připravit po legislativní stránce, příští rok provést demolice a následně začít výstavba dvou apartmánů.

Občerstvení v posledních letech nefunguje ani v Mošneru u dolní stanice kabinové lanovky. Budova je stále v majetku městské firmy, která na stavební úřad podala žádost o odstranění stavby. „Protože s provozovatelem areálu TMR Ještěd jsme se domluvili, že to tam není vhodné,“ řekl člen představenstva SAJ Jaroslav Schejbal. Zdůraznil ale, že o bourání rozhodnuto není. To je v pravomoci valné hromady, což je Rada města Liberce. „Je to nakládání s majetkem, tak musí schválit nějaký postup. Mohou říci nechte, nepovolíme nebo jsou vysoké náklady na odstranění, vymyslete něco jiného,“ dodal Schejbal. Předpokládá, že rozhodnutí by mohlo padnout na konci června.

SAJ před lety získal restauraci Berlín výměnou za nemovitost v centru města se šesti byty a dvěma nebytovými jednotkami. K tomu doplatil 2,1 milionu korun v hotovosti. Podle obžaloby vznikla škoda 3,8 milionu Kč. Mošner směnil SAJ za tři byty v centru města a další tři pozemky. Škoda podle obžaloby přesahuje 3,3 milionu korun.

Napsal(a) ČTK | Foto ČD
 


 

Kam dál?

Z odstavených strojů kdosi vycucal 550 litrů nafty, případ není...

pondělí, 20. května 2019, 16:11

Policisté v poslední době řeší hned několik podobných případů. Zatím neznámí pachatelé ze zaparkovaných vozů odčerpávali pohonné...

Na světovém poháru na Floridě zářili i liberečtí ploutvoví plavci

pondělí, 20. května 2019, 15:18

Floridské město Coral Springs hostilo v termínu 3. – 5. května 2019 čtvrté kolo Světového poháru v ploutvovém plavání. Do USA se...

Parčík v Komenského ulici je jako nový. Posprejované zdi jsou...

pondělí, 20. května 2019, 12:07

Když jste procházeli kolem parčíku nazývaného VOČA v Komenského ulici, asi vás svým vzhledem moc nezaujal. Oprýskané a...

Připadám si, že jsem tam byl k ničemu, smutnil po prohře brankář...

pondělí, 20. května 2019, 11:33

Liberec – Fotbalisté Slovanu se sice herně dokázali v duelu nadstavbové části Fortuna:ligy Plzni vyrovnat, ale mizérie v koncovce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.