Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tři stovky vojáků bojovaly s chemickými a biologickými zbraněmi, naštěstí jen cvičně

 
středa, 22. května 2019, 20:06

Yellow Cross neboli žlutý kříž, takové označení nese vojenské cvičení rychlé reakce, na které se do Česka sjely stovky vojáků z různých koutů světa. Vojáci společně čelili možným hrozbám v podobě chemickým nebo třeba biologických zbraní.

Více než 300 vojáků z Česka, Kanady, Velké Británie, Dánska a Polska se letos zapojilo do cvičení rychlé reakce Yellow Cross 2019 v libereckých kasárnách a také v prostorech Tisá a Radčice. Cílem cvičení je vyzkoušet reakce na možné hrozby chemických, radiologických a biologických zbraní a sladit systémy. Novinářům to dnes řekl velitel česko-britského velitelství brigády radiační, chemické a biologické ochrany pro Spojenecký sbor rychlé reakce (ARRC) Radek Malina. Velitelství sídlí právě v Liberci.

„My cvičení řídíme, nicméně v reálném nasazení úzce spolupracujeme s jednotkami NATO, a je proto nutné mít společné postupy a všichni musí být secvičeni,“ dodal Radek Malina. Prověřit je podle něj nutné kompatibilitu operačních systémů. „Zda jsou příslušníci armád NATO schopni pracovat v našem systému,“ řekl. Prověřit a sjednotit je podle něj ale také třeba používanou terminologii z odborné angličtiny, která je komunikačním jazykem. „Je to i prověrka systémů, které nám umožňují spojovat se s ostatními jednotkami,“ dodal.

Vojáci ale cvičí také v reálných podmínkách situace, jako je třeba minometný útok s obsahem nebezpečné látky mířící na základnu nebo nástražné výbušné zařízení s přítomností chemické látky při přejezdu kolony. V libereckých kasárnách dnes tým specialistů cvičně zasahoval v objevené nelegální laboratoři, kde je podezření na výrobu chemických látek. „Je to poměrně častý incident, hlavně na zahraničních misích jsme se s tím setkávali,“ poznamenal Malina.

Cvičnou "utajenou laboratoř" vytvořili ve sklepení kasáren. Do špatně přístupného prostoru nastoupil nejprve průzkumný tým v ochranných oblecích. „Ten nafotí a prohlédne danou místnost nebo celý objekt a pak předává informace odběrovému týmu, který pak odebírá na místě vzorky,“ popsal postup práce člen dekontaminačního týmu Petr Staňa. Základní vyhodnocení nebezpečí se podle něj dělá na místě, vzorky ale odběrový tým předá transportnímu týmu, který je dopraví na kompletní rozbory laboratoři. Na základě výsledků pak vojáci prostor vyčistí.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany patří v Česku mezi elitní, je součástí sil rychlé reakce NATO. Podílel se i na výcviku chemiků jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska. V příštích letech by měla vybavení libereckých chemiků vylepšit modernější průzkumná vozidla pro zjišťování radiace, chemických a biologických látek. Armáda se chystá nakoupit 80 těchto vozidel za více než pět miliard korun, polovina by měla jít právě do Liberce.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Bývalý radní Bursa do vězení nepůjde. Vrchní soud mu trest snížil na...

středa, 22. května 2019, 19:40

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj...

Aktualizováno 22. května 2019, 16:08

Na kruháči u průmyslové zóny byl náklaďák na boku, místem už projedete

středa, 22. května 2019, 11:36

Na kruhovém objezdu v ulici České mládeže havaroval nákladní automobil. Na místě zasahovali policisté, kteří řídili dopravu.

Starší žáci házenkářů mají po sezóně. V tabulce skončili na pátém...

středa, 22. května 2019, 15:45

V neděli se v hale Dobiášova v Liberci odehrálo závěrečné kolo žákovské ligy. Liberečtí starší žáci na domácí palubovce přivítali...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.