Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tři stovky vojáků bojovaly s chemickými a biologickými zbraněmi, naštěstí jen cvičně

 
středa, 22. května 2019, 20:06

Yellow Cross neboli žlutý kříž, takové označení nese vojenské cvičení rychlé reakce, na které se do Česka sjely stovky vojáků z různých koutů světa. Vojáci společně čelili možným hrozbám v podobě chemickým nebo třeba biologických zbraní.

Více než 300 vojáků z Česka, Kanady, Velké Británie, Dánska a Polska se letos zapojilo do cvičení rychlé reakce Yellow Cross 2019 v libereckých kasárnách a také v prostorech Tisá a Radčice. Cílem cvičení je vyzkoušet reakce na možné hrozby chemických, radiologických a biologických zbraní a sladit systémy. Novinářům to dnes řekl velitel česko-britského velitelství brigády radiační, chemické a biologické ochrany pro Spojenecký sbor rychlé reakce (ARRC) Radek Malina. Velitelství sídlí právě v Liberci.

„My cvičení řídíme, nicméně v reálném nasazení úzce spolupracujeme s jednotkami NATO, a je proto nutné mít společné postupy a všichni musí být secvičeni,“ dodal Radek Malina. Prověřit je podle něj nutné kompatibilitu operačních systémů. „Zda jsou příslušníci armád NATO schopni pracovat v našem systému,“ řekl. Prověřit a sjednotit je podle něj ale také třeba používanou terminologii z odborné angličtiny, která je komunikačním jazykem. „Je to i prověrka systémů, které nám umožňují spojovat se s ostatními jednotkami,“ dodal.

Vojáci ale cvičí také v reálných podmínkách situace, jako je třeba minometný útok s obsahem nebezpečné látky mířící na základnu nebo nástražné výbušné zařízení s přítomností chemické látky při přejezdu kolony. V libereckých kasárnách dnes tým specialistů cvičně zasahoval v objevené nelegální laboratoři, kde je podezření na výrobu chemických látek. „Je to poměrně častý incident, hlavně na zahraničních misích jsme se s tím setkávali,“ poznamenal Malina.

Cvičnou "utajenou laboratoř" vytvořili ve sklepení kasáren. Do špatně přístupného prostoru nastoupil nejprve průzkumný tým v ochranných oblecích. „Ten nafotí a prohlédne danou místnost nebo celý objekt a pak předává informace odběrovému týmu, který pak odebírá na místě vzorky,“ popsal postup práce člen dekontaminačního týmu Petr Staňa. Základní vyhodnocení nebezpečí se podle něj dělá na místě, vzorky ale odběrový tým předá transportnímu týmu, který je dopraví na kompletní rozbory laboratoři. Na základě výsledků pak vojáci prostor vyčistí.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany patří v Česku mezi elitní, je součástí sil rychlé reakce NATO. Podílel se i na výcviku chemiků jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska. V příštích letech by měla vybavení libereckých chemiků vylepšit modernější průzkumná vozidla pro zjišťování radiace, chemických a biologických látek. Armáda se chystá nakoupit 80 těchto vozidel za více než pět miliard korun, polovina by měla jít právě do Liberce.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Bývalý radní Bursa do vězení nepůjde. Vrchní soud mu trest snížil na...

středa, 22. května 2019, 19:40

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj...

Aktualizováno 22. května 2019, 16:08

Na kruháči u průmyslové zóny byl náklaďák na boku, místem už projedete

středa, 22. května 2019, 11:36

Na kruhovém objezdu v ulici České mládeže havaroval nákladní automobil. Na místě zasahovali policisté, kteří řídili dopravu.

Starší žáci házenkářů mají po sezóně. V tabulce skončili na pátém...

středa, 22. května 2019, 15:45

V neděli se v hale Dobiášova v Liberci odehrálo závěrečné kolo žákovské ligy. Liberečtí starší žáci na domácí palubovce přivítali...

Další posila hokejistů. K Tygrům se připojil běloruský obránce...

středa, 22. května 2019, 14:31

Tygři dále vyztužují obranu. Po chomutovském Knotovi podepsal smlouvu v Liberci i další bek Roman Graborenko. Vůbec první...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.