Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchranáři budou moci lítat i v noci, na libereckém letišti bude nový heliport

 
středa, 19. června 2019, 12:02

Záchranáři v Libereckém kraji budou moci konečně využívat Leteckou záchrannou službu i v noci. Doposud byla základna v Liberci jediná v Česku, kde se v nočních hodinách nemohlo lítat. To se ale díky heliportu na letišti změní. Funkční by měl být od dubna.

Téma heliportu leželo na stole kraje i města Liberce dlouhé roky. Pozemky, na kterých bude heliport, jsou totiž města a kraj řešil jejich odkoupení. Nyní došlo na domluvu. „Jsem velice rád, že po třech letech jednání s libereckou radnicí jsme se posunuli vpřed. Zřejmě dojde ke směně pozemků. Město nám poskytne tyto a my zas městu nějaké jiné,“ informoval dnes hejtman Martin Půta.

Ačkoli podrobnosti v oblasti pozemků jsou ještě v jednání, nebrání to tomu, aby se s budováním heliportu začalo. Zdravotnická záchranná služba tak již vypisuje veřejnou zakázku. Vybudování heliportu je pro záchranáře klíčové. Nyní budou moci běžně zasahovat s vrtulníkem i v nočních hodinách.

Sice samotnému létání v noci do této doby nic nebránilo, problém byl ale s přistáváním. Vrtulník totiž mohl přistát maximálně na heliportu v areálu nemocnice, kde ale nemohl zůstat. A odtud se neměl kam vrátit. „Zatím nebylo možné Leteckou záchrannou službu využívat, jelikož vrtulník neměl, kde přistát. Díky heliportu na libereckém letišti bude možné naplno využít i traumacentru,“ komentoval Půta.

Stavba by se měla rozběhnout ještě letos na podzim a hotovo by mohlo být v dubnu. Práce by nemělo zdržovat ani vypracování projektové dokumentace, ta je totiž již hotová. Podle plánu dojde na libereckém letišti ke zpevnění povrchu a osazení plochy nočními světly. V případě potřeby by tak heliport mohl sloužit nejen pro záchranné vrtulníky, ale také například pro vrtulníky policejní nebo vojenské. Celkové náklady jsou odhadovány na více než 6,5 milionu korun. Na jejich uhrazení se bude podílet kraj a ZZS LK.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto ZZS LK
 


 

Kam dál?

Rumun, který ubodal v Liberci Ukrajinku, jde do vězení, odvolání mu...

středa, 19. června 2019, 11:01

Za vraždu mladé Ukrajinky poslal Krajský soud v Liberci dvaatřicetiletého Rumuna Mariuse Vasilica Ailieseie do vězení na 19 let....

Bez alkoholu: Pivovar Svijany uvádí na trh míchaný nápoj z...

středa, 19. června 2019, 09:15

Pivovar Svijany uvádí na trh nový míchaný nápoj z nealkoholického piva. Svijanský Vozka Černý rybíz a limetka je výsledkem...

V Liberci se střetla Audina s Toyotou. Řidiči se neshodnou. Policie...

středa, 19. června 2019, 06:05

Na první pohled by tohle nebyl nijak zvlášť zajímavý případ. Prostě ťukanec dvou osobáků, který si naštěstí nevyžádal žádná...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.