Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Začínají dětské tábory. Liberečtí hygienici se zaměří i na používanou vodu

 
sobota, 29. června 2019, 13:01

Hygienici se při letošních kontrolách letních dětských táborů v Libereckém kraji zaměří i na kvalitu používané pitné vody. Organizátoři zatím v kraji nahlásili 171 akcí, na které by mělo přijet skoro 10 500 dětí.

Jakost vody budou hygienici ověřovat po odebrání vzorků. „V loňském roce jsme porovnáním rozborů, které předložili provozovatelé před konáním táborů, a rozborů, které jsme provedli v průběhu jejich konání, zjistili, že individuální zdroje pitné vody jsou nestabilní," uvedla krajská ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová. Hygienici organizátorům táborů doporučují, aby sledovali zdroje pitné vody průběžně nebo provedli rozbor těsně před začátkem tábora. „A nespoléhat se pouze na vyhovující výsledek provedený tři měsíce před zahájením akce, jak umožňuje legislativa," dodala Hochmalová.

Kontrola vody

Hygienici doporučují, aby u studen organizátoři táborů věnovali pozornost viditelným nečistotám v pramenní jímce, vzhledu, pachu a chuti vody. „U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak hadice nesmí ležet na zemi, po delší stagnaci vody je třeba objem vody před použitím vypustit," uvedla krajská mluvčí.

Hygienici loni v létě zkontrolovali v Libereckém kraji 93 táborů, 11 podobných akcí a šest poskytovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Zjistili 26 pochybení, za které uložili 11 pokut za 10 tisíc korun. Nedostatky zjistili ve skladování potravin, v provozní hygieně a nalezli i prošlé potraviny. V jednom případě nebyla vybudována kuchyň a postele pro děti. Závady hygienici objevili také v zajištění podmínek pro osobní hygienu, ve zdravotním zabezpečení akce a ve zdravotní dokumentaci. Hygienici řešili i třeba případ pokousání jednoho dítěte či výskyt štěnic v jednom pokoji ubytovacího zařízení.

Zdravotní zabezpečení

Letos budou při kontrolách věnovat největší pozornost zdravotnímu zabezpečení akcí. Zaměří se i na způsob stravování, skladbu jídelníčku, dodržování pitného režimu, ubytování, režim dne či na vybavenost lékárničky. „Plánujeme zkontrolovat 50 procent akcí letní dětské rekreace," řekla Hochmalová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

U lomu v Ruprechticích má vyrůst nový vodojem. Pomůže s vodou lidem v...

sobota, 29. června 2019, 09:17

Nedostatek vody pro část Liberce by měl vyřešit nový vodojem. Město ho chce postavit poblíž kamenolomu v Ruprechticích.

Slovan začal rakouské soustředění výborně. Linec porazil 3:1, dvakrát...

pátek, 28. června 2019, 19:15

První přípravné utkání na soustředění v Rakousku zvládl Slovan na výbornou. Domácí Linec před solidní kulisou porazil 3:1....

Liberec chce rozšířit protipovodňový varovný systém. Z rozpočtu dá...

pátek, 28. června 2019, 17:12

Liberec začne od příštího roku modernizovat svůj protipovodňový monitorovací a varovný systém. Na jeho rozšíření získal evropskou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.