Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Anketa o vjezdu osobáků do centra vzbuzuje vášně! Uvažuje snad Liberec o zákazu vjezdu aut?

 
pondělí, 8. července 2019, 11:54

Město Liberec na svém oficiálním facebookovém profilu uveřejnilo anketu zabývající se vjezdem vozů do centra města. A bouřlivá debata na sebe nenechala dlouho čekat. Desítky lidí směřovaly svou kritiku na vedení města za dopravní situaci ve městě. Většina by si ale centrum bez aut představit mohla.

„Zamysleli jste se někdy nad tím, jak by vypadal Liberec bez aut? Máme pro vás anketu: Byl by pro vás přijatelný zákaz vjezdu osobních automobilů do centra města?“ táže se Liberec ve své anketě. Zatím v ní hlasovalo přes 1600 lidí a výsledky jsou zatím docela jasné. Jednašedesát procent by bylo pro zákaz osobáků, třicet devět proti.

Znamená to ale snad, že v následujících měsících nebo letech už centrem neprojedete? Tak to se vážně bát nemusíte. Ačkoli anketa hnula žlučí nejednomu obyvateli města pod Ještědem, nebyla závazná. „Je to jen nezávazná anketa k zamyšlení,“ upozorňuje město v reakci na komentáře. Naší redakci ale tohle téma nedalo spát a pídili jsme se, kde se tak nápad na tuhle anketu vzal. A zda je představa centra bez aut vůbec reálná.

V Liberci by mělo za pár let být hned několik nových parkovacích domů

„Koncem června jsme v zastupitelstvu města projednávali možné změny územního plánu v souvislosti s navýšením nebo změnami parkovacích míst,“ vysvětluje primátor města Jaroslav Zámečník. V rámci této diskuze se zastupitelstvo dostalo i k výstavbě hned několika parkovacích domů. Jeden takový by měl vyrůst ve Fibichově ulici. „Jedná se o sdílený parkovací dům pro ZOO a Technickou univerzitu. Případný vznik tohoto parkoviště odhaduji do 5 let,“ komentuje Zámečník.

Další parkovací domy by se mohly vyšvihnout do tří let. A to u autobusáku a u budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. „V roce 2022 také vznikne parkovací dům v areálu nemocnice pro cca 250 aut,“ informuje primátor. V té době také pravděpodobně dojde k realizaci inženýrských sítí na Šalďáku a v Jablonecké ulici.

Uzavírka v centru prověří řidiče

Podle slov primátora tak bude nevyhnutelná uzavírka centra města, která prověří dopravní chování obyvatel a využívání parkovacích domů pro způsob P+R (Zkratka park and ride neboli zaparkuj a jeď slouží pro parkoviště, která jsou v dobré návaznosti na hromadnou dopravu). Všechny plánované domy se navíc podle vedení Liberce budou nacházet na trase tramvaje. „Kdyby se toto osvědčilo, pak by mohlo dojít k rozšíření pěších zón,“ dodává primátor.

Ať už v centru jednou zákaz osobáků nastane nebo ne, na změny stejně dojde. V centru by měly přibýt jednosměrky. V rámci řešení dopravy v okolí nemocnice bude město hledat ideální východisko pro dopravu v ulicích Komenského, Palachova, Lipová, Boženy Němcové a 8. března. A právě jednosměrky se nabízí jako ideální řešení. Zlepšit by se měla plynulost dopravy a navíc by měla přibýt i parkovací místa.

Liberečáky nápad s uzavřením centra pro auta nadchl i rozhořčil

Téma dopravy ale trápí asi skoro každého Liberečáka. A jen málokdo je spokojený. Alespoň podle reakcí na anketu to tak vypadá. „Dokončete opravy (už takhle se v Liberci nedá normálně jezdit a už vymýšlíte nějaký zákazy aut v centru),“ vzkazuje městu Aleš. „Nejdřív dořešte infrastrukturu, obchvaty a opravy silnic s uzavírkama a pak bych řešil zákazy vjezdu do centra,“ přidává svůj názor Jan

Někteří lidé ale nápad s omezením aut v centru kvitují. „Určitě by nebylo od věci dopravu odvést mimo centrum. Po etapách. V první etapě by mohlo být více dohlíženo na ul. Moskevská, kde se neustále nachází množství aut v jakoukoli denní hodinu a ty audiny a meďouři zcela jistě nezásobují okolní obchody! Kolikrát se nedá v dolní části před My Café ani projít. Dalším zabitým místem je Sokolovské náměstí, Sv. Antonín na jedné straně a kostel Nalezení sv. Kříže na druhé... Proboha už konečně odstraňte to parkoviště, vraťte morový sloup, ozeleňte to tam a další pro místní i turisty zajímavý kout Liberce je na světě. Jako třetí etapu bych viděla zklidnění Palachovy ul. a Šaldova náměstí,“ navrhuje Petra. Jo, téma aut a parkování bude hýbat Libercem určitě ještě další dlouhé roky. A kdo ví, třeba jednou opravu bude centrum Liberce bez aut.

 

Anketa

A jaký je váš názor? Je podle vás centrum Liberce bez aut reálné?

 
 
58%
 
 
 
42%
 
 
Celkem hlasovalo 495 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Dominik Svoboda

Štítky anketa, Liberec, auta, centrum,

 


 

Kam dál?

Bývalý ředitel liberecké nemocnice Nečesaný do vězení nepůjde. Soud...

pondělí, 8. července 2019, 09:40

Liberecký krajský soud dnes osvobodil bývalého ředitele nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného, jeho manželku Šárku a zástupce...

Tramvaje budou kvůli opravě kolejí během prázdnin končit na Rybníčku

pondělí, 8. července 2019, 08:47

V Liberci se od pondělí prodlouží výluka na tramvajové trati do Lidových sadů, kde je zoologická a botanická zahrada. Tramvaje...

Smržovské tanky budou vozit lidi, výtěžek půjde libereckému hospicu

pondělí, 8. července 2019, 07:25

Vždycky vás lákalo vyzkoušet si, jaké to je jet tankem? Nebo po tom touží vaše děti? Takový sen si můžete v červenci vyplnit. A...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.