Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Liberci se diskutovalo o problémech, které trápí Romy. Došlo na školství i sociální politiku

 
úterý, 9. července 2019, 13:09

V Liberci proběhla konference na téma Participace v sociální oblasti pořádaná Koalicí romských reprezentantů České republiky. Ta se zabývá zapojováním Romů do veřejného a politického života.

V rámci konference se otevírala celá řada zajímavých témat od vzdělávání a školského systému v kontextu sociálně vyloučených dětí přes sociální politiku až po situaci Romů nebo sociálně vyloučených osob. „Konference se zúčastnily různé organizace, například Parlament romských studentů, Česká středoškolská unie, Mladí sociální demokraté, sdružení Smysl života, Romská iniciativní rada Libereckého kraje, spolek Roma Jičínsko, Výbor pro bezpečnost, Štefan Oláh, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, europoslanec Mikuláš Peksa nebo Jiří Gajdoš, hlavní aktér projektu asistenti prevence kriminality,“ komentoval moderátor konference a romský aktivista Ján Lányi.

Konference se zaměřila i na českou legislativu. Debatovalo se o změně zákona o státní sociální podpoře a o pomoci v hmotné nouzi nebo o přijetí zcela nového zákona o dávce tzv. přídavku na bydlení. „Zúčastnění se shodli, že přijetí tohoto zákona by mělo katastrofální dopady hlavně na ty nejvíce ohrožené, tedy matky samoživitelky, seniory a handicapované,“ uvedl Lányi.

Cílem celého setkání, které proběhlo v komunitním středisku Kontakt v Liberci, bylo reagovat na témata, která Romy aktuálně tíží a vymyslet jednotnou strategii k jejich řešení. Podle Lányiho byla konference pro všechny strany přínosná, nicméně z časového hlediska poměrně nedostatečná. „Nad jednotlivými tématy bychom dokázali diskutovat o mnoho déle,“ shrnul. Další setkání proběhne na podzim.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto KRR ČR
 


 

Kam dál?

Slovan posílí stoper reprezentační jednadvacítky Chaluš. Klub dotáhl...

úterý, 9. července 2019, 11:21

Obránce Matěj Chaluš posílí fotbalisty Liberce. Stoper reprezentační jednadvacítky se dnes začne se Slovanem připravovat....

Liberec ve filmu: Dejdar se postavil proti Jágrovi. V aréně poměřili...

úterý, 9. července 2019, 09:01

Liberecká aréna před pár lety, no možná před více než pár protože už je to 14 let, hostila štáb České televize a herecké i...

Osvobozený Luděk Nečesaný skončil v nemocnici. Chce mít čas na osobní...

úterý, 9. července 2019, 07:45

Včera osvobodil soud exředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného. Ten v posledních měsících zastával v nemocnici...

Z hotelu u zámku na Sychrově nakonec bude soukromý domov pro seniory

pondělí, 8. července 2019, 16:01

Delší dobu je Zámecký hotel Sychrov prázdný. Dosavadní majitel se ho snažil prodat, jenže zájemce se nenašel. O koupi uvažoval i...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.