Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Liberci se diskutovalo o problémech, které trápí Romy. Došlo na školství i sociální politiku

 
úterý, 9. července 2019, 13:09

V Liberci proběhla konference na téma Participace v sociální oblasti pořádaná Koalicí romských reprezentantů České republiky. Ta se zabývá zapojováním Romů do veřejného a politického života.

V rámci konference se otevírala celá řada zajímavých témat od vzdělávání a školského systému v kontextu sociálně vyloučených dětí přes sociální politiku až po situaci Romů nebo sociálně vyloučených osob. „Konference se zúčastnily různé organizace, například Parlament romských studentů, Česká středoškolská unie, Mladí sociální demokraté, sdružení Smysl života, Romská iniciativní rada Libereckého kraje, spolek Roma Jičínsko, Výbor pro bezpečnost, Štefan Oláh, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, europoslanec Mikuláš Peksa nebo Jiří Gajdoš, hlavní aktér projektu asistenti prevence kriminality,“ komentoval moderátor konference a romský aktivista Ján Lányi.

Konference se zaměřila i na českou legislativu. Debatovalo se o změně zákona o státní sociální podpoře a o pomoci v hmotné nouzi nebo o přijetí zcela nového zákona o dávce tzv. přídavku na bydlení. „Zúčastnění se shodli, že přijetí tohoto zákona by mělo katastrofální dopady hlavně na ty nejvíce ohrožené, tedy matky samoživitelky, seniory a handicapované,“ uvedl Lányi.

Cílem celého setkání, které proběhlo v komunitním středisku Kontakt v Liberci, bylo reagovat na témata, která Romy aktuálně tíží a vymyslet jednotnou strategii k jejich řešení. Podle Lányiho byla konference pro všechny strany přínosná, nicméně z časového hlediska poměrně nedostatečná. „Nad jednotlivými tématy bychom dokázali diskutovat o mnoho déle,“ shrnul. Další setkání proběhne na podzim.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto KRR ČR
 


 

Kam dál?

Slovan posílí stoper reprezentační jednadvacítky Chaluš. Klub dotáhl...

úterý, 9. července 2019, 11:21

Obránce Matěj Chaluš posílí fotbalisty Liberce. Stoper reprezentační jednadvacítky se dnes začne se Slovanem připravovat....

Liberec ve filmu: Dejdar se postavil proti Jágrovi. V aréně poměřili...

úterý, 9. července 2019, 09:01

Liberecká aréna před pár lety, no možná před více než pár protože už je to 14 let, hostila štáb České televize a herecké i...

Osvobozený Luděk Nečesaný skončil v nemocnici. Chce mít čas na osobní...

úterý, 9. července 2019, 07:45

Včera osvobodil soud exředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného. Ten v posledních měsících zastával v nemocnici...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku stovky lajků. Řeč není o nikom jiném, než o Budějčákovi, který si říká „Tomáši Fotím Nakaši“. Na kaši prý nefotí a z fotek bude i letos tvořit kalendář.