Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve frýdlantské nemocnici by měla začít opět fungovat pohotovost i chirurgie

 
pátek, 12. července 2019, 06:02

Už během příštího měsíce by měla frýdlantská nemocnice začít opět poskytovat pohotovostní službu, a to 24 hodin denně. Od září by se mohly dokonce provádět některé chirurgické zákroky, jako operace kýly nebo apendixu.

Lékařskou pohotovostní službu převezme nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku zřejmě od srpna. Od září chce obnovit jednodenní chirurgii a přemístí se tam i oddělení následné péče z Jablonného v Podještědí. Novinářům to řekl generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš, která nemocnici ve Frýdlantu provozuje od začátku července. Nemocnice Frýdlant, která zajišťuje péči pro 25.000 lidí z Frýdlantského výběžku, v posledních letech kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči.

Liberecká nemocnice odkoupila frýdlantskou nemocnici od společnosti EUC za 8,6 milionu korun, což odpovídá zůstatkové hodnotě vybavení. Podle Lukáše se zatím s nemocnicí stále seznamují. „Problém je v nedoinvestování některých provozů,“ uvedl.

Areál samotný patří městu Frýdlant a nemocnice si ho pronajímá. „Jsme připraveni veškeré nájemné vracet zpátky do nemocnice, což je 3,5 milionu korun včetně DPH. A investovat k tomu v dalších letech 38 milionů korun,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. To by mělo pokrýt asi třetinu peněz, jež jsou podle odhadu liberecké nemocnice potřeba ve Frýdlantu investovat do špatného stavu budov nemocnice.

Za největší problém nemocnice nový majitel považuje nedostatek lékařů. Lukáš ale předpokládá, že dokážou i tento problém vyřešit a v průběhu srpna začnou poskytovat lékařskou pohotovostní službu 24 hodin denně. Předchozí provozovatel nemocnice, firma EUC, ji přestal zajišťovat před rokem a tuto službu převzali místní praktičtí lékaři a specialisté spolu s lékaři z Liberce.

Podle ředitele se již činí kroky také k tomu, aby do Frýdlantu mohli přestěhovat oddělení následné péče z Jablonného s 50 lůžky, kterou také provozuje liberecká nemocnice. Částečně by se tím mohl vyřešit problém s lékaři, kteří by se společně s oddělením přemístili do Frýdlantu.

Frýdlantská nemocnice začne znovu provádět i menší chirurgické zákroky. „Nezůstal tady žádný chirurgický lékař, jen střední zdravotnický personál. Naší snahou je od měsíce srpna poskytovat aspoň indikační ambulanci a klasickou chirurgickou ambulanci,“ uvedl přednosta chirurgického centra v Liberci Peter Hromádka. Základní operativu by podle něj nemocnice mohla začít provádět od září. „Kýla, apendix, žlučník, křečové žíly,“ vypočetl možné zákroky Hromádka.

Firma EUC (dříve Euroclinicum) koupila nemocnici ve Frýdlantu v roce 2013. Od té doby nemocnice kvůli nedostatku lékařů omezovala péči. Nový provozovatel nemocnice dnes některé své záměry nastínil na setkání se zaměstnanci. „Čekali jsme, jak se ta situace, která byla neustále nejistá, vyvine. A pro nás to je povzbuzení,“ řekla sestra specialistka Marcela Horowicová.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Frýdlant
 


 

Kam dál?

Od včerejšího dne je uzavřená propojka ulic Žitavská a Větrná v Hrádku

čtvrtek, 11. července 2019, 21:28

Od včerejšího dne neprojedou žádní řidiči propojkou mezi hrádeckými ulicemi Žitavská a Větrná. Důvodem je realizace stavby Spojka...

Liberečáci loni k recyklaci odevzdali tři a půl tuny...

čtvrtek, 11. července 2019, 12:43

Obyvatelé Liberce loni odevzdali k recyklaci přesně 3535,59 kilogramu elektrospotřebičů. Tím výrazně ulehčili planetě, protože se...

FOTO: U Jítravy se ráno střetl osobák s náklaďákem, nehoda dočasně...

čtvrtek, 11. července 2019, 11:48

Dnes po sedmé hodině zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému na silnici první třídy č. 13 v části Jítrava, kde došlo...

Oprava Lesáku je u konce, koupat se zatím ale nebudeme, chybí voda

čtvrtek, 11. července 2019, 11:13

Lesní koupaliště je konečně opravené a připravené na provoz. Jenže koupat se v něm alespoň zatím nikdo nebude. Důvodem je sucho a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.