Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve frýdlantské nemocnici by měla začít opět fungovat pohotovost i chirurgie

 
pátek, 12. července 2019, 06:02

Už během příštího měsíce by měla frýdlantská nemocnice začít opět poskytovat pohotovostní službu, a to 24 hodin denně. Od září by se mohly dokonce provádět některé chirurgické zákroky, jako operace kýly nebo apendixu.

Lékařskou pohotovostní službu převezme nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku zřejmě od srpna. Od září chce obnovit jednodenní chirurgii a přemístí se tam i oddělení následné péče z Jablonného v Podještědí. Novinářům to řekl generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš, která nemocnici ve Frýdlantu provozuje od začátku července. Nemocnice Frýdlant, která zajišťuje péči pro 25.000 lidí z Frýdlantského výběžku, v posledních letech kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči.

Liberecká nemocnice odkoupila frýdlantskou nemocnici od společnosti EUC za 8,6 milionu korun, což odpovídá zůstatkové hodnotě vybavení. Podle Lukáše se zatím s nemocnicí stále seznamují. „Problém je v nedoinvestování některých provozů,“ uvedl.

Areál samotný patří městu Frýdlant a nemocnice si ho pronajímá. „Jsme připraveni veškeré nájemné vracet zpátky do nemocnice, což je 3,5 milionu korun včetně DPH. A investovat k tomu v dalších letech 38 milionů korun,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. To by mělo pokrýt asi třetinu peněz, jež jsou podle odhadu liberecké nemocnice potřeba ve Frýdlantu investovat do špatného stavu budov nemocnice.

Za největší problém nemocnice nový majitel považuje nedostatek lékařů. Lukáš ale předpokládá, že dokážou i tento problém vyřešit a v průběhu srpna začnou poskytovat lékařskou pohotovostní službu 24 hodin denně. Předchozí provozovatel nemocnice, firma EUC, ji přestal zajišťovat před rokem a tuto službu převzali místní praktičtí lékaři a specialisté spolu s lékaři z Liberce.

Podle ředitele se již činí kroky také k tomu, aby do Frýdlantu mohli přestěhovat oddělení následné péče z Jablonného s 50 lůžky, kterou také provozuje liberecká nemocnice. Částečně by se tím mohl vyřešit problém s lékaři, kteří by se společně s oddělením přemístili do Frýdlantu.

Frýdlantská nemocnice začne znovu provádět i menší chirurgické zákroky. „Nezůstal tady žádný chirurgický lékař, jen střední zdravotnický personál. Naší snahou je od měsíce srpna poskytovat aspoň indikační ambulanci a klasickou chirurgickou ambulanci,“ uvedl přednosta chirurgického centra v Liberci Peter Hromádka. Základní operativu by podle něj nemocnice mohla začít provádět od září. „Kýla, apendix, žlučník, křečové žíly,“ vypočetl možné zákroky Hromádka.

Firma EUC (dříve Euroclinicum) koupila nemocnici ve Frýdlantu v roce 2013. Od té doby nemocnice kvůli nedostatku lékařů omezovala péči. Nový provozovatel nemocnice dnes některé své záměry nastínil na setkání se zaměstnanci. „Čekali jsme, jak se ta situace, která byla neustále nejistá, vyvine. A pro nás to je povzbuzení,“ řekla sestra specialistka Marcela Horowicová.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Frýdlant
 


 

Kam dál?

Od včerejšího dne je uzavřená propojka ulic Žitavská a Větrná v Hrádku

čtvrtek, 11. července 2019, 21:28

Od včerejšího dne neprojedou žádní řidiči propojkou mezi hrádeckými ulicemi Žitavská a Větrná. Důvodem je realizace stavby Spojka...

Liberečáci loni k recyklaci odevzdali tři a půl tuny...

čtvrtek, 11. července 2019, 12:43

Obyvatelé Liberce loni odevzdali k recyklaci přesně 3535,59 kilogramu elektrospotřebičů. Tím výrazně ulehčili planetě, protože se...

FOTO: U Jítravy se ráno střetl osobák s náklaďákem, nehoda dočasně...

čtvrtek, 11. července 2019, 11:48

Dnes po sedmé hodině zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému na silnici první třídy č. 13 v části Jítrava, kde došlo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.