Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mosty v Liberci volají po opravě. Radnice by na ně každoročně potřebovala 35 milionů

 
neděle, 14. července 2019, 19:44

Skoro třetina mostů v Liberci potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Velká část z nich vznikla před více jak půl stoletím a jejich stav se průběžně zhoršuje.

Opravu za víc než milion korun potřebuje skoro třetina ze 141 městských mostů v Liberci. Dohromady by na jejich obnovu bylo potřeba zhruba 400 milionů korun, řekl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný.

Stav mostů v Liberci se podle něj stále mírně zhoršuje. „Je to dáno zejména stářím mostů. Převážná část je z období 50. až 70. let minulého století, konstrukce postupně dožívají a žádají výměnu,“ uvedl David Novotný. V minulých letech navíc zadlužený Liberec kvůli nedostatku peněz jejich údržbu zanedbával. „Do roku 2013 se dávalo pouhých 300.000 korun na všechny mosty, což byla směšná částka. Od roku 2015 se ta částka postupně navyšuje. Teď jsme na nějakých dvou až třech milionech korun na běžnou údržbu,“ uvedl vedoucí odboru.

Ani to ale nestačí. Podle analýzy, kterou si nechala radnice zpracovat, by bylo potřeba, aby město v dalších letech každoročně vydalo na opravy mostů 35 milionů korun. „Pokud se příspěvek nenavýší, budou se muset mosty zavírat,“ uvedl Novotný.

Nutnou opravu potřebuje most u pekáren na Hanychovské ulici, nad kterým vede tramvajová trať z centra do Horního Hanychova. Náklady město odhaduje na 22 milionů korun. Letos by se podle Novotného měla konstrukce mostu na zimu provizorně zpevnit. „Příští rok se bude muset zcela určitě opravit nebo budeme muset uzavřít provoz na komunikaci tramvajové trati,“ řekl.

Ještě více bude stát oprava mostu v Proletářské ulici mezi Vescem a Doubím, který je nad průtahem Liberce. Na něj je potřeba 36 milionů korun. „Jeho stav je tristní, velmi špatný,“ uvedl Novotný. Město most podle něj letos opatří sítěmi, aby nepadaly části betonu na vozidla. Kolem 20 milionů bude potřeba na opravu dalšího velkého mostu, který vede nad řekou Nisa a je v Londýnské ulici u Stráže nad Nisou. „Už léta odchází,“ uvedl Novotný. Opravy bude muset podle něj město zaplatit převážně z vlastní kasy. „Jediná dotace, která je, tak je na mosty, které vedou přes silnice první třídy nebo přes dálnice. Což je u nás případ mostu v Proletářské, kde je možné zažádat si o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Adéla Cinklová

Štítky most, rekonstrukce,

 


 

Kam dál?

Zloději se vloupali do budovy s veřejnými záchodky, ukradli, co se...

neděle, 14. července 2019, 08:25

Policisté z Nového Města pod Smrkem řeší poměrně ojedinělý případ krádeže. Neznámí zloději se totiž vloupali do bývalé...

Z bývalého plicního oddělení bude psychiatrie. Přestavba je u konce,...

neděle, 14. července 2019, 06:02

Od podzimu by měla fungovat psychiatrie liberecké nemocnice, která bude mít zázemí v prostorách budovy bývalého plicního...

Společnost Trumpf se rozšiřuje, v Liberci postavila novou halu

pátek, 12. července 2019, 20:35

Průmyslový zóna Jih se stala zázemím i pro novou výrobní a administrativní halu společnosti Trumpf. Náklady na její postavení se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.