Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budova nové knihovny v Hrádku je hotová, nyní se pracuje na interiérech

 
středa, 17. července 2019, 12:08

Už v září by se mohla otevřít zbrusu nová budova knihovny v Hrádku nad Nisou. Moderní stavba je již dokončena a v příštím měsíci by se měla začít plnit knihami.

Police s knihami připomíná čelní fasáda nově postavené knihovny v pohraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výstavba budovy v centru města po více než roce skončila, nyní se dokončují interiéry a od srpna by se měl prostor začít plnit knihami. Pro veřejnost se knihovna otevře nejspíš na konci září, sdělil investiční technik města Jiří Palas. Knihovna včetně vybavení přijde zhruba na 17 milionů korun a město ji staví za své, bez dotací.

Cihly propojují starou budovu s novou

Městská knihovna v osmitisícovém Hrádku léta sídlila v památkově chráněné Schubertově vile. Musela ji ale loni na podzim opustit, protože cennou stavbu z roku 1924 přestavuje město na komunitní centrum. Nově postavená knihovna přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí. Stojí na místě starých pekáren. Právě z nich se použil materiál na nezvykle tvarovanou fasádu. „Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami,“ uvedl Jiří Palas.

Není to jediný nezvyklý prvek nové budovy. Uvnitř jsou citáty spojené s knihami, které jsou odlité přímo do betonových zdí. Na jednom místě je například citát filozofa a spisovatele Ladislava Klímy "Postavy románu jsou mé vlastní možnosti, které se neuskutečnily" a na dalším třeba slova nizozemského učence Erasma Rotterdamského z 16. století "Ne ti milují knihy, kteří je netknuté schovávají ve skříních, ale ti, kteří je mají ustavičně v ruce".

Nová knihovna připomíná i určení, které toto místo v minulosti mělo. Objekt totiž stojí v historickém centru města těsně u hřbitovní zdi. Areál kolem kostela ale býval dříve rozlehlejší a archeologové při hloubení základů objevili základy původní hřbitovní zdi. Nalezli i kosterní ostatky. Místa, kde se zeď a kostry nacházely, připomíná grafika na podlaze.

Napsal(a) ČTK | Foto Hrádek nad Nisou
 


 

Kam dál?

Hokejisté jsou už opět na ledě, pokračují v letní přípravě

středa, 17. července 2019, 10:45

Po delší pauze se liberečtí hokejisté vrátili na led. Aktuálně je čeká poslední část letní přípravy. Na ledě se už ukázal skoro...

V Liberci srazil chodkyni a ujel. Policisté pátrají po svědcích

středa, 17. července 2019, 08:41

Policisté pátrají po svědcích nehody, při které neznámý řidič srazil chodkyni a místo toho, aby ji poskytl první pomoc, z místa...

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a...

úterý, 16. července 2019, 17:01

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.