Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hygienici v Libereckém kraji už zkontrolovali přes třicet táborů a akcí

 
čtvrtek, 18. července 2019, 14:13

Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali od začátku letních prázdnin 27 letních táborů, tři jiné podobné akce a také dva poskytovatele stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Za prohřešky proti hygienickým předpisům zatím udělili jen tři pokuty dohromady za 2500 korun. Většinou je to za nedostatky ve stravování, buď špatné skladování potravin, někdy je tam něco prošlého, občas jde o nedostatky ve zdravotnické dokumentaci.

Dnes vyrazily hygieničky sekce ochrany a podpory veřejného zdraví na kontrolu skautského tábora na Farské louce nedaleko Raspenavy na Liberecku. Na kontrolu hygieničky zamířily do základny Skautského střediska Štika Turnov, které na Farskou louku jezdí už přes 20 let. Aktuálně tam letní dny tráví dva oddíly chlapců a dívek, včetně vedoucích asi 45 lidí. Podle vedoucího tábora Geparda, v civilu Jana Pekaře, se hygienické podmínky zpřísňují. „Snažíme se plnit všechny podmínky samozřejmě nejen kvůli hygieně, ale hlavně kvůli zdraví dětí," řekl.

Voda i vybavení stanů

V polních podmínkách skautského tábora není jednoduché zajistit dostatek čisté vody nebo třeba kvalitní skladování potravin. Jako lednice tak posloužil barel zakopaný přímo v nedalekém potůčku, kde dnes hygienici kontrolovali teplotu skladování potravin. „Kontrolujeme i zdravotní způsobilost dětí, vybavení lékárničky, jestli zdravotník vede zdravotnický deník a erudovaně ošetřuje různá poranění," řekla Jana Pilnáčková z Krajské hygienické stanice v Liberci. Hygienici se zajímali o to, zda kuchařky důsledně oddělují syrové potraviny při zpracování od těch hotových. „Kontrolujeme i jak jsou vybaveny stany, zda je dostatek záchodů a míst pro osobní hygienu," dodala.

Loni se v Libereckém kraji v létě uskutečnilo 203 letních táborů a podobných akcí. Zúčastnilo se jich přes 15.000 dětí, asi o 900 více než o rok dříve. Nejvíce táborů je tradičně na Českolipsku a Semilsku. Loni v létě zkontrolovali hygienici 93 táborů, 11 podobných akcí a šest poskytovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Zjistili 26 pochybení, za která uložili 11 pokut za 10 tisíc korun. Letos bylo zatím v kraji nahlášeno 162 táborů. Zatím hygienici neevidují žádný hromadný výskyt onemocnění na táborech. Žádný letní tábor také podle Pilnáčkové nemuseli letos zakázat ani neobjevili žádný neohlášený.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hlavní průtah z Frýdlantu do Polska se uzavře, bude se opravovat...

čtvrtek, 18. července 2019, 14:05

Kvůli generální opravě železničního přejezdu P2901 se silnice v Hajništi pod Smrkem na šest dní uzavře. Řidiči tak budou muset...

Chrastava dbá na vzhled města, obyvatelé mohou žádat o dotaci na...

čtvrtek, 18. července 2019, 13:15

Majitelům nemovitostí v Chrastavě může pomoci při obnově exteriéru budov Fond pro zlepšení vzhledu veřejného prostoru (Fond...

Liberec má hlavního architekta. Stal se jím Jiří Janďourek, soupeře...

čtvrtek, 18. července 2019, 09:21

V čele nově vytvořené kanceláře architekta Liberce bude Jiří Janďourek, dosavadní externí spolupracovník primátora. Ve výběrovém...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.