Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

LOL chce, aby radnice opravovala bazén postupně. Údajně město nemá dostatek peněz

 
čtvrtek, 1. srpna 2019, 07:32

Radnice plánuje kompletní rekonstrukci plaveckého bazénu. Podle názorů opozičního uskupení LOL na to nemá dostatek financí a měla by se pouštět do oprav postupně.

Liberec by měl podle LOL opravu městského bazénu udělat postupně. Argumentuje tím, že zadlužená radnice na celkovou opravu nemá peníze a navíc ohrozí jiné investice. Zástupci LOL to řekli novinářům. Náklady na opravu celého bazénu radnice odhaduje na 350 až 400 milionů. Náměstek primátora Jiří Němeček (ANO) dnes novinářům řekl, že si opravu po etapách nedovede představit.

Plavecký areál postavený v polovině 80. let minulého století na Tržním náměstí má ročně kolem 350.000 návštěvníků. Důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká, nevyhovuje zasklení budovy a vana hlavního bazénu prosakuje. Kompletní rekonstrukce začne nejdřív v lednu 2021, spíše ale později. Práce potrvají zhruba rok a půl a po dobu rekonstrukce by měl zůstat v provozu jen menší bazén v přístavbě. Podle opoziční zastupitelky Zuzany Kocumové (LOL) by si vedení radnice mělo přiznat, že na tento způsob opravy město nemá. „Město si nemůže dovolit všechno. Buď budeme dělat megaopravu bazénu, pak ale musíme ořezat všechno,“ řekla Zuzana Kocumová. Za vhodnější považuje opravy bazénu po etapách s letními odstávkami po několik let.

Náměstek primátora má opačný názor. „Dělat to po kouskách by byla katastrofa. My to vidíme na 5. květnu (rekonstrukce základní školy), jak se nám to vymstilo, že se to neudělalo najednou. Stejně se nakonec musí udělat vše,“ řekl Jiří Němeček.

Zástupci LOl se obávají, že rekonstrukce ještě více zadluží Liberec a nebude na další investice. Vycházejí z rozpočtového výhledu města, v němž se počítá v roce 2021 s úvěrem 340 milionů korun. „Rozpočtový výhled ale zároveň říká, že úvěr si město bude moci vzít až v roce 2023. A to jen ve výši 160 milionů korun, aby město neporušilo meze zadlužení dané zákonem o rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl lídr LOL Jaromír Baxa. Současné zadlužení Liberce je 1,65 miliardy korun, letos bude radnice hospodařit s 2,68 miliardy. Podle Němečka se zajištění financování na rekonstrukci bazénu teprve řeší a jedná se s bankami. „Je to samozřejmě velká zátěž. Kdyby se ale začalo investovat do bazénu dříve, tak jsme někde jinde a nemuselo to stát tolik peněz, kolik to bude pravděpodobně stát,“ dodal.

Baxa vývoj hospodaření Liberce kritizuje delší dobu, považuje ho za neudržitelný. Od roku 2017 běžné výdaje města stouply o 11 procent. Baxa se obává omezení některých důležitých výdajů. „Rozpočtový výhled naše slova potvrzuje. Do roku 2023 se rozpočet sice má dostat k vyrovnanějšímu hospodaření, ale jen za cenu úspor v zeleni, na úklid města, na školách a v kultuře, a na omezení investic a oprav. Na velké investice peníze nezbývají,“ dodal. Mezi ně patří výstavba tramvaje do Rochlice, výstavba silnice Nová Pastýřská či rekonstrukce budovy Uranu, v níž sídlí úředníci.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Na vrcholku Ještědu je po čtvrt roce opět vztyčený Rohanský kámen

středa, 31. července 2019, 16:37

Na vrcholu Ještědu v Liberci je od středy opět vztyčený Rohanský kámen. Nově je pod ním ukrytá modrá schránka se vzkazem pro...

Opilé ženy v Široké ulici kopaly do aut. Jedna pak křičela do...

středa, 31. července 2019, 15:45

Popíjení koncem minulého týdne nedopadl úplně dobře pro dvojici žen. V půl druhé ráno procházely centrem města a v Široké ulici...

Chtěli i s karavanem vyrazit na výlet, před odjezdem je ale vykradli

středa, 31. července 2019, 14:44

Rodinka z Liberce se chystala na příjemných pár dní klidu a volna, které si chtěla užít ve svém karavanu. Jenže když se chystala...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.