Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Studenti ve Frýdlantu sklízejí chmel, letos je poprvé čeká i víno

 
neděle, 11. srpna 2019, 13:25

Práce studentů ve Frýdlantsku je opravdu vidět. V rámci naučné zemědělské stezky se starají o chmelnici i vinici. Z chmelu chtějí nechat uvařit dvanáctku Frýdlantskýho Hospodáře. Poprvé by navíc mohlo letos vzniknout i školní víno.

Budoucí farmáři ve Frýdlantu na Liberecku už podruhé sklízejí chmel ze školní chmelnice a poprvé je čeká také sklizeň vína, řekl ředitel Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant Miroslav Kudrna. Vinohrad a chmelnice jsou součástí loni dokončené naučné zemědělské stezky, která slouží nejen praktické výuce studentů střední školy, ale také vzdělávání školáků z Frýdlantského výběžku i veřejnosti.

Ojedinělá zemědělská stezka zahrnuje několik expozic. „První je demonstrační pole se zemědělskými plodinami. A to jak takovými, které se v Libereckém kraji běžně pěstují, tak s těmi méně tradičními,“ řekl Miroslav Kudrna. Vedle chmelnice a vinice je na stezce také sad se základními i méně tradičními ovocnými dřevinami.

Na školní chmelnici pěstují Žatecký poloraný červeňák na devíti tyčích. „Plánujeme z toho v Zámeckém pivovaru Frýdlant uvařit dvě piva, a to Frýdlantskýho Hospodáře dvanáctku, kterého jsme loni uvařili 2000 litrů, k tomu ještě letos uvaříme Frýdlantskýho Čeledína jedenáctku. S Hospodářem chceme jít i do soutěží,“ doplnil ředitel školy.

Zatímco dvanáctku uvaří ve Frýdlantu z vlastního chmelu, na jedenáctku si chmel přivezou ze Žatecka. „V jednom tamním družstvu pomáhají naši studenti při zavádění chmele, tak jsme se domluvili, že si tam odsud přivezeme nějakých 15 kilogramů chmele,“ řekl.

Poprvé budou ve Frýdlantu sklízet také hrozny z vlastní vinice. „Po dvou letech, co jsme ji zakládali, budeme sklízet poprvé, není toho moc, ale možná to dá na pár láhví a budeme mít i první školní víno,“ poznamenal ředitel. Víno odvezou ke zpracování do Mělnického vinařství Kraus.

Ve spolupráci s městem a pivovarem plánuje škola v příštím roce na městských pozemcích u řeky vedle Zámeckého pivovaru Frýdlant vybudovat větší chmelnici o sto hlavách. „Na velkou sklizeň to ale bude nejdřív za dva roky,“ dodal ředitel školy.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Chcete dnes na frýdlantskou věž? Prohlídky začnou až ve 13 hodin

sobota, 10. srpna 2019, 10:02

I dnes můžete spojit výlet do Frýdlantu nebo jeho okolí s návštěvou radniční věže. Prohlídky pro veřejnost ale dnes začnou až v...

Odkládání sdílených kol v Liberci? V centru města už jedině do stojanů

sobota, 10. srpna 2019, 08:31

Trend sdílených kol neboli bikesharing se podle vedení města v Liberci ujal. Nyní ale bude možné odkládat řůžovky jen do stojanů,...

FOTO: Šnečí invaze na Šalďáku, veselé sošky se tam ale dlouho neohřály

pátek, 9. srpna 2019, 14:05

Nejeden Liberečák procházející nebo projíždějící po Šalďáku si všiml, že na ostrůvcích na křižovatce se objevilo nenápadné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.