Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PĚT OTÁZEK PRO: Na hasičárnu jsem tu ještě nenarazil, říká zlatý hasič o Světových hrách v Číně

 
středa, 14. srpna 2019, 10:22

Podpraporčík Radek Musil je hasičem dvaadvacátý rok, z toho drtivou většinu u libereckých profesionálů. Je ale také skvělým sportovcem, účastní se Světových policejních a hasičských her. A čínském Chendgu reprezentuje nejlépe, jak to jde, v orientačním běhu získal zlatou medaili.

Radek Musil je v těchto dnech stále v Číně, kde se připravuje na poslední start ve skoku vysokém. Rozhovor proto vznikal po mailu. „Mám tu 2:45 po půlnoci. Tak kdybych vám hned neodpověděl, usnul jsem,“ psal hasič z jednadvacátého patra hotelu uprostřed téměř jedenáctimilionového čínského města.

Napadá mě, jaké jsou asi v Číně terény na orientační běh, když je člověk zvyklý běhat v českých lesích. Je to jiné než u nás?
Terén tu byl naprosto odlišný. Závod se běžel v areálu Neusoft University a byl to otevřený terén se spoustou budov. Muselo se řádně číst v mapě, zda se dá tou nebo tou budovou proběhnout. Vše umocňovalo obrovské vedro a vlhkost vzduchu.


Město Chendgu, kde se hry konají, má přes deset milionů obyvatel a historii starou 2500 let. Jak na vás město a samotná organizace Světových her zapůsobila?
Město je obrovské, první týden jsem byl na okraji města v Qingcheng Mountain, kdy byly závody v půlmaratonu a orientačním běhu. Od pondělí jsem v centru, jelikož ve čtvrtek mám ještě skok vysoký. Město je čisté, plné zeleně a obrovských domů. Já bydlím v hotelu ve 21. patře. A organizace je naprosto dokonalá, jako závodníci máme metro, autobusy, vstupy do památek v rámci her zdarma. Z akreditačního centra jezdí autobusy na jednotlivá závodiště.

Světové policejní a hasičské hry v Číně

Český zástupce Radek Musil se nejprve postavil na start půlmaratonu, kde v konkurenci tisícovky běžců obsadil v kategorii 40+ 21. místo. Hned další den si ale spravil chuť a v orientačním běhu bral zlato. Zúčastnil se také ještě druhého orientačního závodu, kde po mapové chybě skončil čtvrtý. V Číně ho čeká ještě jeden závod, ve čtvrtek nastoupí ve skoku vysokém.

Účastnil jste se her už v Los Angeles. V čem to bylo jiné?
V LA to bylo daleko skromnější, na půlmaratonu nás tam běželo cca 130 a to jen tady bylo v kategorii. Tady nás běželo cca 1000 závodníků, takové otevřené mistrovství Číny. Doběhl jsem v kategorii 40-44 na 21. místě. I organizace nebyla na takové úrovni, na zahájení byli jen sportovci a rodinní příslušníci, tady plný stadion a krásný program. 

Jestli mám správné info, u hasičů jste přes dvacet let. Jak složité je přípravu na závody skloubit s prací hasiče?
U hasičů začínám dvaadvacátý rok. Skloubit to jde, jelikož dva dny mám volno, a tak chodím trénovat ve volnu. V práci máme povinnou fyzickou přípravu, takže nezahálím ani během služby. 

Funguje u vás profesionální deformace? Zkoumáte výbavu čínských hasičů nebo jejich práci?
Profesionální deformace u mě je hlavně při ubytování, nejprve vždy koukám, kde jsou únikové východy a jaké je požární zabezpečení (úsměv). Techniku bych rád okoukl, ale ještě jsem nenarazil na hasičárnu. To v LA bylo jiné, tam jsou viditelné a několik jsem jich navštívil. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Radek Musil
 


 

Kam dál?

Auto v Dolní Suché čelně narazilo do stromu. Hrozilo, že začne hořet

středa, 14. srpna 2019, 05:55

Kolem půl osmé večer došlo v úterý k nehodě v Dolní Suché. Auto tam narazilo do stromu. Nehoda byla nahlášena tak, že auto hoří,...

Část pískovny se zřítila a zavalila několik osob, takovou situaci...

úterý, 13. srpna 2019, 21:08

Unikátní cvičení spojené se závodem záchranných psů připravil tým psovodů dobrovolných hasičů z Hejnic. Hasiči se museli poprat s...

Hokejbalový turnaj o pohár primátora Liberce vyhráli slovenští Gajary...

úterý, 13. srpna 2019, 15:30

I když má liberecký hokejbal velký sen v podobě nového hřiště s parametry na hraní ligových soutěží, nyní šel stranou. Výtěžek z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.