Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zipování na průtahu Libercem? Hodně řidičů pořád nechápe, jak se před zúžením chovat

 
středa, 14. srpna 2019, 17:45

Každý den je to stejné. Před zúžením na průtahu Libercem před tunelem se tvoří kolona. Jenže místo zipu tam probíhá chaotické zařazování aut, které zdržuje úplně všechny.

„Strašně mě to rozčiluje. V levém pruhu je kolona a řidiči v ní nechtějí pouštět ty, co prostě jen zipovat umí. A zdržují i další řidiči, kteří se snaží do kolony zařadit už desítky metrů před zúžením,“ napsal do redakce jeden z řidičů, který průtahem občas projíždí.

Řidiči v průběžném pruhu musí pouštět

Přitom zipování není nic složitého, v tomto libereckém případě ale moc nefunguje. „Správný postup nabádá řidiče v končícím jízdním pruhu dojet až na konec, a pak jsou řidiči jedoucí v průběžném jízdním pruhu povinni střídavě pouštět řidiče, kteří se musí zařadit. To je ideální stav,“ vysvětluje dopravní expertka Stanislava Jakešová z Týmu silniční bezpečnosti.

Jenže na průtahu se tvoří dlouhá kolona v průběžném jízdním pruhu, kam si řidiči přejíždějí už daleko před zúžením. „Pravdou je, že chybují řidiči v obou pruzích. Ti, co se snaží připojit k průběžnému jízdnímu pruhu ještě před ukončením toho ve kterém jedou, matou řidiče v průběžném jízdním pruhu, ti je většinou pouští,“ dodala.

§ 12 Zákona o provozu na pozemních komunikacích 

Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.

Doplňující definice souběžné jízdy

Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.

I v Liberci ale řada řidičů pouštět řidiče z končícího pruhu nechce. „Pokud řidič v souladu se zákonem dojede až na konec jízdního pruhu pak se stává, že ho řidiči v průběžném jízdním pruhu považují za „drzouna“ a úmyslně ho nepouští. Oba případy jsou špatně,“ upozorňuje Jakešová.

Zajímavé také je, že při dopravní nehodě, kdy jeden řidič nepustí do svého jízdního pruhu druhého řidiče (na konci druhého jízdního pruhu), je za viníka považován ten, kdo řídí v průběžném jízdním pruhu.

Obyčejná ohleduplnost

Celé zipování je podle Jakešové o jednoduchém pravidlu, ale i o obyčejné lidské ohleduplnosti. „Myslím, že řidič přemýšlí jinak když jede v průběžném jízdním pruhu a když jede v tom co končí. Nejen přemýšlí, ale i jedná. A jsme zpět u otázky ohleduplnosti, předvídavosti a tolerance na silnici. Bez těchto vlastností to na silnici vypadá přinejmenším jako v tajném závodě,“ uzavírá dopravní expertka.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Příjezd do Liberce brzdila dlouhá kolona až od Ždárku. Na Paceřáku se...

středa, 14. srpna 2019, 16:43

Na silnici 35 mezi Turnovem a Libercem byla ve středu odpoledne dlouhá kolona, která měla asi devět kilometrů. Od Ždárku až do...

Konec nalepování dálničních známek? Od roku 2021 budou řidiči...

středa, 14. srpna 2019, 15:32

Motoristé by měli od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změnu zákona, která to...

Liberečtí strážníci pořádají kurzy sebeobrany pro ženy. Naučí je, jak...

středa, 14. srpna 2019, 14:41

Městská policie Liberec v současné době připravuje kurzy sebeobrany, které jsou určeny pro ženy. Zájemkyně se naučí, jak se v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.