Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na schodech radnice vznikne nové pietní místo, bude připomínat Sametovou revoluci

 
neděle, 18. srpna 2019, 09:49

Jeden ze schodů u liberecké radnice se promění v pietní místo připomínající 17. listopad 1989. Na schodě se tak objeví citát a děkovná věta.

Nové pietní místo na schodech liberecké radnice bude připomínat události Sametové revoluce v Liberci. Je to jen jeden z projektů, které v Liberci připravují k oslavám 30 let od Sametové revoluce. Už 19. října se na letišti Hradčany uskuteční projekt Ralsko - 30 let svobody s ukázkami z vojenské historie. V Turnově zase připravují na 17. listopad slavnostní večer v městském divadle s panelovou diskusí na téma "30 let od Sametu - a co dál?".

Na budově liberecké radnice už je památník v podobě tankového pásu připomínající oběti 21. srpna 1968, teď přibude i připomínka 17. listopadu 1989. „Využijeme k tomu jeden rohový schod, protože důležité události a projevy se v Liberci obvykle odehrály právě na schodech radnice,“ řekl náměstek libereckého primátora pro kulturu Ivan Langr.

Schod bude obložený citátem a děkovnou větou. „Původně jsme tam chtěli dát i zhruba 60 nebo 70 jmen lidí, kteří významně a mezi prvními tehdy v Liberci vystupovali, nepodařilo se nám ale od všech získat souhlas, zpátky se nám těch souhlasů vrátila asi jen polovina,“ dodal. Předběžně jsou připravené dvě varianty, jedna se bude realizovat až těsně před výročím.

„Jako byla loni panelová výstava na náměstí k výročí srpna 1968, tak se připravuje podobná velká expozice i k 17. listopadu. Loni se to setkalo s velkým nadšením veřejnosti, proto to chceme zopakovat, i když samozřejmě v jiných kulisách, jiném tvaru a s jiným obsahem. Souběžně by k tomu ještě měla být výstava v Malé výstavní síni,“ doplnil Langr.

V předvečer výročí se uskuteční i slavnostní zasedání libereckého zastupitelstva, v samotný den jsou v plánu pietní akty a odpoledne komponované pořady v divadle. Spolek G300, s nímž město při přípravě oslav spolupracuje, navíc připravuje na toto téma i výpravnou publikaci.

Napsal(a) ČTK | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Při silniční kontrole objevili policisté hledaného cizince

neděle, 18. srpna 2019, 08:21

I o letních prázdninách bdí muži zákona nad silničním provozem. V uplynulých dnech se zaměřili na úsek silnice I/13 u Bílého...

Před libereckou radnicí se objevily čtyři díry. Od zítřka v nich...

neděle, 18. srpna 2019, 07:00

Po padesáti letech se před libereckou radnici vrátí sochy významného českého umělce Olbrama Zoubka. Od pondělí zaplní čtyři sochy...

FOTO: Garáž v Bílém Kostele zachvátily plameny, byl vyhlášen druhý...

sobota, 17. srpna 2019, 16:17

Hasiči z Liberecka dnes vyjížděli k rozsáhlému požáru garáže v katastru obce Bílý Kostel nad Nisou. Naštěstí při požáru nebyl...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.