Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

I na životě jen pár desítek lidí záleží. Obyvatelé Uhelné poslali ministrovi Brabcovi veřejný dopis

 
čtvrtek, 22. srpna 2019, 19:03

Obyvatelé části Hrádku Uhelná se v posledních měsících začínají bát o svůj osud. A to kvůli plánovanému rozšíření polského dolu Turów. Občané malé vísky se proto rozhodli poslat ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Za dopisem stojí zejména lidé z osadního výboru Uhelné, která je oficiálně částí města Hrádek nad Nisou. Případné rozšíření těžby by se právě na této lokalitě projevilo nejvíce. „Vážený pane ministře, pár desítek lidí… tolik je stálých obyvatel malebné vesničky jménem Uhelná, která se nachází na návrší na samé severní hranici ČR, v těsném sousedství Polska. Nenechte se zmást názvem, který by mohl evokovat šedou a ponurou průmyslovou končinu. Název vznikl díky tomu, že se zde v minulosti v milířích vyrábělo uhlí dřevěné. Nyní jsme se bohužel ocitli v situaci, kdy obří polský hnědouhelný důl Turów možná na 25 let dramaticky negativně ovlivní život v naší vesnici. Ačkoli je nás pouze hrstka, tisíce dalších lidí v pohraničí jsou ohroženi možným úbytkem spodní vody,“ uvádí autoři Milan Starec a Daniel Gabryš.

Rozlohu dolu přirovnávají v dopise k velikosti měst. Třeba takový Liberec by se prý do dolu vešel úplně s přehledem celý, z Prahy by se pak jednalo o Staré a Nové město a také části Žižkov, Vinohrady a Holešovice. Pokud by došlo k posunutí hranic lomu, dělil by Turów od Uhelné jeden jediný kilometr. „A co víc, místo výhledů na pole, lesy a aleje se nám odkryje zblízka a nadhledu pohled na většinu brutálně zdevastované „krajiny“ těžební jámy. Uhelná se tak během pár let může proměnit v sociální past, kde hodnota nemovitostí klesne na zlomek své současné výše. Kromě rozšíření dolu má dojít také k jeho zahloubení o dalších několik desítek metrů, což naprosto nepochybně přinese obrovské problémy s vodou pro tisíce lidí v Libereckém kraji, kteří v blízkosti dolu žijí,“ píšou autoři.

Celé znění veřejného dopisu adrsovaného ministeru životního prostředí Richardu Brabcovi najdete na stránkách Uhlené nebo rovnou ZDE.

Lidé z Uhelné se snaží ministrovi připomenout i období před spuštěním Temelína, který se od státních hranic s Rakouskem nachází přibližně 60 kilometrů. Tehdy probíhala složitá jednání o jeho spuštění. „Představme si, jak by kterýkoli z našich sousedů pravděpodobně reagoval, kdyby se měl český hnědouhelný důl posunout až k samé státní hranici. Z našeho pohledu je  dosavadní aktivita MŽP zcela odpovídající velikosti problému, kterému musí čelit jak Uhelná, tak celý Liberecký kraj v otázce dostupnosti pitné vody,“ zní v dopise.

Dále apelují na aktivitu ministerstva zejména formou bilaterálních jednání i upozorňováním na toto téma v EU. Zároveň občané Uhelné žádají, aby ministr jednal co nejrychleji, a zvou ho na setkání přímo v Uhelné.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Startuje nábor do karatistického oddílu Gryf, který nově otevírá i...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:33

Kromě klasického karate nabízí nově od září karatistický oddíl Gryf Liberec i všeobecnou sportovní přípravku. Přípravka je určena...

V ulicích U Nemocnice a Kaplického ve Frýdlantu jsou nyní bez...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 12:05

Obyvatelé frýdlantských ulic U Nemocnice a Kaplického upozornili vedení města na nefungující veřejné osvětlení. Během večera tak...

Závěr srpna ve znamení třicítek. Čeká nás týden s třicetistupňovými...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 10:29

I když už se zdálo, že léto pomalu končí, není tomu tak. Podle meteorologů nás čeká tropické počasí, které vydrží minimálně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.