Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

I na životě jen pár desítek lidí záleží. Obyvatelé Uhelné poslali ministrovi Brabcovi veřejný dopis

 
čtvrtek, 22. srpna 2019, 19:03

Obyvatelé části Hrádku Uhelná se v posledních měsících začínají bát o svůj osud. A to kvůli plánovanému rozšíření polského dolu Turów. Občané malé vísky se proto rozhodli poslat ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Za dopisem stojí zejména lidé z osadního výboru Uhelné, která je oficiálně částí města Hrádek nad Nisou. Případné rozšíření těžby by se právě na této lokalitě projevilo nejvíce. „Vážený pane ministře, pár desítek lidí… tolik je stálých obyvatel malebné vesničky jménem Uhelná, která se nachází na návrší na samé severní hranici ČR, v těsném sousedství Polska. Nenechte se zmást názvem, který by mohl evokovat šedou a ponurou průmyslovou končinu. Název vznikl díky tomu, že se zde v minulosti v milířích vyrábělo uhlí dřevěné. Nyní jsme se bohužel ocitli v situaci, kdy obří polský hnědouhelný důl Turów možná na 25 let dramaticky negativně ovlivní život v naší vesnici. Ačkoli je nás pouze hrstka, tisíce dalších lidí v pohraničí jsou ohroženi možným úbytkem spodní vody,“ uvádí autoři Milan Starec a Daniel Gabryš.

Rozlohu dolu přirovnávají v dopise k velikosti měst. Třeba takový Liberec by se prý do dolu vešel úplně s přehledem celý, z Prahy by se pak jednalo o Staré a Nové město a také části Žižkov, Vinohrady a Holešovice. Pokud by došlo k posunutí hranic lomu, dělil by Turów od Uhelné jeden jediný kilometr. „A co víc, místo výhledů na pole, lesy a aleje se nám odkryje zblízka a nadhledu pohled na většinu brutálně zdevastované „krajiny“ těžební jámy. Uhelná se tak během pár let může proměnit v sociální past, kde hodnota nemovitostí klesne na zlomek své současné výše. Kromě rozšíření dolu má dojít také k jeho zahloubení o dalších několik desítek metrů, což naprosto nepochybně přinese obrovské problémy s vodou pro tisíce lidí v Libereckém kraji, kteří v blízkosti dolu žijí,“ píšou autoři.

Celé znění veřejného dopisu adrsovaného ministeru životního prostředí Richardu Brabcovi najdete na stránkách Uhlené nebo rovnou ZDE.

Lidé z Uhelné se snaží ministrovi připomenout i období před spuštěním Temelína, který se od státních hranic s Rakouskem nachází přibližně 60 kilometrů. Tehdy probíhala složitá jednání o jeho spuštění. „Představme si, jak by kterýkoli z našich sousedů pravděpodobně reagoval, kdyby se měl český hnědouhelný důl posunout až k samé státní hranici. Z našeho pohledu je  dosavadní aktivita MŽP zcela odpovídající velikosti problému, kterému musí čelit jak Uhelná, tak celý Liberecký kraj v otázce dostupnosti pitné vody,“ zní v dopise.

Dále apelují na aktivitu ministerstva zejména formou bilaterálních jednání i upozorňováním na toto téma v EU. Zároveň občané Uhelné žádají, aby ministr jednal co nejrychleji, a zvou ho na setkání přímo v Uhelné.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Startuje nábor do karatistického oddílu Gryf, který nově otevírá i...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:33

Kromě klasického karate nabízí nově od září karatistický oddíl Gryf Liberec i všeobecnou sportovní přípravku. Přípravka je určena...

V ulicích U Nemocnice a Kaplického ve Frýdlantu jsou nyní bez...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 12:05

Obyvatelé frýdlantských ulic U Nemocnice a Kaplického upozornili vedení města na nefungující veřejné osvětlení. Během večera tak...

Závěr srpna ve znamení třicítek. Čeká nás týden s třicetistupňovými...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 10:29

I když už se zdálo, že léto pomalu končí, není tomu tak. Podle meteorologů nás čeká tropické počasí, které vydrží minimálně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.