Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do základky v Ruprechticích se vrátily děti. Rekonstrukce se prodražila o dvacet milionů

 
pondělí, 2. září 2019, 14:33

Do liberecké základní školy na náměstí Míru se dnes po 14 měsících vrátily děti. Čekaly na ně zmodernizované dvě budovy. Jejich oprava si vyžádala bezmála 74 milionů korun bez daně. S předchozími podmínkami jsou současné prostory podle ředitelky školy Pavlíny Kubrové nesrovnatelné.

„Prostředí pro děti je mnohem hezčí a pedagogický sbor má nové zázemí," uvedla Kubrová. Na dnešní den se těšila. „Protože stavbu vyměním za výuku a myslím, že takto to mají i všichni ostatní pedagogové," dodala.

Komplikace a prodražení

V minulém školním roce docházeli školáci ZŠ nám. Míru do tří míst, učili se na univerzitě a dvou jiných základních školách ve městě. Město doufalo, že se děti vrátí letos už na začátku roku, stavbu ale provázely komplikace a konečná cena bude zhruba o 20 milionů vyšší, než město očekávalo. „Muselo se udělat 47 změnových listů," uvedla vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací v Liberci Michaela Maturová. Při rekonstrukci více než 100 let starých budov dělníci odhalili nečekané problémy. „Během přestavby se měnil projekt, takže se dělalo třeba celé ústřední topení a rozvody vody, které neměly být," uvedl stavbyvedoucí Pavel Vlček.

Škola má nové rozvody elektřiny, kanalizace a opravené vnitřní prostory. Nová jsou okna, střecha i fasáda a na obou budovách přibyla patrová nástavba. Třídy jsou klimatizované a škola je díky výtahu bezbariérová. Kapacita zůstala na 350 dětech, přibylo ale pět odborných tříd, multimediální jazyková, přírodovědná, učebna pro výuku vaření, řemeslná a zahradnická dílna. „Zařadíme se mezi nejmodernější školy v kraji," uvedla ředitelka. Město na rekonstrukci získalo evropskou dotaci přes 48 milionů. Škola ale podle ředitelky potřebuje další investice, mimo provoz je víceúčelové hřiště a opravu potřebuje kuchyň.

Protáhne se i oprava 5. května

Město provádí další velkou opravu školy, a to ZŠ 5. května pro 530 dětí. I tam bude rozsah prací podstatně větší, než město plánovalo, a stavba za 90 milionů korun se protáhne. Děti se už od jara učí v bývalé univerzitní ubytovně v Doubí, zpět by se měly vrátit na podzim. Opravou prochází školy i v dalších městech v kraji. V ZŠ Liberecké v Jablonci kvůli tomu zahájí výuku až za dva týdny. Důvodem je modernizace dílen a učeben přírodních věd a jazyků.

Podle předběžných údajů, jež má krajský úřad k dispozici, do základních škol v Libereckém kraji letos nastoupilo 41 700 dětí, z toho 4650 do prvních tříd. Na nižších stupních gymnázií je dalších 1280 dětí a individuálně nebo v zahraničí se vzdělává zhruba 400 dětí. Na středních školách v kraji by mělo tento školní rok studovat 15 200 dětí, z toho 4200 dnes nastoupilo do prvního ročníku.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

FOTO: Auto na příjezdu do Liberce skončilo mimo silnici na střeše,...

pondělí, 2. září 2019, 14:23

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí po poledni u nehody auta u kruhového objezdu na silnici...

Žáci si v hejnické základce užijí dvě zbrusu nové učebny

pondělí, 2. září 2019, 13:14

Zatímco děti v Hejnicích dva měsíce školu nenavštívily a dost možná si na ni ani nevzpomněly, v budově se zatím pilně pracovalo a...

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská

pondělí, 2. září 2019, 12:07

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská. Zatímco v kempech jsou většinou s létem spokojeni, velký propad...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.