Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česká škola ve Frýdlantu slaví sto let, dojde na slavnostní otevření Památníku

 
pondělí, 9. září 2019, 10:44

Ve Frýdlantu v září slaví významné výročí. Před sto lety zde začalo první české vyučování. Tehdy se uskutečnil na počest založení školy průvod městem, letos dojde na slavnostní otevření Památníku české školy v Dlouhé ulici.

V Památník se promění budova z přelomu 18. a 19. století. „Po rekonstrukci se v současné době nachází objekt zhruba ve stavu, v jaké byl v době vzniku české školy,“ uvedl Milan Maršálek ze srdužení Český svět.

Zřídit ve Frýdlantu českou školu nebylo na začátku 20. století vůbec snadné. „Po mnoha jednáních a útrapách se to podařilo až v září 1919,“ komentoval Maršálek. Památník je sám o sobě historickým exponátem a zapsanou památkou. V sobotu 14. září proběhne ve 14 hodin jeho slavnostní otevření.

Památník tvoří světnice, chodba a neveliký chlév a nabízí jedinečný pohled do minulosti. Návštěvníci zde objeví řadu dokumentů z života místních lidí, fotografie i předměty, které zde vytvořili žáci školy. „Budova zároveň slouží k setkávání sousedů, bývalých žáků i učitelů a zároveň je konzultačním místem o historii lidových staveb,“ sdělil Maršálek.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Město Frýdlant
 


 

Kam dál?

Těžkej, ale krásnej aneb Jak si běžci oblíbili Mattoni Liberec Nature...

pondělí, 9. září 2019, 09:38

Vzhůru do lomu a kolem proslulé ZOO. Běžet Mattoni Liberec Nature Run není rutinní záležitost. Vyběhnout z libereckého náměstí do...

Díla Olbrama Zoubka teď najdete nejen před radnicí ale i v galerii

pondělí, 9. září 2019, 09:20

V městské galerii nyní můžete vidět jedinečná díla sochaře Olbrama Zoubka. Jeho sochy můžete nyní spatřit také před libereckou...

Lepší akustiky se zatím divadlo nedočká, k nutným úpravám by ale...

sobota, 7. září 2019, 18:37

Ani letošní rekonstrukce nepomůže libereckému divadlu s akustikou. Vedení ale neztrácí naději, chce vypsat nové výběrové řízení,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.