Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zasaď strom na Ještědu. Do akce Den za obnovu lesa se zapojí i Samková nebo Čech

 
středa, 11. září 2019, 14:48

Jeden den, dvanáct míst, stovky a stovky stromů. Právě o tom bude Den za obnovu lesa, který se koná 19. října. V tento den můžete i vy vyrazit zasadit strom a připojit se tak ke kampani Sázíme lesy nové generace.

Klimatické změny, sucho, kůrovec. To vše se podepisuje na našich lesích, které v současné době čelí jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Každá sazenička se počítá. „I zasazením jediné sazeničky vjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ říká Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky.

Akce Dne za obnovu lesa proběhne 19. října od 10 do 16 hodin za každého počasí. Shromaždiště je na lesní cestě Maloještědská (GPS: 50.7462981N, 14.9673483E). Další informace najdete na stránkách www.sazimelesynovegenerace.cz nebo na facebookové události.

Lesy ČR se proto pouští do boje za obnovu lesů. „Na všech místech představí státní podnik les, který vysazuje na místo uhynulých porostů,“ informovala mluvčí Eva Jouklová. Nově vysazované lesy jsou tvořené smíšenými druhy českých dřevin. Ty se dokáží dle odborníků přizpůsobit klimatu a zadržovat vodu. Navíc by takový les měl být odolný proti škůdcům.

„Je přece důležitý, aby tady lesy s náma byly, protože se mění klima a musíme jim nějak pomoci, aby přežily,“ říká olympijská vítězka Eva Samková. Vedle ní se do akce zapojí i známý český fotbalový brankář Petr Čech. Do akce se mohou zapojit celé rodiny, turisté, senioři... No prostě kdokoliv.

V Libereckém kraji se můžete do akce zapojit na Ještědském hřebeni. „Přijďte nás i se svými blízkými podpořit v Den za obnovu lesa. Kromě výsadby sazenic si můžete vyzkoušet i lesnické dovednosti, prověřit si své znalosti a v příjemném prostředí se také určitě dobře pobavíte. Rádi bychom upozornili, že osoby mladší 15 let mohou sázení a další práce v lese provádět jen se souhlasem zákonného zástupce,“ uvádí Jouklová.

Kromě samotného sázení stromků je připraven bohatý program jako měření kmenů a měření volně stojících stromů, lesnické plánování, setkání se známými osobnostmi, ukázka lesní techniky a práce v lese a dozvíte se zde mnoho informací o zalesňování a lesní pedagogice pro nejmenší. „Spolu s našimi lesníky i známými osobnostmi z vašeho regionu přidáte svůj první stromek ke společnému úsilí nazvanému Sázíme lesy nové generace. Svoji účast pro Liberecký kraj potvrdil i Jiří Malec (skoky na lyžích, olympijský medailista), Pavel Ploc (skoky na lyžích), Václav Korunka (běh na lyžích, olympijský medailista),“ uvádí organizátoři.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Kauzy politiků a role justice. Debatovat do Liberce přijede novinář a...

středa, 11. září 2019, 14:30

Střet zájmů, vyšetřovaní a obžalovaní politici. Pojmy, které se v posledních letech uhnízdily v českém veřejném prostoru. Asi...

Krátké a úderné divadlo se po deseti letech vrací s premiérou

středa, 11. září 2019, 13:15

Zítra bude hostit Malé divadlo novou hru souboru Krátké a úderné divadlo. S novým představením přichází parta nadšenců po deseti...

Střelci z republikového šampionátu přivezli sedm medailí

středa, 11. září 2019, 10:35

Mistrovství ČR AVZO kule 2019 provázelo chladné a deštivé počasí. Za AVZO Chrastava vyjela z Liberce a z Chrastavy do Újezdce u...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.