Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec možná koupí zchátralý zámeček v Machníně. Město uspělo v soutěži

 
středa, 11. září 2019, 21:06

Město Liberec pravděpodobně koupí rozpadající se zámeček ve čtvrti Machnín, který před dvaceti lety prodal. Zatím ale město nemá s místem žádné konkrétní plány.

Liberec možná koupí zchátralý zámeček ve čtvrti Machnín, který mu kdysi patřil a kde bývala vyhlášená dětská oční léčebna. V soutěži uspěl s nabídkou 2,8 milionu korun, transakci ale musí ještě schválit rada a zastupitelstvo. „Bude jistě o tom velká debata,“ řekl dnes novinářům náměstek primátora Jiří Šolc.

Důvodem k odmítnutí této transakce může být dojednaná částka. Město před 20 lety zámeček prodávalo pod tržní cenou za 1,4 milionu korun. „Ovšem s podmínkou zpětného odkupu s jakýmsi algoritmem rozdílové ceny v případě zhodnocení. To se bohužel nestalo, zhodnocení nebylo, spíše k znehodnocení té budovy došlo,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník. Zámeček patří firmě Sanatorium Machnín, která je ale v likvidaci. Podle primátora s požadavkem na vrácení zámečku městu za původní cenu 1,4 milionu u likvidátora neuspěli. „Bohužel to jsme nedokázali právně prosadit, protože právo předkupní za tuto cenu víceméně zaniklo,“ uvedl primátor.

V zámečku postaveném na okraji města někdy kolem roku 1900 bylo po znárodnění za minulého režimu vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země. V roce 1999 město objekt s dalšími dvěma přilehlými budovami prodalo společnosti patřící několika libereckým lékařům. Nadále ale zůstalo vlastníkem pozemků v areálu. Radnice kvůli porušení podmínek převodu začala o navrácení zámečku usilovat už zhruba před deseti lety. Jednání ale zhatilo úmrtí jednoho z akcionářů společnosti Sanatorium Machnín a nevypořádané dědické řízení.

„Společnost se nečinností a spory po dědicích propadla do insolevence. Kdybychom to teď nekoupili, tak ten majetek nabude někdo jiný a budeme ve stejné pasti jako jsme dnes,“ uvedl Šolc. Liberci patří okolní tři hektary pozemků. „Myslím si, že scelit majetek má význam a potom si musíme říci, co s ním dále. Jaký smysluplný projekt by na tom místě mohl být,“ dodal náměstek. Před deseti lety se zámeček objevil v nabídce jedné realitní kanceláře s cenou 19 milionů korun, dnes je z něj ruina. „Stav objektu je velmi nelichotivý. Jediné, co má nějakou reálnou hodnotu, je domek na vstupní bráně, který je obýván nájemníky,“ uvedl již dříve Šolc.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Kdo stojí za otravou pacientů ve frýdlantské nemocnici není jasné....

středa, 11. září 2019, 18:59

Případ otravy krve hýbal dlouhé měsíce společností. Nyní je, jak se zdá, u konce. Příčinu ale nikdo neodhalil a policie případ...

Charity bazar by Denisa Pfauserová a Jiří Mádl. Hvězdy otevřely své...

středa, 11. září 2019, 16:28

Už ve čtvrtek 12. září 2019 se koná charity day v Organze. Patronem charitativního bazaru je herec Jiří Mádl a výtěžek bude...

V Liberci se střetl vlak s cyklistou, ten skončil na traumacentru

středa, 11. září 2019, 15:51

Policisté vyšetřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo dnes dopoledne před jedenáctou hodinou. V ulici Za Mlýnem došlo ke...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.