Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zaparkovaná auta komplikují hasičům zásahy, nejčastěji jde o situace na sídlištích

 
pátek, 13. září 2019, 10:44

Když jde o život, je důležitá každá vteřina. Velkým problémem ale mohou v takovou chvíli pro zasahující jednotky být nevhodně zaparkovaná auta. Nejčastěji musí hasiči takovým komplikacím čelit v úzkých ulicích a na sídlištích.

Úzké silnice se zaparkovanými auty komplikují hasičům v Libereckém kraji zásahy zejména na sídlištích. Problematická místa jsou podle nich hlavně v Liberci, ale také v České Lípě či Tanvaldu. Hasiči na to upozorňují v rámci kampaně "3 metry k životu". V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Nejhůře průjezdné jsou komunikace na sídlištích podle hasičů večer a v noci. „Bohužel v této době podle statistik vzniká nejvíce požárů v domácnostech. Můžeme zmínit například nedávný výbuch plynu s následným požárem v brzkých ranních hodinách v bytě v sedmém patře panelového domu na Králově Háji v Liberci, kde záchrana osob z vyšších pater probíhala pomocí automobilového žebříku,“ uvedl krajský ředitel hasičů Luděk Prudil.

Hasiči v případě neprůjezdnosti komunikace k hořícímu domu či záchraně života musí hledat náhradní řešení, které zásah prodlužuje. „Pokud na místo zásahu neprojede například automobilový žebřík nebo ho není možné bezpečně ustavit, musí záchrana osob probíhat buď po schodišti budovy nebo přímo po plášti budovy za pomoci nastavovacích žebříků či lezeckých skupin. V obou případech dochází k výraznému prodloužení času záchrany nebo i k úplnému znemožnění záchrany osob před následky ohně, popřípadě před toxickým kouřem,“ dodal Prudil.

Hasiči musí často při cestě k zásahu používat nestandardní způsoby. „Jezdí v protisměru, po chodnících, po trávě. Každý takový manévr s těžkou hasičskou technikou je pro řidiče velmi náročný. Někdy musí hasiči i překážející osobní automobil ručně posunout,“ uvedla hasičská koordinátorka preventivně výchovné činnosti Iva Michalíčková.

Hasiči odkazují na silniční zákon, v němž je uvedeno, že při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry pro každý směr jízdy. V pátek 13. září budou proto projíždět hasičskou technikou ve vybraných lokalitách kraje a upozorňovat špatně parkující řidiče na to, že svým chováním mohou zásah jednotek požární ochrany velmi ztížit. „Nejedná se však o jednorázovou akci. Problematická místa budou hasiči příležitostně sledovat i v dalších měsících, například při kondičních jízdách,“ dodala Michalíčková. Za problematické hasiči v Liberci označují ulice Kaplického, Fričova, Holubova, Kašparova, Jeřmanická, Gagarinova, Pazderkova, Halasova, Burianova, Vlnařská a Soukenická. V České Lípě ulice Hradecká a Na Výsluní a v Tanvaldu celé sídliště.

Napsal(a) ČTK | Foto HZS LK
 


 

Kam dál?

Je pátek třináctého, pověrčiví lidé nevyjíždí ze svých garáží. Čísla...

pátek, 13. září 2019, 08:44

Pátek třináctého. Strašák pro mnohé z nás, který připadá právě na dnešek. Znáte jeho historii? Jak se k číslovce třináct staví...

Jde to i jinak. Jizerskohorský stánek bourá představy o rychlém...

pátek, 13. září 2019, 06:00

Typický jizerskohorský stánek vám v zimě nabídne čaj a grog, v létě třeba tatranku nebo klobásu. Už pár měsíců ale funguje v...

V pátek proběhne na náměstí ve Frýdlantu Den IZS

čtvrtek, 12. září 2019, 17:48

Pokud najdete v pátek dopoledne chvilku volna, můžete se přijít podívat na Den IZS na náměstí T.G. Masaryka ve Frýdlantu.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.