Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká zoo se dostala na poštovní známku, je na ní osel a takin

 
sobota, 21. září 2019, 13:28

Letos vychází jedinečný aršík s poštovními známkami, na kterých je vyobrazena i liberecká zoo. Zároveň se jedná o poslední ze série vydaných aršíků, na který jsou vyobrazeny české zoologické zahrady.

Liberecká zoo, která je nejstarší v republice, se ke 115. výročí svého vzniku dostala na poštovní známku. Zastoupená je na ní motivem takina čínského a osla somálského. Spolu s ní jsou na speciálním aršíku další tři zoo v Česku. Křest známek od akademických malířů Jaromíra a Libuše Knotkových a rytce Martina Srba se konal dnes v liberecké zoo.

Aršíky známek věnované českým zoo vycházejí od roku 2016. Na každém jsou zastoupené čtyři zahrady, letošní aršík je poslední. Podle Knotka se snažili autoři známek zoo rozdělit podle toho, zda na daný rok vycházelo nějaké výročí. „Už na začátku bylo plánováno, že liberecká bude v poslední řadě, aby jí vévodila jako nejstarší,“ uvedl. Původně měla liberecká zoo letos slavit 100 let od otevření, badatelé ale letos zjistili, že je ještě o 15 let starší. „To nevadí, na známce to uváděno není,“ řekl Knotek.

Zvířata byla podle něj na známku vybírána tak, aby každou zahradu zastupovala jiná, ale zároveň pro ně byla významná. Proto je u liberecké vzácný takin čínský, kterého se z asijského kontinentu podařilo vyvézt jen Liberci v roce 2002. Osel somálský patří mezi kriticky ohrožená zvířata a liberecká zoo chová tyto kopytníky od roku 1991.

Podle organizátora dnešního křtu a filatelisty Slavomila Strnada patří fauna mezi sběrateli známek mezi nejoblíbenější motivy. Liberecká zoo podle něj dosud vlastní známku nejspíš neměla. „V dějinách české a československé známky snad vyšla jediná emise, tuším, že v roce 1977, která byla nazvaná Československé safari. Takže za 40 let to byla asi jediná emise věnovaná zoologickým zahradám,“ uvedl Strnad.

Ke 115. výročí založení liberecké zoo letos vyšla i unikátní suvenýrová eurobankovka. Zoo dala v květnu k dispozici 3500 kusů, poslední byla prodána čtyři a půl hodiny od zahájení prodeje. Hlavním motivem na bankovce jsou slon, takin a orlosup. Česká mincovna v Jablonci zase na říjen plánuje k výročí zoo vydat emisi zlatých a stříbrných medailí. Budou na nich čtyři ohrožené druhy chované v Liberci - lev berberský, osel somálský, urial bucharský a zebra bezhřívá. Vyobrazena na ní bude také nejstarší budova areálu zahrady z roku 1906, takzvané Čapí hnízdo.

Napsal(a) ČTK | Foto ZOO Liberec

Štítky zoo, Liberec, známka,

 


 

Kam dál?

Jak mít srdce na správném místě a jak se o ně starat

sobota, 21. září 2019, 11:39

Víte, že nepřímá srdeční masáž se nejlépe provádí v rytmu vánoční písničky Rolničky, rolničky nebo písně Stay in Alive od Bee...

Novou ženou regionu je podnikatelka Kamila Dvořáková, rozhodla o tom...

sobota, 21. září 2019, 09:40

Ženou regionu se v desátém ročníku tohoto ocenění stala Kamila Dvořáková, která rozjela projekt na podporu malých výrobců Koza z...

FOTO: Liberečtí chemici slaví sto let. Včera se představili na...

sobota, 21. září 2019, 09:00

Včera jste mohli na Benešáku vidět slavnostní nástup 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v rámci stého výročí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.