Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Liberci začal soud ohledně chrastavských lázní

 
středa, 9. října 2019, 07:40

Včera začal liberecký soud projednávat kauzu týkající se chrastavských termálních lázní. Více než desítka lidí je obviněna z dotačního podvodu.

V Liberci včera začal čtením obžaloby soud s 12 obžalovanými z dotačního podvodu při stavbě termálních lázní v Chrastavě se škodou v řádu 100 milionů korun. Státní zástupce je viní ze sedmi skutků, z nichž nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů EU. Obžalovaní by měli vypovídat dnes a ve čtvrtek.

Předseda senátu Petr Neumann dnešní líčení po přečtení obžaloby ukončil kvůli stavebním pracím kolem budovy soudu. V jednací síni přes hluk nebylo nic slyšet a nahrávací nařízení nebylo schopné zaznamenat, co kdo říká. Soud měl původně začít už před letními prázdninami, z jednání se ale tehdy omluvili dva obžalovaní, což předseda senátu označil za obstrukce. Zrušen byl i zářijový náhradní termín zahájení, líčení se tak za účasti všech obžalovaných poprvé konalo až dnes.

Mezi obžalovanými je bývalý europoslanec a současný člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek, bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp či Jan Imlauf, původní vlastník lázní a jednatel společnosti Imstav. „Pokud bych měl kauzu shrnout do několika vět, tak podstatou je zakrytí provázanosti mezi žadatelem o dotaci a osobou stavebníka, kde ty subjekty byly personálně i majetkově propojené. A smyslem bylo načerpat dotace a zároveň inkasovat finanční prostředky do společnosti, která měla realizovat samotný projekt,“ řekl již dříve státní zástupce Petr Hořín.

Termální lázně leží v Chrastavě zhruba 11 kilometrů od Liberce. Pětihektarový areál slouží veřejnosti od 3. prosince 2012. Dokončena byla první etapa za 100 milionů korun, podstatnou část poskytla Evropská unie. Dokončení areálu za dalších 120 milionů ale zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který v dubnu 2013 vyvrcholil insolvenčním řízením. Dnes má areál nového vlastníka. Firma Dům pohody, které původně patřil, je v konkurzu, věřitelům dluží téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která poskytla dotaci.

Soudce dnes uvedl, že jako náhradu škody požaduje ROP Severovýchod v trestním řízení 210 milionů korun. Připojilo se i ministerstvo financí. Jeho zástupkyně dnes u soudu uvedla, že navrhují, aby soud obžalovaným nařídil uhradit státu škodu přes 128 milionů korun s úrokem 8,5 procenta.

Napsal(a) ČTK | Foto Lázně Chrastava
 


 

Kam dál?

Začíná nová sezóna večerů Science Café. Prvním hostem bude...

úterý, 8. října 2019, 17:39

V libereckém knihkupectví Fryč začíná už ve středu nová sezóna populárně-naučných přednášek a debat s názvem Science Café...

Hlavní tah na Liberec zablokovaly dvě nehody. Řidiči museli přes...

úterý, 8. října 2019, 15:10

Několik kilometrů dlouhá kolona se dnes po poledni vytvořila na silnici 35 u Hodkovic ve směru na Liberec. Postupně se tam staly...

Thalie pro libereckou operu po devíti letech. Prestižní cenu získal...

úterý, 8. října 2019, 14:03

Liberecká opera divadla F. X. Šaldy letos zažila nezvyklý úspěch. Po devíti letech má držitele Ceny Thálie, získal ji Ondřej...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.