Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na Benešáku umírali lidé. Symbolická smrt měla upozornit na klimatické změny

 
čtvrtek, 10. října 2019, 12:08

Aktivisté z občanského hnuty Extinction Rebellion včera symbolicky zemřeli před libereckou radnicí. Jednalo se o první akci typu Die-In.

Nejprve aktivisté obešli celé náměstí za zvuku bubnů a následně nechali svá těla padnout k zemi. „Hnutí Extinction Rebellion chtělo tímto způsobem upozornit na hromadné vymírání v důsledku klimatické změny, kterého jsme v současné době svědky,“ komentoval za hnutí Hynek Hruška.

Podle Hrušky se tak mělo jednat o symbolickou popravu budoucnosti civilizace. „Během happeningu členové hnutí představili své požadavky, které mají přispět k řešení stávajících problémů,“ dodal Hruška. Liberec přitom nebyl zdaleka jediným místem, kde se něco takového usketečnilo. Do happeningu Die-In se podle organizátorů zapojilo přes 50 zemí.

Prostestní akce v rámci Mezinárodní rebelie budou i nadále pokračovat. Jednou z hlavních akcí v České republice by měla být Velká podzimní rebelie, která se uskuteční 12. října v Praze.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Extinction Rebellion
 


 

Kam dál?

Na opravy škol šlo letos přes 25 milionů, největší proměny se dočkala...

čtvrtek, 10. října 2019, 10:42

Celá řada mateřských a základních škol se v uplynulých měsících dočkala většího či menšího vylepšení. Na modernizaci jak...

Hledají se svědci vážné nehody z průtahu Chrastavy. Těžce se zranil...

čtvrtek, 10. října 2019, 09:20

K vážné nehodě došlo ve čtvrtek 26. září po osmé hodině večer na průtahu Chrastavy. Nejprve se tam srazilo auto s kamionem. Tato...

Robert Dušek a bývalý náměstek hejtmana Sepp měli dostat milionový...

středa, 9. října 2019, 17:42

Soud v Liberci s 12 obžalovanými z dotačního podvodu se kromě stavby termálních lázní týká také opravy hotelu Praha v Jablonci...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.