Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za deset dní dalších dvacet lidí nakažených žloutenkou, jde o epidemii

 
čtvrtek, 10. října 2019, 18:22

V Libereckém kraji od začátku října přibylo dalších 20 lidí nakažených žloutenkou typu A. Od začátku roku jich tak je už 69, loni žloutenkou onemocněli jen dva lidé. Nové případy mají souvislost s ohniskem v Turnově. Jde o lokální epidemii, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Případy spojené s Turnovem hygienici evidují od poloviny září, zatím jich je 39. Hygienici předpokládají, že se lidé nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může být například potravina. „Bohužel jsme zdroj zatím nezjistili," uvedla Balašová.

Mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář řekl, že infekční oddělení je kvůli nemocným se žloutenkou téměř plné. „Máme tam 25 lůžek. Kolem 20 nám kontinuálně zabírá žloutenka typu A z Turnovska, každý den nám přicházejí dva noví pacienti. Lidi u nás poleží týden, my je pak jako bezinfekční pouštíme," uvedl Řičář.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc také žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, u kterého ochrana proti žloutence A nastupuje dva týdny po první dávce.

Další letošní případy v Libereckém kraji nemají s Turnovem nic společného. Na začátku roku hygienici evidovali dva importované případy z Egypta a další dvě ohniska se objevila na jaře v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc v těchto místech se šířila hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova, nakazilo se mezi nimi zatím 21 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Na Benešáku umírali lidé. Symbolická smrt měla upozornit na...

čtvrtek, 10. října 2019, 12:08

Aktivisté z občanského hnuty Extinction Rebellion včera symbolicky zemřeli před libereckou radnicí. Jednalo se o první akci typu...

Na opravy škol šlo letos přes 25 milionů, největší proměny se dočkala...

čtvrtek, 10. října 2019, 10:42

Celá řada mateřských a základních škol se v uplynulých měsících dočkala většího či menšího vylepšení. Na modernizaci jak...

Hledají se svědci vážné nehody z průtahu Chrastavy. Těžce se zranil...

čtvrtek, 10. října 2019, 09:20

K vážné nehodě došlo ve čtvrtek 26. září po osmé hodině večer na průtahu Chrastavy. Nejprve se tam srazilo auto s kamionem. Tato...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?