Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Semily chtějí odkoupit pozemky kolem turistických stezek

 
pátek, 14. září 2018, 18:30

Město Semily chce od církve odkoupit pozemky v blízkosti významných turistických stezek. Po jejich koupi se chce zaměřit na jejich úpravu a především zvýšení bezpečnosti.

Semily chtějí koupit od církve pozemky, jejichž součástí jsou i oblíbené turistické stezky Riegrova a Kamenického. Jde o lesy o rozloze bezmála 40 hektarů, za které chce církev od města 4,5 milionu korun.

Radnice o pozemcích už více než dva roky jedná, původně se chtěla dohodnout na pachtu, diecéze ale dala přednost prodeji. Pro město je to výhodné, letos by mělo zaplatit půl milionu korun, zbylé čtyři miliony příští rok, řekla starostka Lena Mlejnková.

Jde o pozemky v katastru Bítouchova, které navazují na městské lesy. Pokud Semily nebudou mít o pozemky zájem, je církev připravena nabídnout je k prodeji nejméně za šest milionů korun. „Je to dobrá nabídka, rada doporučila ji akceptovat. Riegrova stezka je jedním z mála lákadel, jde o unikátní území, věřím, že zastupitelé koupi podpoří,“ řekla Mlejnková.

Lokalita podle ní potřebuje údržbu, navíc navazuje na městské lesy a spojení zjednoduší hospodaření i v nich. Podle starostky jde o výjimečnou příležitost scelit území jak z pohledu ochrany přírody a krajiny, tak z pohledu turistického přínosu pro město. Pěší naučná Riegrova stezka je dlouhá 3,5 kilometru a vine se údolím Jizery ze Semil do Podspálova.

Lidem slouží od roku 1909. Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely. Kamenického stezka vede po horní hraně údolí Jizery, vysoko nad Riegrovou stezkou. Začíná v Bítouchově a končí v Podspálově. Stezka dlouhá šest kilometrů byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1941. Stezky ale stejně jako lesy kolem nich potřebují podle Mlejnkové údržbu.

Stromy nejsou v dobrém stavu, což ukázala loni na podzim vichřice Herwart. Kvůli popadaným stromům museli stezky na tři měsíce uzavřít. „Hlavně o Riegrovu stezku bychom se rádi začali více starat, polovina je naše, a když získáme i druhou polovinu, budeme moci žádat i o dotace. Je to pro nás důležitý strategický pozemek a čeká nás tam kus práce,“ řekla Mlejnková. Péče o tento kus lesa podle ní nebyla v posledních letech ideální.

„Ale hlavně se chystáme tam udělat nějaké lavičky a udělat tu stezku bezpečnější,“ dodala starostka. V minulosti se tam stalo hned několik úrazů. Loni na podzim spadl z Böhmovy vyhlídky chlapec a lehce se zranil. Vážné zranění utrpěl před čtyřmi lety po pádu ze stezky osmiletý chlapec a dva roky před tím si sedmiletá dívka poranila hlavu po padesátimetrovém pádu ze stezky.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Během spánku je okradl o 300 tisíc korun

neděle, 19. srpna 2018, 17:59

Zatímco majitelé domu v satelitní zástavbě v Turnově spokojeně spali, do domu se jím za pomocí vrtáku vloupal zloděj. Způsobil...

PÁTRÁNÍ: Žena zmizela v pátek ráno. Odešla bez všech věcí

sobota, 14. července 2018, 12:56

Policisté pátrají po šestačtyřicetileté ženě, která se ztratila v pátek ráno. Podle dostupných informací byla viděna naposledy v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Havárie v liberecké spalovně. Těžce...

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vnitro poskytne součinnost při hledání syrských sirotků

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na dnešní schůzce od premiéra Andreje Babiše (ANO) za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Po setkání s Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) to novinářům řekla Šojdrová.

Evropský týden mobility probíhá již po sedmnácté. Nechybí ani 29 měst z České republiky

Letos probíhá již 17. ročník Evropského týdne mobility. Tato dnes již celosvětová kampaň konající se pravidelně od 16. do 22. září si klade za cíl podporu trvale udržitelné mobility ve městech. Zkvalitnění dopravy po městech začíná být věnována pozornost po celém světě. Loni se do kampaně zapojilo 2 526 měst v 50 státech. A zdaleka se nejednalo jen o jednorázové krátké akce. Více než polovina zúčastněných měst přijala zhruba 8 000 trvalých opatření zaměřených na zkvalitnění dopravy.

Sněmovna rozhodne o vydání Ondráčka k stíhání na příští schůzi

Sněmovna rozhodne o vydání poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání na schůzi, která začne zhruba za měsíc. Dnes dolní komora projednávání policejní žádosti odročila. Poslanci ještě nemají stanovisko mandátového a imunitního výboru, který se k záležitosti opět sejde v úterý.