Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Semily chtějí odkoupit pozemky kolem turistických stezek

 
pátek, 14. září 2018, 18:30

Město Semily chce od církve odkoupit pozemky v blízkosti významných turistických stezek. Po jejich koupi se chce zaměřit na jejich úpravu a především zvýšení bezpečnosti.

Semily chtějí koupit od církve pozemky, jejichž součástí jsou i oblíbené turistické stezky Riegrova a Kamenického. Jde o lesy o rozloze bezmála 40 hektarů, za které chce církev od města 4,5 milionu korun.

Radnice o pozemcích už více než dva roky jedná, původně se chtěla dohodnout na pachtu, diecéze ale dala přednost prodeji. Pro město je to výhodné, letos by mělo zaplatit půl milionu korun, zbylé čtyři miliony příští rok, řekla starostka Lena Mlejnková.

Jde o pozemky v katastru Bítouchova, které navazují na městské lesy. Pokud Semily nebudou mít o pozemky zájem, je církev připravena nabídnout je k prodeji nejméně za šest milionů korun. „Je to dobrá nabídka, rada doporučila ji akceptovat. Riegrova stezka je jedním z mála lákadel, jde o unikátní území, věřím, že zastupitelé koupi podpoří,“ řekla Mlejnková.

Lokalita podle ní potřebuje údržbu, navíc navazuje na městské lesy a spojení zjednoduší hospodaření i v nich. Podle starostky jde o výjimečnou příležitost scelit území jak z pohledu ochrany přírody a krajiny, tak z pohledu turistického přínosu pro město. Pěší naučná Riegrova stezka je dlouhá 3,5 kilometru a vine se údolím Jizery ze Semil do Podspálova.

Lidem slouží od roku 1909. Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely. Kamenického stezka vede po horní hraně údolí Jizery, vysoko nad Riegrovou stezkou. Začíná v Bítouchově a končí v Podspálově. Stezka dlouhá šest kilometrů byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1941. Stezky ale stejně jako lesy kolem nich potřebují podle Mlejnkové údržbu.

Stromy nejsou v dobrém stavu, což ukázala loni na podzim vichřice Herwart. Kvůli popadaným stromům museli stezky na tři měsíce uzavřít. „Hlavně o Riegrovu stezku bychom se rádi začali více starat, polovina je naše, a když získáme i druhou polovinu, budeme moci žádat i o dotace. Je to pro nás důležitý strategický pozemek a čeká nás tam kus práce,“ řekla Mlejnková. Péče o tento kus lesa podle ní nebyla v posledních letech ideální.

„Ale hlavně se chystáme tam udělat nějaké lavičky a udělat tu stezku bezpečnější,“ dodala starostka. V minulosti se tam stalo hned několik úrazů. Loni na podzim spadl z Böhmovy vyhlídky chlapec a lehce se zranil. Vážné zranění utrpěl před čtyřmi lety po pádu ze stezky osmiletý chlapec a dva roky před tím si sedmiletá dívka poranila hlavu po padesátimetrovém pádu ze stezky.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Během spánku je okradl o 300 tisíc korun

neděle, 19. srpna 2018, 17:59

Zatímco majitelé domu v satelitní zástavbě v Turnově spokojeně spali, do domu se jím za pomocí vrtáku vloupal zloděj. Způsobil...

PÁTRÁNÍ: Žena zmizela v pátek ráno. Odešla bez všech věcí

sobota, 14. července 2018, 12:56

Policisté pátrají po šestačtyřicetileté ženě, která se ztratila v pátek ráno. Podle dostupných informací byla viděna naposledy v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.